DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Kenarda TL Tutanların Birikimi Eriyor! 25 Temmuz

Kenarda TL Tutanların Birikimi Eriyor! 25 Temmuz
25.07.2022 14:02
0
A+
A-

Kenarda TL Tutanların Birikimi Eriyor! Ünlü Ekonomist Açıkladı! Dolar, Euro ve TL’de Son Durum Kritik!

Ekonomistlerden para piyasalarına yönelik kritik değerlendireler gelmeye devam ediyor. Ekonomist Şerefe Oğuz’un son değerlendirmesi ise kenarda TL birikimi olanları endişelendirdi. Uzmanların yeni tahminleri ise dikkat çekiyor! Dolar, euro ve TL’de son durum ne?

Dolar kurunun 18 lira seviyelerine kadar dayanmasının ardından, 2022 yılının zirvesinden sonra TL üzerinde baskı da artış gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından gelen faiz kararı ve dünyanın önde gelen merkez bankalarının faiz artırma kararları karşısında TL güç kaybı yaşamaya devam ediyor. Konuya ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Şeref Oğuz, TL’nin yabancı para birimleri karşısında yeniden değer kaybı yaşamaya başladığını ifade etti. Dolar kurunun 18 lira seviyelerine dayanmasının ardından yüzde 40’lık bir değerlenme ile kuru 24 lira seviyelerine taşıyabileceğine dikkat çekiyor.

TCMB Enflasyon ve Dolar Kuru Beklentisi Belli Oldu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu geçtiğimiz hafta itibariyle faiz kararını açıkladı. Faiz kararının yine sabit tutulmasının ardından TL cephesinde de kayıplar hızlandı. Nisan ayı başından itibaren TL’nin değer kaybı tam yüzde 15,5, yılbaşından itibaren yaşadığı değer kaybı ise yüzde 25,1 seviyelerinde yer aldığı ifade edildi. Öte yandan TCMB enflasyon ve kur beklentileri de dikkat çekiyor.

Enflasyon için TCMB 2022 yılı temmuz ayı piyasa katılımcıları anketine göre yüzde 70 seviyesine işaret ediliyor. Bu kapsamda hala yüzde 40 oranında bir değer kaybının gündeme gelebileceği aktarılıyor. Dolar kuru ise 18 lira seviyelerine yaklaşan bir eğilim gösteriyor. Piyasa katılımcılarını anketine göre dolar kurunda beklenti 19 lira olarak belirlendi. Uzman isimlerinden Ekonomist Şeref Oğuz’un Dünya Gazetesi’nde kaleme aldığı yazısında paylaştığı detaylar ise dikkat çekmişti.

Kur 24 TL’yi Bulabilir!

Ekonomist Şeref Oğuz tarafından yapılan değerlendirme kapsamında, TCMB 2022 Temmuz ayı piyasa katılımcıları anketinde yer alan verilere işaret etti. Bu verilere göre hala yüzde 40 oranında bir değer kaybının gündeme gelebileceğini söyledi. Bu durumunda kuru 24 liraya kadar taşıyabileceğini aktardı.

Merkez Bankası beklentilerinin de dolar kurunda yükseliş eğilimine işaret etmesine değinen uzmanlar, genel ekonomik görünüm üzerinde de bu verilerin etkili olduğuna işaret etti. Kredi Risk Primi CDS 900’lerde olduğunu ifade eden Oğuz, TL’nin değer kaybının hız kazandığına dair görüşlerini yineledi.

Euroda Son Durum Ne, Euro/TL ve Euro/Dolar Ne Kadar?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) açıkladığı faiz kararı sonrasında euro dolar karşısında yeniden toparlanma eğilimi gösterdi. FED’in bir süredir aldığı agresif faiz kararlarının ardından yıllar sonra euro/dolar paritesi eşitlenmiş hatta geçmişti. Önceki hafta faiz kararının açıklanasının ardından euro/dolar partesi 1.0240 çıkmasının ardından ECB Başkanı Lagarde’ın beklentilerin üzerinde bir faiz artırımına gitmiş olsalar bile ulaşmak istedikleri nihai hedefin değişmediğini söyledi. Bu açıklama sonrasında euro/dolar 1.02 seviyesinin altına düşmüştü. Euro/TL ise 23 Temmuz Cumartesi itibariyle hafta boyunca yaşanan gelişmeler sonrasında 18.15 TL seviyesine kadar uzandı.

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar kurunda son durum ise endişe vermeye devam ediyor. TCMB faiz kararının ardından yükselişine devam eden dolar/TL, yukarı yönlü hareketleri ile dikkat çekti. 23 Temmuz Cumartesi gününde 17,72 TL seviyesinden işlem gören dolar/TL, yıl sonu beklentilerinde de yukarı yönlü görülmeye devam ediyor. Uzmanlar 20 liranın üzerinde beklentilerini devam ettirirken TCMB anketlerinde de yeni rekor beklentisi açıkça görülmeye devam ediyor. Diğer birçok yabancı para karşısında da TL’nin değer kaybı devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.