DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Kabin Bagajı Nedir?

Kabin Bagajı Nedir?
15.07.2022 00:05
0
A+
A-

İçindekiler Tablosu

Kabin Bagajı Nedir?

Kabin bagajı terimi uçak ile yolculuk yapacak kişilerin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Kabin bagajı genel anlamı ile uçakta üst bagaja alabildiğimiz eşyaların koyulduğu ebatları belirli olan bagaj hakkımızı oluşturmaktadır. Kabin bagajında taşınabilecek olan eşyaların güvenlik sebebi ile çeşitli kısıtlamaları bulunmaktadır. Pek çok havayolu şirketinin kabin bagajı sınırlamaları ile ilgili yayınlanmış genelgeleri mevcut olup kabin bagajı ile uçağa binişte bu sınırlamaları dikkate alarak valiz hazırlamak önemlidir. Kabin bagajı sınırlamalarına konu olan maddeler genel itibari ile aşağıda belirtilmiştir.

  • Birçok hava yolu şirketinde aldığınız biletin uçuş sınırı kabin bagaj hakkının belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Örneğin pek çok havayolu şirketinde business Class bilet sahiplerinin belirli ebatlarda iki adet kabin bagaj hakkı bulunmaktadır. Ekonomi Class biletlemelerde bu sınır bir kabin bagaj hakkı olmaktadır.
  • Kabin bagajlarında bulunmayacak maddelerin hepsi güvenlik sebebi ile yasaklanmıştır. Bu eşyaları kısaca saymak gerekir ise çakmak, kesici her tür eşya, yanıcı maddelerin tümü (kibrit, tiner çakmak gazı gibi), su ile teması halinde yanıcı içeriğe dönüşebilecek maddeler, oksiyetleyici maddeler, 100 mililitreden büyük olan şampuan, deodorant ve sprey gibi malzemeler, tırnak makası, iğne ve sivri ucu bulunan her türlü eşyanın kabin bagajında bulundurulması yasaktır.
  • Sıvı maddelerin kabin bagajı sınırlaması yine 100 ml. olarak belirtilmektedir.
  • Reçel ve bal gibi gıda ürünleri de sıvı grubunda sayıldığından uçağa binişte kabin bagajına koyulmaması gereken ürün grupları arasında yer almaktadır.
  • Sıvı ilaçlarda 100 ml. aşmayacak şekilde el bagajında bulunabilir cinsten ürünler olmaktadır. Bu tarz kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınızı kabin bagajı yerine uçak altı bagajına yerleştirmeniz tavsiye edilmektedir. Şayet bir tek kabin bagajı ile uçuyor iseniz bu tarz ilaçlarınızı kotayı aşmayacak ölçüde küçük şişelere boşaltmanız önerilmektedir. İlaçlar ile ilgili pek çok havayolu şirketinin özel imtiyaz hakları bulunmaktadır. Gerekli reçete ve izinleri yanınızda bulundurmanız koşulu ile bu tarz durumlara izin verilebilmektedir.

Kabin bagajınızı uçuştan önce hazırlığını yaparken havayolu şirketinizin kabin bagaj kurallarını mutlaka okuyarak hazırlık yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde güvenlik bölümlerinden geçerken veya uçağa biniş yaparken bu durumlardan ötürü sorun yaşayabilir bu eşyalarınızı hava alanında bırakmak durumunda kalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.