DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Memurluktan İstifa Edenler İşe Geri Dönebilir mi?

Memurluktan İstifa Edenler İşe Geri Dönebilir mi?
06.01.2022 17:44
0
A+
A-

Memurluktan İstifa Edenler İşe Geri Dönebilir mi?

Ülkemizde iki milyondan fazla kamu personeli vardır. Çoğu insan memur olabilmek için çalışıyor. Orta öğretim mezunları lisans ve ön lisans mezunları kpss sınavına girdikten sonra istenen baraj puanını alınca istedikleri illerde branşlarına göre veya yerleşmeyi hak kazandığı kurumu tercih edebiliyorlar. Pek çok insanın düşü bir kurumda kamu personeli olmak belli okullardan mezun olduktan sonra kpss sınavına girmek için çok zorlu bir uzun yol sürecine girerler.

Yerleşmek istedikleri kuruluşa göre belirlenen puanı alanlar seçim yapabiliyorlar yalnız bazı kurumların mülakat sistemleri de vardır. Her kuruluşun görüşmesi ayrı ve farklıdır kendi alanlarıyla ilgili görüşmelere girip geçtikten sonra yerleşmek istedikleri kuruluşa yerleşip vazifelerine başlayabiliyor.

İstifa Eden Memur İşine Geri Dönebiliyor Mu?

Meslek hayatlarına devam eden memurlar özel yaşamlarında yaşadıkları olumsuzluklar, sağlıkla ilgili yazdıkları sorunlar ya da iş yaşamlarında yaşadıkları sorunlar yüzünden işi bırakmak zorunda kalabiliyorlar.

Ayrıca seçim sürecinde aday olmayı isteyen memurlarında istifa etmeleri gerekli olduğu için seçim sürecinde istifa etmek mecburiyetinde kalıyorlar. İstifa eden memur işine geri dönebiliyor. Devlet kamu personeli İstifa yönetmeliğine uygun olarak işi bırakan kamu personeli işine geri dönebiliyor yalnız bununda bazı şartları vardır. Gelin o şartları açıklayalım.

Memur İstifa Yönetmeliğinde İşe Geri Dönebilme Kriterleri Nelerdir? Kimler İşine Geri Dönebilir?

657 memurlar kanunun 92. Maddesine göre istifa eden kamu personeli işine geri dönebilmesi için belirlenmiş koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Şartlar yerine getirilmediğinde işe geri dönemez.

Başka husus ise adaylık döneminde istifa eden kamu personeli adaylığı bitmediği mühlette istifa eden kamu personelinin şartları da ayrıdır. İşte istifa eden kamu personeli görevine geri dönebilmesi için aranan şartlar şunlardır;

  • Adaylık süreci devam ederken işi bırakan memur işine geri dönebilir yalnız sadece ayrıldığı kuruma geri dönebilmektedir.
  • Kamu personeli en fazla iki defa istifa edebilir. Bu sayıdan fazla istifa eden devlet memuru bir daha göreve dönememektedir.
  • Kamu personeli istifa ettikten sonra geri dönmek istemesi halinde ayrıldığı pozisyonda boş kadro ve gerekli nitelikleri taşıması şartı vardır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.