KPSS Sınavına çalışırken nelere dikkat edilmeli?

KPSS Sınavına çalışırken nelere dikkat edilmeli?

Kamu personeli olmak için her bölüme göre farklı sınavlar düzenlenir.

09:18:20 | 2020-10-27
  1. Anasayfa
  2. Sınavlar

KPSS Sınavına çalışırken nelere dikkat edilmeli?

Öğrenim hayatınızı tamamladınız ve mesleğinize devlet memuru olarak devam etmeye karar verdiniz. Bunun için öncelikle KPSS sınavına girmeniz gereklidir.
Kamu personeli olmak için her bölüme göre farklı sınavlar düzenlenir. Bu sınavlar: Öğretmenler, engelliler , ortaöğretim “lise” , önlisans mezunları ve lisans mezunları olarak ayrılır. Her bölümün zamanı farklı olabilir veya bazıları aynı günde yapılabilir bunun için KPSS rehberlerini takip ediniz. Buna göre “Lisans mezunları ortaöğretim sınavına girememektedir.” KPSS iki gruba ayrılır. KPSS A Grubu adaylar her sene başvuru yapabilmektedir B Grubu adaylar iki senede bir ve sadece çift senelerde sınava girebilir.


Sınav sonucuna göre başvurular değerlendirilir. Sürekli yapılan atamalarda memurlar resmi veya yarı resmi kurumlarda kadrolara yerleştirilir. Türkiye’de genç nüfus fazla kamuda ise kadrolar azdır. Eğer hayaliniz memur olarak devam etmekse öncelikle iyi bir KPSS puanı almalısınız. Bazı bölümler ve açık pozisyonlar daha düşük puanlarla memur alımı yaparken bazı bölümlerde bu avantaj olmaz. Kalabalık şehirler, merkezi yerler çoğunlukla insanların gelmek istedikleri yerlerdendir. Buralarda memur alımları haliyle daha yüksek puanlarla yapılmaktadır.


Şüphesiz KPSS çalışılması en zevkli sınavlardandır. Çünkü bu sınav sonucunda hemen netice alabilecek olmak ve çalışmaların gerçek bir meyvesini alabilecek olmak insana mutluluk verir. İş güç sahibi olacak olmanın motivasyonuyla devam ederken, ders çalışmak neredeyse eğlencelidir. Sizde olaylara bu açıdan bakın ve başarılı olmak için her zaman şansınızın olduğunu unutmayın.

Kendinize Hedef koyun

Sınavlarda işe yarayan bir yöntem kendinize açık, net bir hedef koymanızdır. Bütün gemiler belli bir limana yolculuk yapar hiçbir isabet, rastlantısal davranmakla hedefi bulmaz. Öncelikle kamu platformlarını, açık pozisyonları, hangi şartlar aranıyor ve hangi puanla alım yapılıyor araştırın. İstediğiniz pozisyonlar için kendinize bir A. B. C. D... planı yapın. Ders çalışırken daha kolay odaklandığınızı göreceksiniz.


Bir planınız olduğunda hedefiniz bellidir, sizin sadece oraya ulaşacak bir yol çizmeniz gerekir.

Ders çalışma yöntemlerini deneyin

  • Sınavlarda uyguladığınız ders çalışma yöntemlerini uygulayın.
  • Fazla kaynak kitap bitirmeye çalışmak yerine kısıtlı zamanınızda daha çok öğrenmeye konsantre olun. Kitaplarınızın ne kadarını yapmış olduğunuz veya geriye kaç sayfa kaldığı önemli değil. Takıntılarla vakit kaybetmeyin”soru sayısı tutturmak, bir kitabı bitirmeye çalışmak gibi”
  • Eksik olduğunuz alanları net bir şekilde belirleyin. Belirsiz alan bırakmadan ilerleyin. İyi öğrendiğiniz konularla vakit kaybetmeyin bir sonrakine geçin.
  • Zamanınızı iyi değerlendirin. Söz konusu KPSS olduğunda zaman çok hızlı ilerler.
  • Eski KPSS denemelerini çözün. Öğrenciler bunu hep en sona atar, fakat siz doğru olanı yapın ve en başta bütün KPSS sorularını görün. Hangi alanlardan kaç soru gelmiş? Sorular her sene aynı konulardan mı gelmiş? ;bunları öğrenip buna göre bir çalışma planı hazırlayabilirsiniz.
  • Öğrenciler arasında popüler çalışma tekniklerini deneyin akıl haritası çıkarma, promödo tekniği gibi: Bu teknikler yoğun çalışmalarda sizi zirveye çıkaracak kadar güçlüdür.


Haberpersonel.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Bizi Takip Edin