DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Kamu İşçilerine Yapılan Zamdan Sonra Asgari Ücret Tahminleri Gelmeye Başladı!

Kamu İşçilerine Yapılan Zamdan Sonra Asgari Ücret Tahminleri Gelmeye Başladı!
13.05.2023 22:43
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, en düşük memur maaşının en düşük kamu işçisi maaşından düşük olmayacağını belirterek bir müjde verdi. Erdoğan, en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını ifade etti. Bu durumda asgari ücret ne kadar olacak sorusuna ise Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu açıklamayı yaptı:

“Kamu işçilerine yapılan %45’lik zam, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarında beklentilere yol açacak. Memur maaşları açısından düşünüldüğünde, kamu işçilerine yapılan zam oranında memurlara da zam yapılması zorunlu hale gelmiştir. Temmuz ayında asgari ücretin net 11.000 TL civarında olacağını düşünüyorum. Tabii ki bu tahminimiz, ekonomide olağanüstü gelişmelerin olmadığı durumda geçerlidir. Asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon ve döviz kurlarının durumu etkili olacaktır. Eğer enflasyon ve döviz kurlarında sıra dışı bir artış yaşanırsa, asgari ücret 12.500 TL seviyesine çıkabilir.” 22 bin TL’ye yükselen en düşük memur maaşı diğer çalışanlar arasında aynı oranda bir zam söz konusu olmayacağı için makası daraltacaktır.

Kamu İşçilerine Yapılan Zamdan Sonra Asgari Ücret Tahminleri Gelmeye Başladı!

Örneğin, şu anda 11.848 TL alan en düşük memurun maaşı %85’ten fazla bir artışla 22 bin TL’ye yükselecektir. 15 bin TL alan bir memur ise %45 zam alırsa 21.750 TL maaş alacaktır. Bu da makasın ciddi anlamda daraldığı anlamına gelmektedir. Ancak, bu zam kararı tüm çalışanlara yansıtılmayacağı için düşük ücret alanlar ile yüksek ücret alanlar arasındaki fark daralacaktır. Müdür veya amirlerle altında çalışan memurlar arasındaki maaş farkı azalacaktır. Bu kararın tek handikapı budur. Eğer tüm memurlar için bu %85’lik oran uygulanırsa, o zaman mükemmel bir karar olacaktır.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.