LGS - AYT - TYT Sınavlarına nasıl hazırlanır? Nasıl başarılı olabilirim

LGS - AYT - TYT Sınavlarına nasıl hazırlanır? Nasıl başarılı olabilirim

Eğer değişen sınav sitemine ve sorulara karşı nasıl bir yol izleyeceğinizi merak ediyorsanız bu yazımız tam sizlere göre.

14:37:29 | 2020-10-27
  1. Anasayfa
  2. Sınavlar

LGS - AYT - TYT Sınavlarına nasıl hazırlanır? Nasıl başarılı olabilirim

Eğer değişen sınav sitemine ve sorulara karşı nasıl bir yol izleyeceğinizi merak ediyorsanız bu yazımız tam sizlere göre. Müfredet ve sınav sistemleri değişse de değişmeyen bazı şeyler vardır. Bunlar eğitim mekanizmasının temelidir ve diğer herşey bunların üzerine gelir.


Bu değişimlerden çok fazla etkileniyorsanız ve endişeliyseniz korkacak hiçbir şey olmadığını söylemekte yarar var. Bunun nedenlerini biraz sonra açıklayacağız. Öncelikle yeni sınav müfredatı bizden ne istiyor, bizim yeteneklerimizi ve potansiyelimizi neye göre ölçüyor buna bakalım.
Yeni müfredat öğrencilerden bilgi, beceri, analiz ve sentez yapabilme yetisi istiyor. Biliyorsunuz ki sınavlar sizlerin bilgi düzeyini ölçmek için yapılır. Bu yarışı başarılı tamamlayanlar mutlaka her gün en ağır tempoda çalışanlar olacaktır. Yani sınavlardan başarılı sonuç alanlar her gün bıkmadan usanmadan çalışmaya devam edenler olacak. Her gün bu süreç tekrarlanacak.


Sayısı bir milyona varan öğrencilerin, dengi okullara yerleşmek için bir fırsatı doğuyor.. Bu maraton dünyanın her yerinde aynı şekilde devam ediyor. Öğrenciler prestijli okullara gitmek ve hayatlarına buradan devam etmek istiyor. Aileler öğrencilerini en iyi okullara yerleştirip başlarını yastıklarına huzurla koymak istiyor. Peki gerçekten gerçekçi bir sonuç mu?


Türkiye’nin en prestijli okullarını düşünelim Boğaziçi ve Gazi üniversitesi gibi. Buradan çıkanlar mutlaka mesleklerinde en yüksek yerlere mi geliyor? Hayır, maalesef durum tam olarak bunu yansıtmıyor. Çok özel kolejlerde okuyup çok iyi üniversitelerde okumak bile size meslek hayatınızda kalıcı bir başarı sağlayamayabilir. Elbette o okullar ve okulların prestijli eğitiminden yararlanan öğrenciler de olacak, hatta o sen bile olabilirsin. Ama bilmelisin ki çalışmanı devam ettirmezsen sadece prestijli bir okulda okumuş olmak seni yükseltmeyecektir.( Yazımızın bu kısmında dileğimiz öğrencilerin okul seçiminde gerçekçi olmaları ve beklentilerinde net bir tavır sergilemeleri.)
Aslında insanların başarısı ya aileden başlar ve onların desteği ile oluşur ya da kendi motivasyonlarını sağlayarak oluşur. Bu iki temel dürtüden biri mutlaka sizde bulunmalı.


Sınavlarda başarının temeli disiplinli çalışmaktan geliyor. Eğer beklentileriniz açıksa ve yol size çok zor görünmüyorsa bilin ki önünüz açıktır. Unutmayın ki başarınız ne olursa olsun bu sizin başarınızdır. Eğer daha yüksek bir hedefiniz varsa ve bu seferlik olmadıysa üzülmek yerine ne kadar küçük olsada kendi başarınıza odaklanın. Unutmayın başarı bir sonuç değil bir süreçtir. Siz devam ettikçe her zaman hayallerinize ulaşma şansınız var.

AYT-TYT-LGS sınavları için uzmanların önerileri

  • Amerikalı bir NöroRadyoloji Uzmanı diyor ki: Tıp okulunda yüksek performans gösteren öğrencilerin ortak noktalarına baktığımda tek bir şeyi gördüm. Hepimiz açgözlüydük. Bu para açgözlülüğü değil. Kişisel zaman açgözlülüğü. En az çabayla en yüksek notu almak için en kısa sürede en çok öğrenmeye niyet ettiğinizde büyük resmi görüyorsunuz. Detayları daha iyi fark edebiliyorsunuz. Öğrenmeyle mücadele eden öğrenciler süreci tersine çevirdi ve bir dizi detayı ezberlemeye çalışırlardı. Büyük resmi görmenin en iyi yolu öğrendiğiniz konuda soru sormanızdır. Anlayana kadar acımasızca soru sorun.
  • Çalışma zamanınızı yemek-wc gibi ihtiyaçlar dışında kesinlikle bölmeyin.
  • Yeni sınav sistemi için bolca kitap okuyun zira sorular muhakeme ve yorumlama yeteneğinizi de ölçmek üzerine kurulmuştur.
  • Uzmanların görüşlerini takip edin ve plana sadık kalın.
  • Ve bunu her gün tekrar edin!


Haberpersonel.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Bizi Takip Edin