İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

İşsizlik maaşı kimlere verilir? Bir sigortalı işte en az altı ay kadar sigortalı olarak çalışıp, 120 günü doldurmuş

12:20:59 | 2020-10-24
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

İşsizlik maaşı kimlere verilir? Bir sigortalı işte en az altı ay kadar sigortalı olarak çalışıp, 120 günü doldurmuş ve işten ayrılmadan önceki 3 yıl içinde 600 gün primi ödenmiş kişilere işsizlik ödemeleri verilir. Belirlenen şartlara göre işten ayrılan çalışanın istifa etmemiş ya da kabahatli olarak çıkmamış olması gerekir. İşveren işten çıkardıysa devlet tarafından mağduriyeti giderilir ve işsizlik maaşı ödenir.

**İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde İŞKUR a bildirmek ve başvuru yapmak gerekir.


Eğer İşsizlik maaşı almaya hak kazandıysanız şunları bilmeniz gerekir. Yeni bir işe başlamaya hazır olmalısınız çünkü İŞKUR ilk uygun pozisyonda sizi işe yönlendirecektir. Devlet size işsizlik ödeneğinin beraberinde özel sağlık sigortasıda yapacaktır. İŞKUR sizi meslek edindirme, geliştirme ve yetiştirme kurslarına yönlendirecek. Kimlere ne kadar süre işsizlik ödeneği verilir.


600 gün sigorta primi ödeyenlere 180 gün

900 gün sigorta primi ödeyenlere 240 gün

1080 gün sigorta primi ödeyenlere 300 gün işsizlik ödeneği verilir. 

Bazı durumlar işsizlik ödeneğinin kesilmesine sebebiyet vermektedir.


Bu süreçte size verilen ödemeler aslında sizin almaya hak kazandığınız primlerinizin size iadesidir. Yani devlet bedava yardım ediyor diye düşünmeyin size verilen yardım emeğinizin karşılığıdır. Eğer işsizlik ödemesi almaya hak kazandıysanız bu ödemeleri kaybetmemek için dikkat edeceğiniz bir konu var:

 

  • İŞKUR’un size önerdiği işlere bakmamak, hiçbir haklı gerekçe olmaksızın işlerle ilgilenmeyi reddetmek. Bir işte çalışmaya isteksiz görünmek memurun aklına sizin devletin kaynaklarını usülsüz kullandığınızı getirebilir.Bu durum maaşın kesilmesine neden olur.
  • İŞKUR işsizlik ödeneği alanların başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarını tespit ettiklerinde ödemeleri durduracaklarını söylüyor.
  • İşsizlik maaşı almaya devam ederken başka bir sosyal güvenlik kuruluşundan “emeklilik” için yaşlılık aylığı almaya başlarsa, o halde emeklilik gerekçesiyle işsizlik ödeneği kesilir.
  • İşsizlik ödeneğinin kesilmesine sebep olan başka bir durum daha eğitimlere gereken ilgiyi göstermemektir. İŞKUR sizi hem maddi hem donanımsal anlamda desteklemek isteyen bir kurumdur. Mesleki yeterlilik eğitimleri ücretsiz verir. Mesleki eğitimlerin bir kısmı işbaşı eğitim programlarıdır ve bu eğitimlerde kursiyerlere harcadıkları emek karşılığı belli miktarda ücretler ödenir. Yol ve yemek masrafları ödenir. Hatta birçok kursta, kurs bitiminde kursiyerler bir işyerinde istihdam edilmektedir. Eğer yetkili memurun sizi yönlendirdiği kursa gitmezseniz, gerekli evrakları götürmezseniz, aramalara cevap vermezseniz o halde işsizlik ödeneğiniz dondurulur. Kurslara devam etme kararı alırsanız ve kurumla iletişime geçerseniz ödemeleriniz tekrar aktif hale gelecektir.


Haberpersonel.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Bizi Takip Edin