DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Göz Tansiyonuna Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Göz Tansiyonuna Sebep Olan Etkenler Nelerdir?
17.02.2022 14:23
0
A+
A-

Göz Tansiyonuna Sebep Olan Etkenler Nelerdir ?

Göz tansiyonu, beş duyu organlarımızdan biri olan gözlerimiz son derece önemli bir konudur. Göz tansiyona bağlı olan etken ise göz içi basıncıdır. Peki, göz içi basıncı nedir ?

Göz içi basıncı veya GİB olarak adlandırılan insan gözündeki basınç, gözünüzün ön kısmındaki hümör aköz sıvının üretimi ve drenajı arasındaki dengeye dayanır.

Gözü formda tutmak, göz içi yapılarına besin sağlamak ve gözün normal çalışmasına yardımcı olmak için dengeli bir GİB gereklidir. GİB için normal aralık 10 ile 21 arasındadır ve gün boyunca değişebilir.

Yüksek göz tansiyonu tedavi edilmezse optik sinire zarar verebilir ve glokom olarak bilinen görme kaybı veya körlüğe neden olabilir. GİB’in izlenmesi, körlüğün önde gelen nedeni olan glokomun erken tespiti için son derece önemlidir. Yüksek göz basıncı tek başına glokoma yani körlüğe neden olmaz. Fakat büyük bir risk faktörü olduğunu da unutmamamız gerekmektedir.

Peki, yüksek göz tansiyonuna ne sebep olabilir?

Yüksek Göz Tansiyonuna Ne Sebep Olabilir?

Bunun bir nedeni, gözdeki sulu mizahın düzgün şekilde boşalmaması ve gözün içinde sıvı birikmesidir. Bu durumda, GİB’yi düşürmek ve kontrol etmek için göz damlaları verilebilir.

Diğer bir neden, steroidler gibi bazı ilaçların yan etkileridir. Herhangi bir nedenle size steroid ilaçlar verildiyse, GİB’nizi ne sıklıkta kontrol ettirmeniz gerektiğini öğrenmek için göz doktorunuza danışın.

Gözdeki bir yaralanma veya travma, geçici veya uzun süreli olabilen yüksek göz tansiyonuna da neden olabilir. Göz sağlığınızı izlemenize yardımcı olması için, geçmişteki veya günümüzdeki bu tür olaylar hakkında göz doktorunuza mutlaka bilgi verin.

Sahte pul pul dökülme sendromu, pigment dispersiyon sendromu veya normalden daha ince kornealar dahil olmak üzere diğer göz rahatsızlıkları da yüksek göz tansiyonuna katkıda bulunabilir. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, göz doktorunuz daha sık göz muayenesi ve GİB ölçümleri yaptırmanızı önerebilir.

Herkes yüksek göz tansiyonu ile karşılaşabilse de, ırk, yaş ve aile öyküsü de kişiyi yüksek göz tansiyonu riski altına sokabilir. Özellikle yaşlandıkça göz tansiyonunuzu kontrol etmek ve izlemek, göz sağlığınızı değerlendirmeye ve korumaya yardımcı olmak için kapsamlı bir göz muayenesinin önemli bir parçasıdır. GİB basınç kontrolleri, genişletilmiş muayeneler ve gerektiğinde testler için düzenli olarak veya önerildiği sıklıkta göz doktorunuza görünün.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.