DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

Parite İşlemleri Hangi Bankada Var?

Parite İşlemleri Hangi Bankada Var?
27.06.2022 12:47
0
A+
A-

Parite İşlemleri Hangi Bankada Var?

Parite işlemleri ülkelerin farklı para birimlerinin birbirlerine karşı oranlanarak değerlerinin ölçülmesi işlemidir. Ülkelerin ekonomik koşulları ve kendi para birimlerine ait olan faiz oranları pariteyi etkileyen faktörler arasındadır. İhracatını Euro ile yapıp ithalatını Dolar ile yapan ülke için EUROSD paritesi büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz ihracatını çoğunlukla Euro, ithalatını da Dolar ile yamakta olduğu için parite işlemleri açısından EUROSD ülkemizdeki yatırımcılar için önemlidir.

Parite işlemleri belirli bankalarda bulunmakta olup bunları şu şekilde belirtebiliriz: Akbank, İş Bankası, Garanti BBVA, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Kuveyt Türk, Deniz Bank gibi bankalar parite işlemi yapmaktadır. Bu işlemler internet bankacılığı ya da mobil bankacılık sayesinde saniyeler içinde yapılmaktadır. Hem zamandan tasarruf hem de işlerinizin hızlanması adına parite işlemler hiç vaktinizi almamaktadır.

Parite Nasıl Hesaplanır?

Matematiksel açıdan belirli bir formül kapsamında parite hesaplaması yapılmaktadır. Bunu hangi formülle ve ne işlemle yapacağınızı kısacası parite nasıl hesaplanır? Sorusunun yanıtı merak edenler için örneklendirmek daha doğru olacaktır. Euro: 4 TL Dolar: 3TL buna bağlı olarak ise Euro Dolar paritesi : 4/3= 1.3 böylelikle dolar Euro paritesi 3/4 =0,75 şeklinde hesaplanmaktadır.

Bu işlemler sonucunda yatırımcı Euro ve Dolar ile beraber dolar ya da Euro üzerinden alım satım işlemini gerçekleştirmektedir. Ülke çapında yaşanmakta olan Euro dolar paritesinin değişikliğine bağlı olarak da farklı alım satımlar oluşmaktadır. Özellikle Forex konusunda Euro dolar paritesinin en yüksek hacme sahip işlem olduğunu söylemek mümkündür.

Paritenin Önemi

Parite farklı para birimleri arsındaki oransal etkiyi göstermektedir. Bu yüzden alım ve satım noktasında hem ülkeleri hem de yatırımcıları ilgilendirmektedir. Özellikle ithalat ve ihracatın dolar ve Euro kapsamında gerçekleştiği varsayılırsa ekonomik durumu da ciddi ölçüde etkilemektedir. Tabi ki  parite işlemleri ülkeleri değil aynı zamanda yatırımcılar için de önem arz etmektedir. O yüzden sık sık parite hesaplaması gerçekleşmektedir.

Pariteyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Para biriminin ne kadar faiz verdiği pariteyi etkileyen faktörler içinde ilkidir. Ülkenin faiz oranı yükselmekteyse bu ülkenin para birimi diğer ülkelerin para birimine karşı değer kazandı demektir. Faiz oranı yükseldiği zaman ülkeye dışarıdan para girişi artacaktır. Bu sayede yatırımcılar ülkenin para birimini almaya başlayacaktır. Bu da para biriminin değerlenmesine neden olur.

Bir diğer faktör ise siyasi güçle orantılı ekonomik koşulların durumudur. İstikrarlı ve düzenli devam eden bir ekonomik yapı gelecekte yaşanacak olan olumlu ekonomik gelişmeleri de desteklemektedir. Bu da ülkeye dışarıdan döviz girişi demektir.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Döviz çiftleri yapılan kombinasyonların içermekte olduğu para birimlerinin büyüklüğüne göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bu da parite çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak major parite, dünyadaki 7 büyük para biriminin birbirlerine oranlanması sonucu ile döviz çiftlerine verilen isimlerden biridir.  Burada ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Avustralya Doları, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Japon Yeni gibi para birimleri yer almaktadır.

Minör parite ise, 7 büyük para birimi ile diğer para birimleri arasındaki döviz çiftlerine verilen isimdir. Daha çok küçük ekonomisi olan ülkeler için önemlidir. Egzotik parite, 7 büyük para biriminin dışında kalmakta olan diğer para birimleri arasında yapılan döviz çiftlerine verilen isimdir. Genellikle yatırımcıların ülkeleri adına takip ettikleri döviz eşitliklerini içermektedir. Tüm bu belirtilenler parite işlemleri açısından farklı şekilde ve yöntemde kullanılmaktadır. Pek çok ülkenin dış ticareti için oldukça önemli olan bu duruma yatırımcılar oldukça ilgi duyar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.