DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Pandeminin Toplumsal Yaşama Etkileri

Pandeminin Toplumsal Yaşama Etkileri
15.07.2022 11:59
0
A+
A-

Pandeminin Toplumsal Yaşama Etkileri

Tüm dünyayı esir alan pandemi süreci ile beraber bu salgının pek çok etkisi baş göstermiştir. Pandeminin ekonomik etkilerinin yanı sıra toplumsal yaşama etkileri de yadsınamaz şekilde gerçekleşmiş ve halen gerçekleşmeye devam etmektedir. Pandemi ile birlikte iş yapış şekillerinden eğitim hayatına kadar yeni bir sürü olgu hayatımıza girmiştir. Bunun etkilerinin uzun yıllar devam edeceği hatta bu dönemde kazanılan alışkanlık ve eğilimlerin geleceğimize yön vereceği düşünülmektedir. Pandeminin toplumsal yaşama etkileri pek çok başlık altından incelenmesi gereken uzun bir konu olmakla birlikte pandemi süreci ile birlikte yapılan araştırmalar doğrultusunda pek çok insanın kaygı durumlarında olumsuz anlamda değişkenlikler yaşandığı bilinmektedir. Bu yönde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre azımsanmayacak ölçüde insanın bulaşıcı hastalık kapma endişesi artış göstermiş buna paralel ölüm korkusu ya da bir yakınını kaybetme duygularında görülme sıklığı açısından artış gözlemlenmiştir. Pandeminin inanların duygusal süreçlerinde yalnızlaşma ve eve kapanma gibi olayları da tetiklediği bilinmektedir. Tüm bunlar neticesinde insanın sosyal yaşamı olumsuz etkilenmiş pek çok insan internet ve dijital dünyaya daha fazla eğilim gösterir hale gelmiştir.

Pandemi Döneminin Aile Yaşantılarına Etkileri

Pandemi döneminin yoğun bir şekilde yaşandığı dönemlerde pek çok ülkede uygulanan karantina uygulamaları nedeni ile aile yaşantıları en çok etkilenen alanlardan biri olarak değerlendirilmektedir. İnsanların pek çoğu birlikte bu zamana kadar geçirmedikleri zamanı pandemi döneminde aynı evde atlatmak durumunda kalmıştır. Bazı aileler bu durumun getirdiği etkilerden olumlu anlamda etkilenirken azımsanmayacak oranlarda ailede bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Olumsuz etkilenen aile yapılarının büyük kısmı yaşanan iletişim problemlerini çözemediğinden ayrılık kararı almışlardır.

Pandemi döneminde komşuluk ve yakın akraba ziyaretleri azaldığından pek çok kesimde bu ilişkilerinde azalma yoluna gittiği araştırılan bulgular sonucunda elde edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Bu bilgiler elbette yaşanılan yer ve mekâna göre değişim gösterebilmektedir. Örneğin sitede veya küçük ilçelerde yaşayanlar açısından bakıldığında durum tam tersi olarak ilişkilerin daha kuvvetlenmesi sonucu çıkmaktadır.

Pandemi döneminin getirdiği etkiler ile hala yüzleşilmeye devam edildiği bu günlerde bu durumdan en fazla etkilenen kesim şüphesiz çocuklar olmuştur. Eğitim alışkanlıklarından toplumsal yaşama kadar pek çok alışkanlıkların değişmek durumunda kaldığı bu dönemde çocukların ruhsal yapılarında da bir takım değişiklikler baş göstermiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.