Muhabir Nasıl Olunur?

Muhabir Nasıl Olunur?

Muhabir’lik mesleğini araştırdık. Muhabir nedir? Ne iş yapar? Maaşları ne kadar? gibi merak edilen bütün soruları sizler için araştırdık. Umarız ki bütün meraklarınızı giderebiliriz.

  • Giriş

    2020-12-26 13:31:44
  • Son Güncelleme

    2020-12-26 13:31:44
  • ABONE OL

Bu haberimizde sizler için Muhabir’lik mesleğini araştırdık. Muhabir nedir? Ne iş yapar? Maaşları ne kadar? gibi merak edilen bütün soruları sizler için araştırdık. Umarız ki bütün meraklarınızı giderebiliriz.

Muhabir nedir? sorusuyla başlayalım. Muhabir, gazete ve haber ajansları gibi kurumlarda çalışan, haber araştırıp, toplayıp bunları çalıştıkları kuruma bildiren, yazan kişilere denir. 

Medya da haberci denilen muhabir, klasik olarak ikiye ayrılır bunlar ;

Haber muhabiri

Foto muhabiri,

Haber muhabiri, dergi, gazete, televizyon ve haber siteleri için haber toplayan kişilere denir. Bir haber için toplamış olduğu bilgileri, içine kendi yorumunuda katarak, bizzat kendisi haber haline getirebildiği gibi haber yapması için editöre de teslim edebilir. Muhabirlikte kendi yorumunu da kattığı için taraflı olma veya tarafsız olma zorunluluğu yoktur.

Muhabir Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Muhabir olmak için üniversitelerde gazetecilik veya radyo ve televizyon bölümü okunmalıdır. Üniversitelerin İletişim Fakültesinde bulunan bu 4 yıllık lisans programı için, Sözel(TS) puan türünden en az 245,00000 almak ve en az 670.000 sıralama yapılması gerekmektedir. Bazı Özel Üniversitelerde puan ve sıralama şartı aranmamakla birlikte bu üniversitelerde okumak için senede çok ciddi rakamlar ödemeniz gerekmektedir. Daha detaylı açıklayacak olursak, 2020 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Gazetecilik bölümü için TS 1 puan türünden 241,79238 puanla alım yaparken, Ankara Üniversitesi Gazetecilik bölümü 380,98034, yuvarlarsak 381 puanla en son öğrenci alımını yapmıştır. Ülkemizde bu lisans eğitimini İngilizce olarak ta verilmektedir. Fakat burslu değilseniz maalesef yine senelik ücretler ödemek zorundasınız.

Muhabirler Ne Kadar Maaş Alırlar?

Muhabirler aslında çok zor şartlar altında çalışırlar. Devlet Memurları gibi 8-5 mesai durumu yoktur. Meslekte çalışma saati gibi bir kavram yoktur. Görev esası 7/24 şeklindedir. Tabi böylesine ağır şartlar altında çalışınca insan emeklerinin karşılığını fazlasıyla almak istiyor. Fakat maalesef günden güne küçülen medya sektöründe maaş durumu olumsuz etkileniyor. Bu yüzden sektörde çalışan çoğu personel asgari ücret seviyesinde maaş alıyor. Geri kalanlar ise asgari ücretten ortalama 500-1000 lira daha fazla alıyor. Tabi bu durumu değiştiren faktörler var. Örneğin yabancı dili olup 7-8 senelik tecrübeye sahip bir muhabirle, yeni mezun olup sektörde kendine yeni iş bulan personel arasında maaş değişkenlik gösterebiliyor. 

Show TV, HaberTürk gibi Ciner Medya kuruluşlarında maaş başlangıç seviyesi 3-4 bin tl olabiliyor. Personelin başarısı ve tecrübesine göre bu maaş 6-7bin tl seviyelerine kadar çıkabiliyor.

Devlet kurumlarında çalışan muhabirler ise hem sözleşmeli hemde kadrolu olabiliyor. Sözleşmeli personellerin maaşı 4-5 bin tl olurken kadrolu personellerin maaşı 6-7bin tl olabilir.  

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.