DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Milyonlarca emekliye şoke eden haber verildi! Promosyonlar geri alınıyor: Bankalardan resmi bülten geldi

Milyonlarca emekliye şoke eden haber verildi! Promosyonlar geri alınıyor: Bankalardan resmi bülten geldi
20.09.2022 19:10
0
A+
A-

Milyonlarca emekliye şoke eden haber verildi! Promosyonlar geri alınıyor: Bankalardan resmi bülten geldi

Emekli ücret zammının açıklanmasının ardından bankalarda emekli promosyon yarışına girmişti ve emeklilere karşılıksız dev meblağlarda ödeme yapıldığı belirtilirken kamu bankalarının yanı gizeme özel bankalar arasındaki rekabet çok yüksek seviyelere erişti. Emeklilerin yoğun talebi de ilave edilince bankalar, promosyon ödemelerini çok yüksek çoğaldırdı. Ancak maliyetleri karşılamadığı bahanesi ile promosyonların geri çekildiği duyuruldu.

EYLÜL SONUNA KADAR GEÇERLİ

Bu sene, emekli promosyon ödemelerini rekor seviyelere çıkaran bankalar için son tarih 31 Ağustos olarak tanımlanmıştı. Yoğun arza yetişilmedi ve bankalar vakti uzattı ve Eylül ayı sonuna kadar verileceği bildirildi. Ancak bu promosyon ödemelerinin daha da yükselmesi beklenirken makûs bir haber verildi.

7 BİN 500 LİRAYA KADAR YÜKSELDİ

Sosyal Güvenlik Müesseseyi ve bankalar arasında yapılan uyuşma istikametinde 2017 senesinden bu yana milyonlarca emekliye banka promosyonu ödeniyor. Bu ölçüler, geçtiğimiz Temmuz ayına kadar cüzi ölçüler olarak tanımlanmıştı. Ancak Temmuz ayındaki zam büyümesi istikametinde emekli alıcılarını çoğaldırmak için promosyon fiyatları da çoğaldırıldı. Eylül ayında da devam eden promosyon ödemeleri için çoğalışa devam edeceği öngörülüyordu. Beklenen çoğalışı yalnızca İş Bankası yaptı ve 5 bin TL olan promosyon ödemeleri, 7 bin 500 TL olarak aktüellendi.

PROMOSYONLAR GERİ ÇEKİLDİ

Mevzu ile alakalı olarak bir açıklama yapılarak bankaların verdiği nakit promosyon ödemelerinin giderlerini kurtarmadığını söyleyerek yavaş yavaş promosyon ödemelerinde geri adım atılacağına ait sinyaller verilmişti. Akbank ve Garanti BBVA’dan makûs haber geldi.

Akbank, Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Ağustos ayında ödediği nakit promosyon fırsatlarında meblağı düşürmüştü. Ağustos ayında emekli yurttaşlara 7200 TL promosyon ödemesi yapan Akbank, promosyon ödemesini 6 bin liraya kadar geriledi.

Garanti BBVA’da açıklamayı internet sitesi üzerinden yaparak promosyon ölçüsünü düşürdüğünü duyurdu. Ağustos ayında emekli yurttaşlara 8 bin liraya varan nakit promosyon veren Garanti Bankası Eylül ayı için sayılarını geri çekti. Banka promosyon ödemelerini 6 bin liraya düşürdü ve bundan sonra Garanti BBVA 6 bin TL promosyon verecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.