DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Keşfedilmemiş Evcil Hayvanlar

Keşfedilmemiş Evcil Hayvanlar
15.09.2022 22:47
0
A+
A-

Keşfedilmemiş Evcil Hayvanlar

Genellikle alışılagelmiş evcil hayvanların varlığına birçok evde tanık olunmaktadır. Bunlar arasında kedi, köpek, kuş, kaplumbağa, balık vb. cinsler yer almaktadır. Halbuki bu evcil hayvanlar kadar rahat bakılabilen hiç duyulmamış evcil hayvan cinslerinin de olduğu bilinmektedir. Bu gizemli evcil hayvanlardan en çok dikkat çekenleri listelemek mümkündür.

Kapuçin Maymunu

Maymun türleri arasında en küçük boyutlara sahip olan türlerden biri olan Kapuçin maymunu evcil hayvan olarak da görülebilmektedir. Özelikle zekâ düzeyinin de diğer hayvanlara göre yüksek olması onu evcilleştirmek isteyenler için cazip hale geliyor. Bu maymun türlerinin yaşam süreleri 15-25 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Bu kadar avantaja sahip olması bu türün evcil hayvan olarak fiyatının da artmasına neden olmaktadır. Açıkçası Kapuçin maymunlarının fiyatı 1500 dolar ile 8000 dolar aralığında seyretmektedir.

Boynuzlu Kurbağa

Evcil hayvan olarak boynuzlu kurbağalar sahipleri açısından birçok avantaja sahiptir. Kapalı bir ortamda rahatlıkla yaşayabilen ve sahibinin her zaman yanında taşıyabileceği özeliktedir. Boynuzlu kurbağaların ortalama ömürleri 10 yılı bulmaktadır. Yaprak kurbağası olarak da bilinen bu türün alım maliyeti 2000 TL’yi bulabilmektedir. Oldukça hareketsiz olan bu kurbağaların bakımı da kolaydır.

Herkül Böceği

Bilindiği üzere farklı türde böcekler evcil olarak bakılabilmektedir. Karınca, uğur böceği, peygamberdevesi gibi böceklerin aksine Herkül böceğine evcil hayvan olarak nadir rastlanmaktadır. Fakat Herkül böcekleri, böcek türleri içinde fiziksel olarak en büyük türlerden biridir. Ömürleri yaklaşık olarak 3 yılı bulan bu türler 170 mm uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir. İsminin Herkül böceği olmasının nedeni ise uzuvlarıyla 14 kg değerinde kuvvet uygulayabilmesidir.

Çöl Tilkisi

İsminden anlaşıldığı üzere çöl şartlarına uyum sağlamış bu hayvanı evcil hale getirmek zor değildir. Boyutları 40 cm’ye kadar ulaşabilmekte ve ağırlıkları ise ortalama 1,5 kg civarındadır. Sahiplerine kısa bir sürede alışabilen bu canlıları beslemenin de maliyeti düşüktür. Yaşam süreleri 11 yıla kadar uzayabilmekte ve fiyatları ise ithal ya da yurt içinden temin edilmesine bağlı olarak 600 dolara kadar çıkabilmektedir.

Pigme Keçi

Bir başka sıra dışı evcil hayvan olarak ise Pigme keçiyi göstermek doğru olacaktır. Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi küçük boyutlara sahip bu hayvanı ev arkadaşı edinen hayvanseverler de bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.