DOLAR
19,1791
EURO
20,9317
ALTIN
1.221,33
BIST
4.896,07

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir? 2022

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir? 2022
11.07.2022 15:03
0
A+
A-

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Hangi Bankalarda Var?

Kur korumalı mevduat hesabı olan bankalar, birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşlara yeni yatırım fırsatları sunmaktadır. Bilindiği üzere son dönemde Türkiye’de sert fiyat hareketlerinin görüldüğü döviz kurlarının akabinde Kur Korumalı Mevduat Hesabı adında yeni bir yatırım ürünü ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” düzenlemesiyle ilgili yaptığı açıklamaya göre bu yatırım ürünü sadece döviz cinsinden mevduat hesabı bulunan vatandaşların yatırım yapabileceği bir ürün oldu. Kur Korumalı Mevduat Hesabı olan bankalar hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı olarak da bilinen bu yeni ürün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından piyasaya sürülmüştür. TCMB’nin konuyla ilgili açıklamasına göre, bu mevduat hesabı TL faiz oranında getiri ya da döviz kurunun faiz oranından daha fazla artması halinde kur farkı koruması sunan bir mevduat üründür. Bu hesabı açmak için gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işler ayrıca faiz ile hesap açılış ve vade tarihindeki kur değişim oranı kıyaslanarak yapılır. Söz konusu kıyaslama sonucu yüksek olan oran üzerinden yatırım getirisi hesaplanır ve yatırımcıların mevduat hesabına eklenir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın duyurusu ile 22 Aralık 2021’de kullanıma açılan “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” düzenlemesi, o tarihten bu yana devam etmektedir. Döviz cinsinden yatırımı olanların geçiş yaptığı KKM hesabı, belirli vadelere sahiptir. Bu yüzden yatırımcılar döviz cinsinden mevduat hesaplarını bozdurup KKM’ye geçtiklerinde 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 aylık vadelerden birini seçmek durumundadır.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Olan Bankalar

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı bankalar tarafından yatırımcı müşterilerine duyurulmaktadır. Özellikle bankalarda döviz mevduat veya döviz cinsinden fon hesabı bulunan kişilerin Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabına geçiş yapması için sık sık hatırlatmalar yapılmaktadır. Günümüzde müşterilerine Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı sunarak yeni yatırım fırsatları veren bankalardan bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Garanti BBVA
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • ING
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Denizbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • TEB

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı açmak için bankaların şubelerinden veya internet bankacılığı hizmetinden başvuru yapmak gerekir. Bu hesap, TL cinsinden USD, EUR ve GBP kurunun vade sonunda faiz oranından daha fazla artması halinde kur farkı koruması sunan rekabetçi bir mevduat üründür. Bu sayede yatırımcılar faiz getirisine ek olarak kur farkından oluşacak riskleri de elimine etmiş olurlar. Bankalar tarafından kullanıma açıldığı günden bu yana büyük ilgi gören Kur Korumalı Mevduat Hesabı açmak için öncelikle bankada döviz mevduat veya döviz cinsinden fon hesabına sahip olmak gerekir.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap açılışları iş günlerinde saat 11:00’den itibaren bankaların şubelerine müracaat edilerek yapılabilir. Kur Korumalı Mevduat Hesabı açabilmek için yatırımcıların USD, EUR ve GBP para cinsinden döviz mevduat hesabı olması önemlidir. Ayrıca Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap kapanışları yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalardan iş günlerinde 11:00-16:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Şirketlere Kaç AY?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı vadesi şirketler için yeniden düzenlenmiştir. İlk başta şirketlere 6 ve 12 ay vadeli olarak açılan bu hesap, Resmi Gazete’de Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Yapılan Değişiklik ile yeniden düzenlenmiştir. Buy kapsamda Kur Korumalı Mevduat Hesabı olan bankalar üzerinden şirketlere de 3 aylık vadelerle hesap açma imkanı tanınmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.