DOLAR
19,1767
EURO
20,9100
ALTIN
1.221,18
BIST
4.896,07

Güncel Corona Belirtileri Nelerdir?

Güncel Corona Belirtileri Nelerdir?
12.10.2022 11:42
0
A+
A-

Güncel Corona Belirtileri Nelerdir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada pandemi ilan edilmesine neden olan corona virüsü; 2019 yılından günümüze kadar birçok farklı varyasyon ile varlığını sürdürmektedir. Corona belirtileri başlangıç olarak yüksek ateş, ishal kusma gibi durumlar olarak sağlık kuruluşları tarafından ifade edilmektedir. Zaman için birçok farklı corona virüsünün ortaya çıkması bu belirtilerin de farklılaşmasına neden olduğunu göstermektedir.

Corona Virüs Varyasyonları Nelerdir?

Corona virüsü içinde bulunduğu ortama göre adaptasyon sürecine girerek direnç kazandığı görülmektedir. Temel olarak aşılama yöntemleri ile virüsün ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Fakat aşılara karşı göstermiş olduğu direnç sayesinde farklı varyasyonlar kazandığı görülmektedir. Bu durum ise corona salgınında ortaya çıkan belirtilerin değiştiğini göstermektedir.

Corona virüsü varyasyonlar halinde günümüzde varlığını sürdürebilmesi, birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. İlk başta bulaş düzeyi, hastalık belirtiler veya tehlike durumu gibi sorular üzerine odaklanılmaktadır. Dünya geneline yayılan varyasyonlar ise delta ve omicron varyasyonlarıdır.

Delta Varyasyonu

Virüsün zaman içinde geçirmiş olduğu mutasyona bağlı olarak, oluşan yeni tip corona virüsüdür. Bulaş düzeyi diğer türlere göre oldukça yüksek olarak ifade edilmiştir. Corona belirtileri ise en çok kuru öksürük ve yüksek ateş ile kendisini göstermektedir.

Omicron Varyasyonu

Günümüzde bir diğer varyant olan omicron varyantıdır. Bireylerin biyolojik özelliklerine bağlı olarak değişim gösterdiği yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Temel olarak bulaş düzeyi, ilk varyasyon halinden farklı değildir. Fakat insan sağlığına olumsuz etkisi diğer varyantlardan oldukça yüksektir. Bu varyantın ortaya çıkmasında ana sebep olarak kişilerin seyahat yoluyla sürekli etkileşime girerek, virüsün mutasyona uğrayabildiği sonucunu doğurmuştur.

Corona Belirtileri

Salgının başlamasından günümüze kadar gerçekleşen bütün varyasyonlarında, belirtiler benzer şekilde görülmektedir. Kişilerin biyolojik durumu, bağışıklık sistem direnci gibi etmenler; belirtilerin farklılaşmasında neden olmaktadır. Fakat genel itibari ile başlıca corona belirtileri şu şekildedir:

  • İlk evrede kuru öksürük şeklinde kendisini göstermektedir.
  • Daha sonra yüksek ateş ile devam etmektedir.
  • Kas ve eklemlerde ağrı diğer belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Koku ve tat duyularında kayıp oluşması en çok görülen belirtiler arasında yer almaktadır.
  • Nefes darlığı veya solunum bozuklukları da virüsün sebep olduğun unsurlardandır.
  • Ses kısıklığı da son dönemde yaşanılan varyasyonlarda sık bir şekilde görülmeye başlayan etkilerden olmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.