Genç girişimcilerin vergiden istisna olma şartları (Vergilendirme Şartları)

  • Genç girişimcilerin vergiden istisna olma şartları (Vergilendirme Şartları)
Genç girişimcilerin vergiden istisna olma şartları (Vergilendirme Şartları)

Türkiye’de hayata henüz geçirilmemiş binlerce proje ve girişim hayali var. Bu girişim hayallerinde gençlerde yerini alıyor.

  • Giriş

    2020-10-23 13:41:16
  • Son Güncelleme

    2020-10-23 13:41:16
  • ABONE OL

Türkiye’de hayata henüz geçirilmemiş binlerce proje ve girişim hayali var. Bu girişim hayallerinde gençlerde yerini alıyor. Devlet destekli hibe ve kredilerden yararlanıp kendi işlerinin patronu olmak istiyorlar.


Eğer sizde bir iş hayali kuruyor ve devletin getirdiği vergi şartlarından korkuyorsanız bu yazımız tam size göre. Türkiye’de çalışan olmak, artan işsizlik oranları ve her an iş kaybetme riskiniz olması yönünden çok stresli ve geleceği parlak görünmüyor. Üstelik özel sektörün denetimsizliği; birçok işvereni usulsüz işçi çalıştırmadan, iş güvenlik tedbirlerini hiçe saymaya ve insanların hayatını tehlikeye atmaya kadar varıyor. Buda çalışanlar için iş travmalarına,maddi manevi kayıplara ve zamanla üretkenliğin düşmesine yol açıyor. Eğer sizinde bir iş fikriniz varsa ve 29 yaşın altındaysanız hemen kendi işinizi kurabilir ve devlete hiçbir vergi ödemeden işlerinizi vergiden muaf olarak yürütebilirsiniz.


Türkiye’de eğer kazanç sağlama mükellefiyetiniz olduğu bilinirse kanunen vergi ödemek zorundasınız. Bu vergiler öyle az buçuk değil, kazancınızın büyük kısmını devlete ödeyeceğiniz türden vergiler olacak. Ancak ilk iş kurma aşamasında kimse vergi ödemek istemez. Belkide birkaç yıl işleri rayına oturtmak, işini sürdürülebilir bir hale getirmek daha mantıklı gelecektir. Fakat devamında mutlaka bu işlerle ilgilenmeniz gerekecek. Mali açıdan gerekli mevzuları bilemiyorsanız en iyisi bir muhasebeciyle anlaşmak olacaktır.

START-UP NEDİR?


Start-up gençlerin yaptıkları girişim hareketleridir. Bunların teknolojik giderleri, teknik giderleri, kullandıkları aletler ve AR-GE giderleri belirli kurum ve kuruluşlarca yada Melek Yatırımcı denilen destekçilerle finanse edilir. Eğer aklınızda parlak bir fikriniz varsa ve başarılı olacağına inanıyorsanız sizde internet üzerinden Start-up programlarını takip edebilir projenizi sunup; kendi hayalleriniz için mali destek sağlayabilirsiniz.
Devlet Destekli Hibe ve Krediler


Hemen hemen her sitede karşımıza çıkan haberlerde devlet genç girişimcilere bu kadar hibe verecek, şu kadar kredi verecek denilsede; ne yazık ki bu haberlerin büyük çoğunluğu asparagas ve viral hale gelen sahte haberlerdir. Siz işinizi sağlama alın ve resmi kaynaklarla iletişim kurun. Gerekirse arayın, defalarca kurumlara gidin belki ilk seferde sizi ciddiye almak istemediler. Tekrar gidin ve projenizi onlara sunun. KOBİ desteği veren kurumlara hergün onlarca başvuru yapılıyor. Bu başvuru yapanlar projelerinden emin olmadıklarında binlerce lira devlet kaynağı israf edilmiş oluyor. Devlette önlem olarak size tanıdığı imkanlar karşılığında sizi denetleyecektir. Devletten alınan krediler ve teşvikler sorumluluk gerektirir.

30 yaşın altındakilere vergi muafiyeti


Eğer kazancınız bu üç kategoriden birindeyse ticari, zirai ve mesleki ; 30 yaş altındaysanız, devlet 75000TL ye kadar olan kazancınızdan vergi almıyor. 2019 senesinde yürürlüğe giren bu tasarı genç girişimciler için oldukça sevindirici bir haber.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.