DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Memur ve Emekliye Kademeli Zam Formülü!

Memur ve Emekliye Kademeli Zam Formülü!
16.05.2023 22:22
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını söyledi. Bu durumda emekli ve memur artışıyla ilgili detaylar şu şekildedir:

Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın kamu işçilerine yapılan zam oranında memur ve emekliye de aynı oranda zam yapılacağını belirtti.

Memur ve emekliler, aslında enflasyon farkı kadar bir zam almaktadırlar. Geçmişte uygulanan yaklaşım enflasyon artışıyla birlikte sosyal refah payı artışıydı.

Kamu işçilerine yapılan yüzde 45’lik zam, sosyal refah payı düzenlemesine ek olarak seyyanen bir zam anlamına geliyor. Yani tüm işçilere uygulanacak şekilde yüzde 45’lik bir zam yapıldı.

Memur ve Emekliye Kademeli Zam Formülü!

Enflasyon Artışı ve Refah Payı Artışı Yapılacak

Memur ve emeklilere ise enflasyon artışı ve sosyal refah payı artışı yapılacaktır. Devlet, sosyal devlet ilkesi gereği çalışanlarını enflasyon karşısında ezdirmemeyi amaçlamaktadır.

Maaşlar zaten emekliler arasında kademeli bir şekilde düzenlenmektedir. Şu anda en düşük emekli maaşı işçiler için 4 bin TL seviyesindedir, ancak son düzenleme ile devlet tarafından bu miktar 5.500 TL’den 7.500 TL’ye çıkarılmıştı.

Ancak daha yüksek maaş alanların maaşları şu anda artmamıştır. Meclis açıldığında, onların maaşları da artacaktır. Herkese seyyanen zam yapıldığında insanların aklına “Az maaş alanlara çok maaş artışı mı yapılmalı, yoksa herkese eşit maaş artışı mı olmalı?” sorusu gelmektedir.

Devlet memurları, kanuna göre derece ve kademeye göre mesleki olarak nitelendirilirler. Görevde terfi, yer değişikliği ve unvan değişikliği gibi durumlarda maaşları da buna göre değişir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.