DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Gelecekte İş Bulabilecek 10 Meslek

Gelecekte İş Bulabilecek 10 Meslek
07.02.2022 02:41
0
A+
A-

Gelecekte İş Bulabilecek 10 Meslek

Her geçen gün iş yapış şekilleri ve tüketim talepleri büyük bir hızla değiştiği için bundan on sene önce popüler olan meslekler şu an için güncelliğini yitirmiş olabiliyor. Talebi hiçbir zaman bitmeyecek sağlık sektörü gibi meslekler tabi ki iş bulma anlamında her zaman şanslı olacak alanlar ama pek çok sektörde yaşanılan yenilikler insanları da farklı meslek dalları üretmeye mecbur kılıyor. Bu yazımızda sizlere gelecekte iş bulabilecek 10 meslek türünü inceledik.

1-Mobil Oyun Geliştiricileri: Günümüz dünyasında başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın en büyük ilgi odaklarından biri haline gelen mobil oyunlar için birbirinden farklı çeşit çeşit seçenek bulunuyor. Tüm dünyada milyonlarca insanın takip ettiği bu sektör içine gün ve gün yeni oyun yazılımları ekleniyor. Durum bu şekilde olunca elbette mobil oyun dünyası farklı bir sektör haline gelmiş durumda. Şu an tüm dünya ülkelerinde birçok irili ufaklı şirket oyun geliştirme üzerine kurgulanmış durumda. Hayal gücü ve işletimsel, yazılımsal özelliklerin ön planda olduğu bu meslek grubunu ilerleyen zamanlarda daha sık duyacağımız kesin gözü ile bakılıyor.

2-Veri Çözümleyicisi: Sosyal ağların ve internetin gelecekte evrileceği noktada şirketler ve işletmeler için buralarda kullanılan verilerin doğru analiz edilmesi potansiyel müşteri edinimi konusunda çok önemli bir nokta haline gelecek. Zamanın çok önemli olduğu günümüzde ve gelecekte bu tarz bilgi akışlarının daha rahat elde edilmesi ve işlenmesi için ayrı bir meslek grubu olacaktır. Bu meslek grubu gelecekte iş bulabilecek 10 meslek arasında kesinlikle yer alır gibi görünüyor.

3-Veri Güvenliği Uzmanlığı: Günümüzün internet ile şekillenen dünyasında veri güvenliği öne planda. Gelecekte bu işin bir adım daha ötesi olacağı düşünüldüğünde siber saldırılara karşı koymak için ayrı bir meslek dalı olması gerekliliği gün gibi aşikâr. Üniversitelerde ayrıca okutulan teknik bölümler ile ilerleyen dönemlerde bu meslek adını daha sık duyacağız.

4-Kişisel Marka Danışmanı: Sosyal ağlarda yer alan hesaplarımızın ilerleyen dönemlerde çok farklı noktalara gitmesi ile birlikte sosyal medya fenomenlerinin sayısında da artış gözlemlenecek. Buda bireylerin markalaşma hızını arttıracak yeni bir deneyim olarak ortaya çıkaracak. Kişisel marka danışmanları hem sosyal medya fenomenleri hem de bireysel alanda markalaşmaya yönelik faaliyet gösterenlere süreçlerinde koçluk anlamında destek olacak yeni bir meslek grubu gelecekte iş bulabilecek meslek grupları arasında gösterilebilir.

5-Ekoloji Mühendisleri: Dünya nüfusunun sürekli artması ve dünya kaynaklarının buna yetişmesi konusunda faaliyet gösterecek olan meslek adı ekoloji mühendisleri. Şu an oldukça düşük sayıda bulunan ekoloji mühendisliği alanı dünya kaynaklarının etkin kullanımına yönelik ilerleyen zamanda daha etkili görevlerde yer alması bekleniyor.

6- Blockchain Uzmanı: Kripto para son yılların en popüler olgularından birisi haline geldi. Bitcoin ile başlayan kripto para serüvenine her geçen gün yeni bir alt coin eklenerek piyasası sürekli genişlemekte. Günümüzde pek çok büyük şirketin bilançosunda dahi görülen kripto paralar ilerleyen zamanlarda daha da evrilerek yeni oluşumlara kapı aralanabilir. Bu nedenle kripto paraların merkeziyetsiz olmasına yol açan teknolojileri konusunda gelecekte çok farklı meslek dalları türeyebilir. Bu oluşumlar içinde çalışabilecek kişiler için şimdiden geleceğin en gözde sektörlerinde olacakları söylenebilir.

7-Yapay Zekâ Uzmanları: Yapay zekâ gelecekte özel bir meslek türü olarak varlığını oldukça genişletecek. İş yapış şekillerinin her sektörde farklılaşması ile birlikte pek çok sektörde yapay zekâ ürünlerinin kullanımı daha fazla artacak. Yapay zekâ ile ilgili iş geliştirici uzmanları ve eğitimcilerinin de gelecekte işleri hazır görünüyor.

8-Diyetisyen: Dünya değiştikçe insanların tüketim alışkanlıkları da evriliyor. Yediğimiz besinlerden yemek yeme alışkanlıklarımıza kadar her şeyin farklılaştığı noktada en çok ihtiyacımız olacak şey bizi sağlıklı yeme alışkanlıklarımızı geri kazandıracak profesyonel uzmanların desteğidir. Rekabetin ve yaşam şartlarının hızlanacağı gelecekte tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak bireylerin kilo problemlerinde ciddi bir artış olması olası görünüyor. Bu da diyetisyen ve sağlıklı beslenme uzmanlarına olan talebi arttırarak bu meslek grubunu geleceğin meslekleri içene alacaktır.

9- Tıbbi Robot Danışmanları: Yapay zekanın ürünleri olan robotların sağlık sektöründe aktif kullanılmaya başlaması ile birlikte robotların danışmana da ihtiyacı olacak. Çünkü onların dilinde anlayan danışmanların bulunmaması durumunda işlerde yaşanabilecek kargaşayı ortadan kaldırmak için ayrı bir meslek dalı türemek zorunda.  Robotların her türlü bakım, yenileme işlemlerini gerçekleştirebilecek bu meslek şimdiden geleceğin en aranılan meslek dalları içerisinde.

10-Sosyal Medya Uzmanlığı: Şu an bu bölümle ilgili üniversitelerde direkt bir bölüm olmasa da alınan özel eğitimler ile sosyal medya uzmanı olunabilmekte. Gelecekte birçok farklı sosyal medya platformu da hayatlara entegre olacak. E-ticaret hesapları ve bireysel sosyal medya hesaplarının apayrı bir uzmanlıkta yönetilmesi gelecekte hayatımızın içinde olan en popüler meslek dallarından olacağa benziyor.

Listemizden de görüleceği üzere gelecekte iş bulabilecek meslek dalları isimleri bile bir çoğumuza şu an yabancı geliyor. Ama şu bir gerçek ki şu an 6-7 yaşında olan çocuklarımız için çoğumuzun güncelde ismini daha bilmediği yepyeni meslek dalları türeyecek. Çünkü dünyamız akıl almaz bir hızla değişmeye ve yeni şeyler üretmeye devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.