DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Geleceği Parlak Coinler

Geleceği Parlak Coinler
10.02.2022 18:33
0
A+
A-

Geleceği Parlak Coinler

Bir araştırma şirketi tarafından son yapılan araştırmaya göre kripto para dünyasında 2022 yılında neler olabileceklerine dair öngörülerini yayınladı. Buna göre 2022 yılında kripto varlıklar yılı için boğa yılı olduğu öngörüsünde olduklarını açıkladılar. Peki, geleceği en parlak coinler hangileri, yatırımcılar hangi kripto varlıklara yönelmeli, kripto varlıklara yatırım yaparken dikkat etmemiz gerekenler gibi soruları sorarak geleceği parlak coinler yorumlarımızı yapalım. Yalnız burada yapılan yorumlar kripto varlık alım ve satım tavsiyesi değildir. Kesinlikle yatırım danışmanlığı yapmamaktayız.

2021 boğa yılını geride bıraktıktan sonra kripto varlık uzmanları 2022 yılında da bu boğa sezonun devam edeceğini hatta mega boğa yılı olduğunu bile düşünen yatırım uzmanları vardı. Ancak 2021 sonu ve ocak ayına geldiğimizde Bitcoin de kimsenin beklemediği bir düşüş görüldü. Yazının ele aldığı anda Bitcoin USD değeri 35.600 civarını gördü. Bu düşüş altcoinlerde ise adeta katliam etkisi yarattı. En iyi metaverse coinleri MANA, SAND, ATLAS, ENJIN gibi coinler çakıldı. DOGE son zamanlarda Elon Musk tarafından açıklanan yeni alım yerlerine rağmen şu anda değeri 0,1309 civarında. ATOM gibi Bitcoin düşüşüne direnen coinlerde ise şu andaki durum 29,886 civarında. SOLANA ki en çok gelecek vaat eden coinler arasında adını en çok duyduğumuz coin fiyatı 102,54 olarak görülmektedir. Elbette ki benzer diğer alt coinlerde de düşüşler devam etmektedir. Peki, mega boğa yılından bu düşüşlere ne zaman geldi ya da bunun nedenleri nelerdir?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Blockchain teknolojileri ile alakalı araştırmalar yapan araştırma şirketlerinin öngörüsüne göre bu düşüşün nedeni kesinlikle Bitcoin değil. Çünkü ABD borsalarındaki Nasdaq, S&P gibi borsalarda da son 10 yılın en düşük seviyeleri görüldü. Yani genel olarak borsalarda bir FUD (FEAR, UNCERTAINTY, DOUBT) hâkim. Bunun nedeni ise UKRAYNA- ABD ve RUSYA arasındaki gerilimden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Olası bir savaş senaryosu, Biden, Putin gibi liderlerin konuşmaları kripto varlıklar üzerinde de FUD salımı yaptı. Ancak bu durum bir başka nedeni de tıpkı 2021 Mayıs halinde olduğu gibi Bitcoin grafiğinde bir düzeltme yaptığı, bu düşmeler ardından daha da sert bir yükseliş geleceği düşünülmektedir. Bitcoin direnç bölgelerini kırmaya devam ederken kripto uzmanları bu sürede tam da alım bölgelerine gelen coinlerden geleceği en parlak coinler hangileridir tavsiyelerini yayımlamaya başladılar.

Geleceği Olan Coinler Nasıl Seçilmektedir?

Geleceği olan bir coin seçerken yapmanız gerekenler;

 • Projesi var mı? Destekçileri kimlerdir? Ya da kripto varlığın projesi benzersiz mi? Rakipleri kimler?
 • Bu kripto varlığın geliştiricileri iyi bir şekilde çalışıyor mu? Ekipte yer alan kişiler nerelerde çalışmış? Kripto varlığın prensipleri var mı?
 • Topluluk ifadesi var mı? Eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız kripto varlığın arkasında destekleyen ve güvenilen birileri var mı? Bu para sosyal medya platformlarında desteklenmesi var mı? (Örneğin; meme coinler ve Elon Musk ve ailesi tarafından sürekli desteklenmesi ile büyümüştür.)
 • Kripto varlığın altyapısı ve diğer özellikleri de önemlidir. Bir cüzdandan diğerine gönderilirken alınan ücretlerin düşük olup olmaması falan önemlidir.

