Muhsin Fahrizade ölümü, neler oluyor?

Muhsin Fahrizade ölümü, neler oluyor?

İran’ın “nükleer imparatoru'' öldürüldü, Netanyahu “Ortadoğu hareketleniyor” dedi. işte yaşananlar.

  • Giriş

    2020-11-29 15:57:24
  • Son Güncelleme

    2020-11-29 15:57:24
  • ABONE OL

İran’ın başkenti Tahran’da bir araca düzenlenen silahlı saldırıda dünyanın en güçlü 500 insanı listesindeki 5 İranlıdan biri olan, 1989’da İran’ın nükleer bomba geliştirmek için başlattığı programın (AMAD) başındaki bilim insanı Muhsin Fahrizade öldürüldü. Böylece İran'ın son 10 yılda 5. nükleer fizikçisi suikaste kurban gitti.

Ama Fahrizade diğerlerinden çok farklı. Öyle bir öneme sahip ki; İran hükümeti tarafından yıllarca varlığı inkar edilmiş, bu nedenle Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Fahrizade ile görüşme teklifleri her zaman reddedilmişti. İsrail Başbakanı Netanyahu, 2018'de “Bu ismi unutmayın” diyerek Fahrizade'yi işaret etmişti. İran’ın balistik füze çalışmalarında da adı geçen Fahrizade, batılı kaynaklara göre Kuzey Kore’deki nükleer testlere bile katıldı.

İran medyası, MOSSAD’ın Fahrizade ismini ilk kez BM’deki listelerden öğrendiğini belirtiyor. İsrail’in hedefine aldığı bilim insanı, İsrail medyasına göre 2018’de MOSSAD’ın suikast girişimine uğradı ancak öldürülemedi. Dünkü suikast sonrası Netanyahu’nun “Ortadoğu'da bir hareketlenme olduğunu söylemek istiyorum. Gergin günler bizi bekliyor.” açıklaması da manidar. Çünkü İran Dışişleri Bakanı Zarif İsrail'i suçladı.

İsrail, Suriye’de kendisine tehdit olarak gördüğü Hizbullah ve rejim mevzilerini savaş uçaklarıyla, İran’daki nükleer teknolojiye yönelik çalışmalar yürüten askeri isimleri de suikastlerle imha ediyor. Daha önce de yazdığım İsrail’in Begin Doktrini’nin amacı, İsrail’in olası tehditleri sınırlarına yaklaşmadan yerinde imha etmesine yönelik. İddialara göre dün yaşanan da tam olarak bu. 2020’nin ilk günlerinde İran’ın kilit ismi Kasım Süleymani, şimdi de İran’ın “Nükleer Süleymanisi” Fahrizade öldürüldü. Seçilmeden önce Obama'ya "Irak'ı İran'a verdin" diyen Trump’ın, 4 yılda Ortadoğu’yu Arap ülkelerini tamamen pasifize edip İran’ı köşeye sıkıştırarak İsrail’e huzurlu bir bölge haline getirdiği söylenebilir.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.