DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Yaşamını Kaybetti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Yaşamını Kaybetti
09.09.2022 03:21
0
A+
A-

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Yaşamını Kaybetti

Yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle hekim hakimiyetine alınan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, yapılan tam müdahalelere karşın hayatını yitirdi. 96 yaşındaki Elizabeth’in vefatıyla ilgili resmi açıklama ise Buckingham Sarayı’ndan yapıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, bugün hastalığının daha da makûsa gitmesinin sonrasında hekim hakimiyetine alınmıştı. Saraydan yapılan açıklamada hekimlerin sabah saatlerinde 96 yaşında bulunan Elizabeth’in sıhhatinden evham dinlediklerini ve tıbbi himaye altında yakalanmasını önerdiklerini söylemişti.

2. Elizabeth  Öldü

Fakat Kraliçe 2. Elizabeth, hekimlerin tam müdahalesine karşın hayatını yitirdi. 96 yaşındaki Elizabeth’in vefatıyla ilgili resmi açıklama Buckingham Saray’ından yapıldı.

Cenazesi Yarın Londra’ya Götürülecek

Saray tarafından yapılan açıklamada kraliçenin bugün öğleden sonra huzur içerisinde hayatını yitirdiği ifade edildi. Kraliçenin cenazesinin yarın Başşehir Londra’ya götürüleceği belirtildi.

Ailesi Hemen Yanına Gitti

Oğlu kral Charles ile eşi Camilla ve torunu Prens William, kraliçenin sağlık vaziyetinin makûsa gitmesinin hemen sonrasında yanına gitti. Dün hekimleri tarafından dinlenmesi önerilen kraliçe, Krallık Danışma Meclisi ile tasarlanan sanal buluşmayı iptal etmek zorunda kalmıştı ve evvelki gün İskoçya’daki konutu Almora kalesinde yeni İngiltere başbakanı Liz Truss’ı kabul etmişti. Kraliçe, 70 senelik taht yaşamında ilk kere yeni başbakanı Londra’da karşılamamış ve başbakan İskoçya’ya gitmişti.

20 Şubat 2022’de Koronavirüsüne Tutulmuştu

İngiltere Kraliçesi’nin 20 Şubat 2022 tarihinde Korona virüsü tersti pozitif çıkmış ve soğuk algınlığına eş hafif semptomlar gösterdiği açıklanmıştı. Geçtiğimiz güzden itibaren hareket problemleri yaşayan Kraliçe Elizabeth, o tarihten itibaren kumpaslı bir biçimde baston kullanmaya başlamıştı. Sağlık problemleri nedeniyle son zamanlarda parlementonun açılışı ile tahta çıkışının 70. sene kutlamaları gibi muhtelif etkinliklere katılamamıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.