Bir kripto varlık yukarıdaki sorulara çoğunlukla yanıt veriyorsa geleceği en parlak coinler arasında mutlaka yer almaktadır. Şimdi bu coinlerden bazılarını inceleyelim.

Geleceği Olan Coinler

Blockchain araştırmaları yapan şirketlerden son yapılan uyarılara göre 2022 yılında en büyük 10 kripto varlıklar arasında gösterilen Ripple ve Cardano bu yıl aynı performansı göstermeyebilir. Yatırımcıların bu iki coine dikkatli bir şekilde yatırım yapması gerekir. Ayrıca alternatif blockhain geliştirmeleri Ethereum’un bir adım önüne geçeceğe benziyor. Buna göre bu yıl altcoinlerde sıçramalar önceki yıllara göre daha farklı olacaktır.

ETHEREUM (ETH)

ETH, 2021 yılında Bitcoin’e oranla daha iyi performanslar gösterdi. Ancak son günlerde de yaşadığı düşüş herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanmaktadır. Araştırmacılara göre bunun nedeni, Blockchain teknolojilerine rakip olan yeni teknolojilerin de ortaya çıkmasıdır. Örneğin; LUNA buna örnek gösterilebilir. Verileri incelendiğinde yaptığı çıkış diğer coinlere oranla daha fazla olmaktadır.

SOLANA (SOL)

SOL, hızlı ve ölçeklenebilir bir yenilikçi kripto varlıktır. Bu teknoloji ile saniyede 50.000’e kadar işlem yapılabilir ve inanılmaz düşük fiyatlar sunmaktadır. Kripto varlıklar arasında herkes bilir ki SOL, ETH’nin rakibidir. Tıpkı ETH gibi SOL’da yüksek getiri sağlarken risk elde eder bu da fiyatlarında oynaklık gösterir. Yatırımcısı için şu anda 99,01’den işlem görüyor. Geleceği en parlak coinler arasında SOL, bu yılda olacak.

DOGE

2020 yılından beri DOGE, yatırımcısını her zaman sevindirmeyi başardı. Ancak son zamanlarda destekçisi, topluluğu ve yatırım anlaşmalarına rağmen hala beklenen 1Dolar seviyesine gelemedi. Ancak Elon Musk 2021 yılında DOGE için 2022 yılını işaret etmişti. Bakalım bu yıl DOGE de neler olacak.

METAVERSE Coinleri

2021 yılı Facebook’un Meta olarak değişmesinin ardından Meta projelerine gözleri çevirdi. Geleceğin Ethereum olarak lanse edilen MANA ve SAND bu projenin en çok dikkat çeken coinleri arasında. Şu anda Bitcoindeki düşüşten en çok etkilenen coinler arasında olması bu coinleri alım sinyali olarak değerlendirilmektedir.

STELLAR LUMENS (XLM)

2014 yılında lansmanı yapılarak tanıtılan sektörün çalışma biçiminde bir devrim ortaya koydu. Bankaların XLM kendi blok zincirini benimsemeye başlayacağı haberi ardından bu coin 2022 yılında geleceği en parlak coinler arasında olacağı söylenmektedir.

Bunların yanı sıra 2022 yılında hala büyük çıkışlar beklenen diğer coinler;

 • Filecoin (FIL)
 • Radıo Caca (RACA)
 • Polkadot (DOT)
 • Terra Luna (LUNA)
 • Ceek VR (CEEK)
 • Zıgnaly (ZIG)
 • Star Atlas (ATLAS)
 • Storj (STORJ)
 • Enjın (ENJ)
 • Baby Doge (BABY DOGE)
 • HAMSTER
 • Shiba (SHIBA)

Kripto varlıklar dünyasına yönelik en güncel haberler için takipte kalınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.