Evde KPSS çalışmak, Verimli nasıl çalışılır?

Evde KPSS çalışmak, Verimli nasıl çalışılır?

KPSS, ortaöğretim ve üniversite düzeyinde sorulardan oluşan bir sınavdır. çalışan anneler de, çocukları uyuyunca çalışarak, verimlerini artırıyor.

  • Giriş

    2020-10-25 12:00:33
  • Son Güncelleme

    2020-10-25 12:00:33
  • ABONE OL

KPSS, ortaöğretim ve üniversite düzeyinde sorulardan oluşan bir sınavdır. Bu sınav; soru sayısının fazla, soru yoğunluğunun az olduğu bir sınav olarak görülüyor. KPSS bir standart sınav ve buna ek olarak alan sorularının bulunduğu bir test eki olarak yapılıyor.Alan testleri, okuduğunuz lisans düzeyindeki bölümle ilgili tamamlayıcı testlerdir.


Eskiden dershanelerde özel etütlerde arkadaşlarınızla , öğretmeninizle bu süreçleri motivasyonunuz düşmeden kolaylıkla atlatırdınız. Ama şimdi evde olmanın verdiği bıkkınlık ve”sınavların” hiç sonu gelmeyecekmiş hissiyle; sınava hazırlanıyor olabilirsiniz.


Evde ders çalışmak mı? Her evde bulunan küçük çocuklar ,salondan gelen tv sesi, eğer çalışıyorsanız iş stresi , evin yükü, eve gelip giden misafirler ders çalışmayı imkansız hale getiriyor değil mi? Evde çalışıp başarılı olanlar ne yapıyor peki? Mesela bir anne 2 yaşındaki bebeğiyle üniversiteyi bitiriyor. Evde yalnız değilseniz ve sessizliği sağlama imkanınız yoksa elinizde iki seçenek var.

  • Gürültü önleyici bir kulaklık takın veya sessizce müzik dinleyin.
  • Herkesin uyuduğu veya evde olmadığı saatleri çalışma saatiniz olarak düzenleyin.

İşte! çalışan anneler de, çocukları uyuyunca çalışarak, verimlerini böyle artırıyor.


Gerçekte evden sınava çalışmak artık bir avantaj haline geldi. İnternette online eğitim veren o kadar çok platform var ki, bu platformlar dershanelere duyulan ihtiyacı epey azaltıyor.

Evde çalışırken nelere dikkat etmek lazım?

Motivasyon


Başarı için kaçınılmaz olan tek gereklilik motivasyondur. En iyisi hayallerinizi her gün yeşertin, hayal etmekten korkmayın. Neden bu sınavın sizin için önemli olduğunu düşünün ve kendinizi o hayalin içinde hissedin. Daha önce sizin yapmak istediğinizi yapmış insanlara bakın, neleri yapıyorlar, nelerden uzak duruyorlar, nasıl yaşantıları var. Motivasyonunuz hep sizi hayalinize yakınlaştırsın. Olumsuz durumlarda bile sadece hayallerinizi dinleyin kötü düşüncelerden uzaklaşmak için cesur olun. Korkunun gerçeği yansıtmadığını bilin.


Mesela özgürlüğünüze düşkün biri olarak, kamu personeli olmak hayatınıza bazı kısıtlamalar getirecek diye korkmayın. Çalışma ortamınızla ve orada ki yaşamınızla bunun üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizi düşünün. Yani şuan ki halinizle hayalinizdeki durumunuzu kıyaslamayın. İnanın; insan bulunduğu yere çok kolay adapte olabilen bir varlık.

Düzen ve Disiplin


Düzen ve disiplin bir işi sürdürebilmekte ki en önemli faktördür.
Masanız gibi aklınızın da her zaman düzenli olması sizin yararınıza olacaktır.

Yardım İsteyin


Zorlandığınız yerlerde uzmanlara danışmaktan, yardım istemekten çekinmeyin. Etrafınızdaki insanlara ders ve gelecek planınızdan bahsedin. Ders planınızı ve gelecek planlarınızı yakın çevrenizle paylaşmak o hayale ve plana sadık kalmanıza yardımcı olacaktır. Artık başkalarıda o hayalin bir parçası olmuştur. İyi çalışmalar!

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.