Kapalı Maraş Yeniden Emlak Gözdesi - Gazimağusa'da Konut Kiraları

  • Kapalı Maraş Yeniden Emlak Gözdesi - Gazimağusa'da Konut Kiraları
Kapalı Maraş Yeniden Emlak Gözdesi - Gazimağusa'da Konut Kiraları

Konut piyasasının bu denli gelişmesi yatırımcıların rekabeti ve bölgedeki konumun önemli olması ek olarak yapılan yatırımların hızlı geri dönüş alması bu bölgedeki rekabeti ve gelişmeyi beraberinde getiriyor.

  • Giriş

    2020-12-23 08:16:48
  • Son Güncelleme

    2020-12-23 08:16:48
  • ABONE OL

Önceki haftalarda Kıbrıs'ın Gazimağusa bölgesindeki 45 yıldır kullanılmayan kapalı bulunan Maraş bölgesini açılması ile birlikte, bir çok kişinin ilgisi bu bölgeye çevrildi. Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güney doğu kıyısında, Akdeniz’deki tarihi ve doğal havası ile kendine hayran bırakan bir konumda. Kumsalları, temiz örnek sahilleri, canlı şehir hayatıve tarihi yapıları ile birlikte birçok kişiyi kendine hayran bırakan bir bölge. Ek olarak Kıbrıs’ın en derin limanına sahip bir bölge bu açıdan çoğu ticari, gezi gemisi bu limana demir atabiliyor.

Kapalı Maraş’ın Açılması ile birlikte yatırımların arttığı bölgede hayatını burada geçirmek isteyenlerin konut arayışları sayısında gözle görülür bir artış var. Kıbrıs’da en çok öğrenim gören öğrenci sayısına sahip olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bu bölgede yer alması, haliyle gayrimenkul piyasalarının da haraketli olmasını mülk sahipleri açısından ekonomik anlamda bölgeyi canlı tutuyor.

YILLIK ÜCRETLER

Kıbrıs’ın en büyük üniversitesi Doğu Akdeniz Mağusa bölgesinde bulunduğundan ötürü bu bölgedeki öğrenci yaşamı için gereken konut, yurt talebinde de artış gözlemleniyor, bu talep doğrultusunda pek çok yurt ve inşaat firmalarının bölgede öğrencilere özel projeler geliştirdiği görülüyor. Girne’deki konut ücretleri Gazimağusa’ya göre daha fazla olduğu gözlenmekte bu verilere göre Gazimağusa tercih ve ekonomik anlamda alıcılarına daha mantıklı geliyor. Gazimağusa’da emlak kira ödemeleri öğrencilerden dolayı genellikle yıllık olarak kira bedeli alınıyor.

Öğrenciler kiraladıkları 1+1 evlere yıllık bazda ödeme yapıyorlar. 1+1 evleri satın almak isteyen alıcıları 30 bin sterlini gözden çıkarması gerekiyor, 2+1’ler için 40 bin sterlin, 3+1 evler için ise 55 bin sterlin bandında fiyat isteniyor. Özel havuzu ve bahçe bölümü olan villa tarzı yapılarda ise genellikle kiralar 120 bin sterlin civarında isteniyor. Arazi satın almak isteyenler ise konuma göre değişiklilik göstersede ortlama 40 bin strelin civarında bir rakam isteniyor. 

YATIRIM İÇİN ÖZGÜR BÖLGE

Plaj ve kumsal alanının popüler olması Gazimağusa’da yapısal olarak müstakil ve villa türü konut tiplerinin yoğunluğunu artırıyor. Bazı konumlarda yabancı yatırımcıların yatırım yapması ile daha da cazip ve mimari açıdan yükseleceği bekleniyor. Girne’de genel yapısının bozulmaması için dört kata kadar izin verildi, bu bağlamda yatırımcıların bölgede yeni yapacağı projelerde verimsizlik havası sezildi ve yatırımcıların Gazimağusa’ya ilgisini artırdı.

ULAŞIMI KOLAY BİR BÖLGE

Konut piyasasının bu denli gelişmesi yatırımcıların rekabeti ve bölgedeki konumun önemli olması ek olarak yapılan yatırımların hızlı geri dönüş alması bu bölgedeki rekabeti ve gelişmeyi beraberinde getiriyor. Konut projeleri açısından gelişmekte olan Gazimağusa, Kıbrıs’da konut yatırımlarının büyük bölümünü üstleniyor. Ülkede konut sektörünün döviz dalgalanmaları nedeniyle yaşanan değer kaybından etkilenmedi. Türkiye’den havayolu ile ulaşımın kolay olduğu için ve bölgenin ikliminin ada iklimi olması sebebi ile sektörü canlı tutmaya yetiyor.

Üniversite’de öğrenim gören öğrencilerin sayısının artması ile konu fiyatlarında da aynı oranda artış gözükmekte. Genellikle kiralama yapan öğrenciler kiraların yıllık alınmasından şikayetçi. Gazimağusa’da standart dairenin fiyatı 40 bin ile 75 bin sterlin bandında değiştiği gözlenmekte. Standart daireler, bina yaşı 10 yıl üzeri olan ve ortalama 75 ile 130 metrekare olan daire tipi olarak kabul ediliyor. Mağusa’da bir villa aralığı mimari özellikleri ve konumuna göre 70 bin ile 120 bin sterlin bandında değişiyor, ultra lüks yapılar ise en az 250 bin sterlin ile 500 bin sterlin arasında değişiklik gösteriyor. 

YATIRIMCILAR HIZLI GERİ DÖNÜŞ ALIYOR

Yapılan yatırımların hızlı geri dönüşü sebebi ile yatırımcıların bu alana daha fazla yatırım yapmasını teşvik ediyor. Eğitim alanında ki gelişmeler ve turizm sektörü açısından önemli bir bölge olması konut talebini hızla artırıyor ileriki dönemlerde de bu arz ve talep meselesinin süreceği görüşündeyiz. Bölgede turizm açısından otel ve haftalık/aylık kullanım amaçlı konut yatırımları da artıyor. Bölgede arsa fiyatlarına bakıldığında, kuzey bölgesinde ticari amaçlı 1000 m2 250 bin ila 400 bin sterlin bandında olduğu, yine kuzey bölgesinde yer alan konut projeli arsaların ise 60 ila 120 bin sterlin bandında değişiklik gösteriyor. 

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.