DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?

Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?
22.09.2022 00:50
0
A+
A-

Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?

Saç ekimi diğer adıyla saç nakli yaygın bir plastik cerrahidir. Bir organ nakli türü olan saç ekimi enseden ve başın arka kısmından alınan saç köklerinin saçların döküldüğü bölgeye ekilmesidir. Erkeklerin enseye yakın olan baş kısmının arka tarafındaki saçları hormonlar sayesinde dökülme yaşanan en az bölge olduğu için saç kökleri buradan alınır. Vücudun diğer bölgelerinden alınan saç kökleri dökülmeye müsait olduğu için saç ekimi sonrasında da dökülme büyük bir oranla gerçekleşecektir. Aynı zamanda bir insanın saçı bir başkasına nakil edilemeyeceği için donörler hastaların kendisidir.

Saç Ekimi Çeşitleri

Kimler saç ekimi yaptıramaz sorusundan önce saç ekimi nasıl gerçekleşir bunu bilmeliyiz. Saç ekimi iki çeşitte gerçekleşebilir:

  1. FUE: Başın arka tarafında ve iki kulak arasındaki bölgeden alınan saç köklerinin dökülen bölgeye ekilmesidir. Acılı bir süreç olduğu için lokal anestezi yapılır. Alınan saç kökleri, dökülen bölgeye teker teker implant edilir.
  2. FUT: Günümüzde tercih edilmeyen ve eskide kalmış bir yöntem olan FUT’da enseden bir bant halinde saç şeridi çıkarılır ve köklerine ayrılır. Ayrılan kökler dökülen bölgeye ekilir.

Saç Ekiminin Yan Etkileri

Saç nakli sonrasında hastalarda bazı yan etkiler görünebilir. Aşağıdaki maddelerde başlıca yan etkiler gösterilmiştir:

  • Kanama: Saç köklerinin alındığı yerde kanamalar artabilir. Bunun önüne geçmek için gerekli ilaçları kullanmak gerekir.
  • Enfeksiyonlar: Saç kökleri alınan veya ekilen yerlerde kanamaya bağlı olarak enfeksiyonlar görülebilir. Antibiyotik tedavisi uygulanır.
  • His kaybı: Saç kökleri alınan bölgede his kaybı yaşanabilir. Endişe edilecek bir durum olmadığı gibi 6 veya 8 ay içerisinde kendiliğinden düzelir.

Saç Ekimi İçin Uygun Olmayan Koşullar

18 yaşını aşmış her birey saç ekimi yaptırabilir. Fakat bazı koşullar veya hastalıklar bu saç naklini engelleyebilir. Kimler saç ekimi yaptıramaz sorusunun cevabı ise aşağıdaki maddelerdedir.

  • Şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıkları olan insanlar saç ekimi yaptıramaz.
  • Kanın pıhtılaşma oranına bağlı olarak bazı hemofili hastalığı olan insanlar saç ekimi yaptıramaz.
  • Hepatit B hastalarının doktor gözetiminde olmadan saç ekimi yaptıramaz.
  • Hepatit C ve HIV gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklara sahip olan insanlar saç ekimi yaptıramaz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.