Memurlarda Refakat İzni Ne Kadar? Kimlere Verilir?

Memurlarda Refakat İzni Ne Kadar? Kimlere Verilir?

Refakat izni 657 sayılı devlet memurları kanununun 105. Maddesinde yer alan Hastalık ve Refakat izni başlığa altında memurlara...

  • Giriş

    2020-04-25 23:10:39
  • Son Güncelleme

    2020-04-25 23:10:39
  • ABONE OL

Refakat izni 657 sayılı devlet memurları kanununun 105. Maddesinde yer alan Hastalık ve Refakat izni başlığa altında memurlara verilen bir haktır. Memurlar 1.dereceden bakmakla yükümlü oldukları veya olmadıkları Anne, baba ,kardeş, eş ve çocukları için gerektiğinde refakat izni kullanabilirler. 

Ancak memurlara tanınan bu hakkı kullanabilmek için bazı koşulların yerine gelmesi gerekmektedir. Memurların bakmakla yükümlü olduğu kişilere refakat etmediği takdirde hasta kişinin hayatı tehlikeye girecek refakat edecek başka bir yakınının olmaması gerekmektedir. Memurun bu izni kullanabilmesi için hasta kişiyi Sağlık kuruluşlarına bildirmesi ve yetkili sağlık kuruluşundan rapor alması gerekmektedir.

Memurlarda Refakat İzni Süresi Ne kadar?

Memurlar yetkili sağlık kuruluşundan aldığı raporlar birlikte Devlet memurlarına tanınan refakat iznini 3 aya kadar kullanabilirler, Sağlık kuruluşu raporu doğrultusunda refakat ettiği kişinin 3 aylık süre sonunda sağlık riski devam ederse devlet memuru refakat süresini 3 ay daha uzatabilir. Bu süre zarfında memur kişinin özlük hakları korunur, diğer bir deyişle memur aylığını almaya devam eder.

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.