DOLAR
21,0844
EURO
22,6122
ALTIN
1.321,26
BIST
5.114,97

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
14.09.2022 14:25
0
A+
A-

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalar tarafından kredi başvurusunda bulunan kişilere, kredi notuna ya da başka bir ifadeyle findeks notu olarak isimlendirilen düzeylerine göre kredi verilir. Elbette kredi verilmeden önce kredi başvurusunda bulunan kişiler bir risk ölçeğine göre değerlendirilir. Kredi, onu geri ödeyeceğine güvenilen/ inanılan kişiye verilir. Dolayısıyla kredi notu, bir diğer adıyla kredi puanı: bankanın müşteriye duyduğu güvenin düzeyini ifade eder. Bankalar, başvuruda bulunan müşterilerine kredi verip vermeyeceğine bu notları göz önünde bulundurarak karar verir. Eğer kredi notu düşük ise kredi başvurusunun reddedilme ihtimali yüksek olacaktır.

Müşterinin kredi notunun yüksek olması ise, kredi almasını kolaylaştırırken, alınan kredinin hem düşük faizli olmasını hem de birden fazla kredi kartı almasını kolaylaştırır. Ayrıca kredi puanı veya kredi notu yüksek olan kişi için başka bankalardan kredi kartı almak da mümkün olur. Çünkü bankalara sergilediği belli bir imajı vardır ve bu imaj borçlarını ödeyeceğinin kanıtıdır. Peki bankaların dikkate aldığı findeks notu veya kredi notu nedir, nasıl yükseltilir?  Müşteriler olarak ne yapılırsa kredi notu yüksek tutulur? Yazımızın devamında buna ilişkin bilgiler bulabilirsiniz.

Kredi Notunun Yükseltilmesi İçin Yapılması Gerekenler:

  1. Borçları zamanında ödemek. Yalnızca asgari borç tutarını değil borcun tamamını ödemek. Bunu sadece bir ay gibi kısa aralıklar ile yapmak kredi notunun yükselmesinde pek bir etki yaratmayacaktır. Düzenli borç ödeme alışkanlığının kazanılmasından belli bir süre sonra puan otomatik olarak yükselmeye başlamaktadır.
  2. Banka ile aktif iletişimde olmak.
  3. Borcu ödeyebilecek miktarda düzenli gelir belirtmek.
  4. Kredi notu oluşturmak için zorlanmamak adına limiti düşük kredi kartı kullanmaya başlamak. Ayrıca limitin düşük veya yüksek olması kredi notunu etkilemez. Kredi notunu yükselten etkenler borçları zamanında ve düzenli bir şekilde ödemekle alakalıdır.
  5. İhtiyaç kredisi adı altında düşük faizli kredi almak ve zamanında ödemek.
  6. Bir banka hesabı açmak ve oraya aktif bir şekilde para giriş çıkışını sağlamak.
  7. Bir bankadan kredi başvurusuna olumsuz cevap almışken başka bankalara başvurmak kredi notunun düşmesine sebep olur. Başvurmadan önce bir süre kredi notunu yükseltmek ve başvurunun onaylanması ihtimalinin artmasını sağlamak gerekir.
  8. Çok sık kredi kullanmak kredi notunun yükselmesini sağlamaz.
  9. Kefil olma durumlarına dikkat etmek. Kefil olunan kişinin ödemelerini zamanında yapıp yapmaması da kredi notunun yükselmesini veya düşmesini sağlar.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.