DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Nanoteknolojisi Hakkında

Nanoteknolojisi Hakkında
12.10.2022 11:36
0
A+
A-

Nanoteknolojisi Hakkında

Nanoteknoloji ilk olarak Richard Feynman tarafından tanımlanmış, günümüz teknolojik aletlerin gelişmesine katkı sağlamış bilim alanıdır. Oldukça geniş bir alanda yürütülen çalışmalar doğrultusunda atom altı parçacıklarının keşfi bu atom altı parçacıklarının kontrol edilebilirliğinin ispatlanması sonucunda bilim çevrelerince kabul görmüştür. Nanoteknoloji kullanım alanları ise teknolojinin de gelişmesi ise birlikte oldukça artmıştır.

Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji maddeyi oluşturan atomların milyarda bir ölçeğinde incelenerek kontrolünün sağlanması şeklinde tanımlanmaktadır. Günlük yaşamda kullanılan ölçü birimleri ile ifade edilebilmesi imkânsız olması sebebi ile nano birim olarak ölçülmektedir. Nano birim ise günlük hayatta kullanılan metrik ölçünün milyarda biri şeklinde tanımlanmaktadır. Nanoteknoloji çalışmaları nano metre ile yürütülmektedir.

Nanoteknoloji Kullanım Alanları

Nanoteknolojiye gündelik hayatta kullanılan birçok araç ve gereçte rastlamak mümkündür. Üretim bandını oluşturan mal ve mamullerin ilk durak noktası olarak nanoteknoloji bilimi ön plana çıkmaktadır. Özellikle ileri teknoloji ürün üretiminde, mikro cerrahide, giyilebilir teknolojik aletlerde; nanoteknolojinin keşfi ile mümkün olduğunu ifade etmek doğru bir varsayım olarak kabul edilebilmektedir. Nanoteknoloji kullanım alanları ise başlıca şu şekildedir:

  • Başta yüksek teknolojik gerektiren havacılık ve uzay çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu alanda kullanıma sunulan araçların büyük bir kısmı nanoteknoloji sayesinde üretilmiştir.
  • Sağlık sektöründe mikro ölçekte görüntü izleme sistemlerinin uygulanması ile birlikte kapalı ameliyatların gerçekleştirilmesini mümkün kılmıştır.
  • İmalat sektöründe daha küçük boyutlarda fakat daha fonksiyonel üretim araçlarının gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu durum nihai ürünün maliyetini düşürürken kaliteli üretimin gerçekleşmesine neden olmuştur.
  • Daha düşük kapasiteli motorların üretilmesini sağlayarak, çevre sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.
  • Savunma sanayi içerisinde kullanılan silahların gelişmesine katkı sağlayarak, imha gücü yüksek mühimmatların üretilmesini sağlamıştır.
  • Biyoteknoloji ile birleşerek canlı genleri üzerinde değişikli yapılması, özellikle tarım ürünlerinde ki verimliliğin artmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Nanoteknoloji Ürünleri Nelerdir?

Nanoteknoloji kullanım alanları doğrultusunda oldukça farklı ürün grupları ortaya çıkmaktadır. Bu ürünler sağlık sektöründe imalat sektörüne kadar birçok alanda üretilmektedir. Genel itibari ile nanoteknoloji ile üretile ürünler ise;  yüksek kapasiteli işlemciler, uzay ve havacılıkta kullanılan mikro parçalar, mikro boyutta elektrik parçaları ve donanımlar, kamera lensleri, buhardan etkilenmeyen ürünler şeklinde sıralamak mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.