DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Home Ofis Kurmak için 10 İpucu

Home Ofis Kurmak için 10 İpucu
15.03.2022 21:57
0
A+
A-

İçindekiler Tablosu

Home Ofis Kurmak için 10 İpucu

Tüm dünyada yaşanan pandemi süreci zaten değişmekte olan iş hayatının bir miktar değişmesine olanak sağlamış, bu dönemle birlikte alternatif çalışma koşulları hem işyerleri için hem de bireysel çalışma yapanlar için çeşitli teknikler denenmesine neden olmuştur. İçinde bulunduğumuz günlerde evden çalışmalarını sürdüren pek çok birey bulunmakta olup bu süreç işyerleri için de maliyet azaltıcı yöntem olarak değerlendirildiğinden evden çalışma teşvik edilmeye başlanmıştır. Birçok maliyetin daha düşük olarak seyrettiği evden çalışma modelinde halen pek çok kurumsal işyeri için haftanın belirli günler home ofis çalışma uygulaması devam ettirilmektedir.

Home ofis çalışmak sadece büyük işyerlerinin değil ayrıca girişimciler için de pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Öncelikle evden çalışmanın rahatlığına alışıldığı zaman dışarda birçok farklı maliyete katlanmanın gereği kalmamaktadır. Bunun için önemli olan yaptığınız işin evden çalışmaya elverişli bir iş olması gerekmektedir. İşinizin yapış şekli dışarıda müşteri ile birebir temas gerektirmeyen bir iş ise maliyetleri en aza indirerek evden çalışma olanağı yakalayabilirsiniz. Tabi evden çalışma koşullarını gereğince yerine getirmeniz verimli bir çalışma ortamı yaratmak adına oldukça önemlidir. Yazımızın devamında home ofis kurmak için 10 ipucu maddelerini tek tek irdeleyerek sizler için açıkladık.

  • Öncelikle hangi işi home ofis olarak yapmayı düşünüyorsanız bu iş için gerekli ekipmanları evinizde hazır bulundurmak ile başlayabilirsiniz. İşin niteliğine göre şekillenen bu ihtiyaç listesinde eksik olmaması verimli çalışmanın temel koşullarındandır. Örneğin yapacağınız iş blog yazarlığı ise bunun için bilgisayar, rahat bir masa, erişimi bol olan internet hattı ve bol bol yaratıcı fikre ihtiyaç duyacaksınız. Çalışma koşulları herkesin çalışma şekline göre farklılık gösterebilmektedir. Kimi insan dağınık çalışmaktan hoşlanırken kimisi ise derli toplu masada her şeyin yerlerinin belli olduğu çalışmaktan keyif almaktadır. Bu nedenle çalışma ortamınızı kendi kişiliğinize uygun şekillendirmeniz evinizin rahatlığında daha kolay olacaktır.
  • Evden çalışmak isteyenler için diğer bir tavsiye kendinize özel bir oda ayırmanız gerekliliğidir. Evden çalışma birçok rahatlığı beraberinde getirirken iş hayatı disiplin gerektirdiğinden kimsenin müdahalesine fırsat vermeyeceğinden emin olduğunuz özel bir odada çalışmak verimliliğinizi arttıracak önemli faktörlerden olmaktadır. Her gün başka bir yerde çalışmak hem evde yaşayan diğer bireyler ile iş vakitlerinde daha fazla ilişkide olmanızı destekleyecek hem de gerekli ekipmanlara ulaşımınızı zorlaştırarak kafanızın dağılmasına sebebiyet verebilecektir.
  • Evden çalışırken rahatlığınızın ön planda olması önemlidir. Bu nedenle çalışma masanızın ve sandalyenizin yaptığınız işe uygun seçilmesi gerekmektedir. Grafik tasarımcısı gibi işleri home ofis olarak yapmayı tercih eden kişilerin büyük masalar tercih etmeleri işlerini yaparken rahat etmelerini sağlayacaktır. Kullanacağınız sandalyenin ev tipi olmaması, mümkünse bel destekli olması ise uzun vakitler rahatça çalışmanızı destekleyecektir. Yapılan araştırmalar bireylerin pek çoğunun evden çalışırken zaman kavramını yitirerek daha fazla saatler masa başından kalkamadığını desteklemektedir. Bu şekilde bir çalışma şekli vücudumuz için oldukça zararlı olsa da bu zararın etkilerini azaltabilmek için bel ve boyun destekli oturma alanları seçmekte yarar vardır.
  • Home ofis kurarken evde yaşayan diğer aile bireylerini bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmeli ve öncelikle onların onayını almalısınız. Bu bilgilendirmeyi yaparken kendinize ait iş alanlarının tanımını yapmalı mümkünse iş vakitlerinde kendinizi işte gibi sayarak rahatsız etmemelerini belirtmelisiniz.
  • Sanılanın aksine evde çalışma fikri işe gidip çalışmadan daha uzun ve esnek saatler içerebildiğinden bu konuda kendinize bir plan çıkarmanız yerinde olacaktır. Her gün belirli bir zaman diliminde yapılan çalışmalar hem performansınızın yükselmesini sağlayacak hem de diğer aile bireyleri açısından çalışma saati kavramı daha net anlaşılacaktır.
  • Home ofis kurmak için ipuçları arasında aydınlatma fikirleri motivasyonunuz için önemli konulardandır. Özellikle sabahın çok erken saatleri ya da gece yapılan çalışmalarda masada yeterli aydınlatma ünitelerine sahip olmanız gerekmektedir. Dilerseniz masa lambasından ya da oda için ayarlanabilir aydınlatma modellerinden faydalanarak ışık problemini çözebilirsiniz.
  • Oda içinde yaptığınız işe uygun depolama alanları bulundurmanız bunlara ulaşımınızı rahatlatacak ve odanın derli toplu görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle bol çekmeceli dolaplardan faydalanarak kendinize uygun alanlar yaratmanız yerinde olacaktır.
  • Oda içinde çok eşyanın bulunmaması daha verimli bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Evinizde çalışma odasını seçerken aydınlık ve güneş alan alanları seçmek size performans arttırıcı bir unsur olarak geri dönecektir.
  • Home ofis kurmadan önce işin yasal boyutunda ne yapmanız gerektiği konusunda ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız. Gerekir ise bu konuda danışmanlık hizmeti veren firmalardan yapmanız gereken başvurular hakkında bilgi alabilirsiniz. Vergi mevzuatını ve resmi makamlara yapılacak başvuruları aksatmamak ileride problem yaşama riskinizi engelleyecektir.
  • Home ofis uygulaması ile çalışacak kişiler için giderlerin ayrı tutulması da önemli olmaktadır. Bu hem yaptığınız işte karlılığınızı ölçümlemek hem de gider gösterimi konusunda size destek olacak uygulamalardan biridir.

Günümüzde home ofis olarak çalışma imkanları ve iş fikirleri giderek daha fazla yaygınlaşmaktadır. Bu konuda çok fazla araştırılan konulardan biri de şirketlerin home ofis olup olmayacağı konusudur. Şirketler yaptığı iş şeklinin uygun olması durumunda home ofis olarak kurulabilmekteler. Bu durum hem kira gibi birçok önemli maliyetten kurtulmanıza yardımcı olacak hem de verimliliğinizi arttırarak evden çalışma rahatlığı elde etmiş olacaksınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.