DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Mental Sağlığımı Nasıl Koruyabilirim?

Mental Sağlığımı Nasıl Koruyabilirim?
30.09.2022 12:29
0
A+
A-

Mental Sağlığımı Nasıl Koruyabilirim?

Son yılların en çok görülen hastalıklarından biri olan depresyon ve anksiyete hayatımızı birçok yönden olumsuz etkileyebilecek türde ruhsal rahatsızlıklardır. Hızlı akan şehir hayatı, oradan oraya yetişme telaşı ve seçemediğimiz insanlarla muhatap olmak bizi strese ve ruhsal rahatsızlıklara mecburi olarak itmektedir. Mental sağlık ayakta kalmamız için en çok ihtiyacımız olan şeylerden biriyken, bu yoğun hayat telaşı içinde onu nasıl koruyacağız?

Sosyal Medyadan Uzak Durun

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı araştırma, sosyal medyanın depresyona yol açtığını ortaya çıkarmıştır. Tamamen uzak duramıyorsanız bile kısıtlama koyun.

Üzüntülerinizi Yazın

Yazmak arındırıcı bir eylemdir. Nasıl yazacağınız size kalmış. Kendi yazma stilinizi keşfedin ve olumsuz duygulardan yazarak kurtulun.

Risk Almayı Deneyin

Kendinize belirli süre aralıkları ile yönetilebilir bir riski görev olarak verin. Bu yapmaktan endişelendiğiniz herhangi bir eylem olabilir. Görevi tamamladığınızda kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Sarılın

Paul Zak, günde 8 kez sarılmanın bizi daha mutlu yapacağı kanısına varmıştır. Hatta TED konuşmasında, sevdiğiniz insana sarılmanın oksitosin seviyesini arttırarak kan basıncını düşürdüğü ve kalp atışlarını yavaşlattığını, ayrıca stresi azalttığını da belirtmiştir.

Uykunuza Önem Verin

Uykusuz bir günde yaptığımız aktivitelerden gereken verimi alamayız. İstediğimiz verimi alamadığımızda ve bedenen de yorgun olduğumuzdan olumsuz düşüncelere açık hale geliriz. Bu yüzden gece saatlerinde gereken kadar uyumak mental sağlık için çok önemlidir.

Muz Çayı İçin

Muz kabuğu serotonini arttıran ve stresi azaltan B6 vitamini ve amino asitlerden oldukça zengindir. Depresyona yol açan sabah kahvesi yerine muz çayı için.

Şikâyet Etmekten Vazgeçin

Şikâyet etmek negatif düşünceleri beslemekten başka bir işe yaramaz. Önce kendinize “Değer mi?” sorusunu sorun, sonrasında şikayetinizi eğlenceli bir düşünce ile takas edin.

Kriz Takvimi Tutun

İyi veya kötü bir ruh halinde olduğunuz zamanları bilmek, davranışsal değişimlerin çevreniz ile olan bağlantısını çözmenize yardımcı olabilir. Ruhsal bir çöküş o gün bulunduğunuz ortamla ya da yaptığınız bir işle alakalı olabilir. Görebileceğiniz bir yerde duran takvime aktivitelerinizi yazın ve farklı renklerle ruhsal durumunuzu kaydedin.

İletişimde Kalın

Hayatımızda bize iyi gelen ve bizi anlayan insanlar mutlaka olacaktır. Her ne kadar içe kapanmak isteseniz de bu süreyi minimum düzeyde tutun. Size iyi gelen insanlarla vakit geçirin. Güçlü bir mental sağlık için sosyal olmaktan korkmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.