DOLAR
19,1791
EURO
20,9317
ALTIN
1.221,33
BIST
4.896,07

Kripto Paralar Çöküyor! 7 Temmuz

Kripto Paralar Çöküyor! 7 Temmuz
08.07.2022 18:20
0
A+
A-

Kriptoda Bir Şirket Daha İflas Etti! Kripto Para Yatırımı Olanlar İçin Felaket Çanları Çalıyor! Kripto Paralar Çöküyor!

Kripto Paralar Çöküyor! Kripto para piyasalarında çöküş devam ediyor. ABD bir kripto firması daha iflas ettiğini duyurdu! Türkiye’deki yatırımcılar da endişeli! İşte detaylar…

Kripto para piyasalarında kayıpların oranları her geçen gün artmaya devam ediyor. Piyasa değeri ile ilk sırada yer alan Bitcoin’in Kasım 2021’de gördüğü 69 bin dolarlık zirvenin ardından yaşanan sert düşüş, 20 bin dolara kadar gerilemeye neden oldu. Diğer kripto paralarda da benzer bir kötü eğilim devam ediyor. Sert fiyat dalgalanmaları, Terra gibi birçok projenin piyasadan silinişi ve diğer riskler kayıp oranlarının da artmasına neden oldu. Son olarak ABD merkezli kripto para aracı kurumlarından olan Voyager Digital’in iflas başvurusunda bulunduğunun duyurulması piyasaları altüst etti.

Bir Kripto Devi Daha İflas Etti!

Kripto para piyasalarında önüne bir türlü geçilemeyen dalgalanmalar nedeniyle iflaslar yaşanmaya devam ediyor. Kripto kredi şirketi olarak faaliyet gösteren ABD merkezli Voyager Digital’in iflas açıklaması piyasaları altüst etti. Kripto hedge fonu olan Three Arrows Capital’in hemen ardından Voyager Digital tarafından duyurulan iflas başvurusu, dikkat çekti. Kısa bir süre önce para çekme işlemlerini askıya alan firma büyük tepki toplamıştı. Binlerce kişinin alacaklı konumda olduğu aktarılıyor. Kripto Paralar Çöküyor!

Şirketin CEO’su Stephen Ehrilch tarafından yapılan açıklamaya göre, alınan kararın son derece zor olduğunu ancak şu anki durumda alabilecekleri en doğru karar olduğunu ifade etti. Three Arrows Capital’de toplamda 650 milyon dolarlık bir kredisi bulunan Voyager Digital’in, başarısız geri ödeme nedeniyle temerrüt bildirimi yayımlanmıştı.

100 Binden Fazla Alacaklısı Var!

Voyager Digital’in iflas etmesinin ardından 100 binden fazla kişinin alacaklı konumda olduğu aktarıldı. Kripto sektöründe özellikle likidite krizi nedeniyle iflasın eşine gelen firmaların sayısındaki artış dikkat çekiyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Terraform Labs’ın çöküşünün tetiklenmesi piyasaları ciddi şekilde etkilemişti. Terra ekosisteminin sabit parası TerraUSD (UST), ciddi bir satışa maruz kalarak sabitliğini kaybetmişti. Piyasada ise bu etkinin 45 milyar dolarlık bir zarara yol açmıştı.

Şirketten gelen açıklamaya göre ABD İflas Kanunu ilgili maddelerince borçların yeniden yapılanma sürecinin başlatıldığı aktarıldı. Bu süreçte şirketin günlük operasyonlarının desteklenmesi için likidite sağlayacak 110 milyon doların üzerinde nakit ve kripto varlığının olduğu ifade ediliyor.

Kripto Piyasalarda Son Durum Ne?

Kripto endüstrisinde birçok firmanın iflas ettiğine dair gelen haberler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Hafta başından itibaren devam eden hareketlere göre nispeten bir toparlanma eğilimi oluştuğu görüldü. Ancak mevcut riskler ve belirsizlik hali ise artmaya devam ediyor. Türkiye’den de birçok yatırımcının ciddi kayıp yaşamaları kriptoya olan güvenin de her geçen gün düşmesine neden oluyor.

Bitcoin son 24 saate 20 bin dolar seviyelerini test etmeye devam ederken, en büyük takipçisi Ethereum ise bin dolar seviyelerinde kalmaya devam ediyor. Piyasa değeri ile öne çıkan kriptoların yaşadığı bu çöküş nedeniyle birçok altcoin fiyatında da benzer düşüşler görülmeye devam ediyor. Popüler altcoinlerden Ripple (XRP) ise 0,33 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Dogecoin (DOGE) ise 0,069 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin Kaç Dolar Oldu?

Bitcoin (BTC) fiyatlarında son düşüşün ardından hafif bir toparlanma eğilimi görüldü. Güncel piyasa verilerine göre BTC fiyatı 20 bin 501 dolar seviyesinden işlem görüyor. Son 24 saatte yüzde 2,5 oranında bir prim kazanarak son dönem kötü giden performansının nispeten düzeltilmesini sağladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.