DOLAR
21,0844
EURO
22,6122
ALTIN
1.321,26
BIST
5.114,97

Enflasyon Nelere Yol Açar?

Enflasyon Nelere Yol Açar?
26.06.2022 17:18
0
A+
A-

İçindekiler Tablosu

Enflasyon Nelere Yol Açar?

Enflasyon kavramı son zamanlarda pek çok ülkede gündemi oluşturan ekonomik konulardan biri olmaktadır. Ülkemizin diğer ülkelere kıyasla daha yüksek enflasyon oranları ile atlatmak zorunda kaldığı bu dönem pek çok etki bırakmaktadır. Enflasyon Nelere Yol Açar? Sorusunun cevabını kısaca özetlemek gerekir ise;

  • Enflasyon ortamlarında özellikle sabit geliri bulunan kesim en çok etkilenen topluluğu oluşturmaktadır. Ücret ve kira geliri ile geçinen kişiler bu grup içinde sayılabilmektedir. Artan enflasyon oranı ve fiyat artışları ile birlikte alım gücünün düşmesi yaşam şartlarını keskin bir şekilde etkilemektedir. Bu kişilerin gelirleri enflasyon ortamında hızla erimekte ve daha az mal ve hizmet satın almalarına yol açmaktadır.
  • Enflasyon dönemlerinde önce yapılan yatırımlar kıymetlendiği için bu dönem içerisinde alacaklı olan kesim zararlı borçlu olan kesim ise avantajlı olmaktadır.
  • Enflasyon dönemlerinde dar gelire sahip kesim en çok etkilen kesim olarak gelirleri daha hızla erimektedir. Varlıklı kesim ise bu dönemlerde mal ve kıymetleri değerlendiğinden daha varlıklı hale gelmektedir. Bu dönemler özellikle orta kesimin kan kaybetmesine neden olarak bu sınıfın giderek daha azalmasına da sebebiyet vermektedir.
  • Fiyatlar enflasyonun olduğu ülkede giderek arttığı için dışa bağımlılık artar buda ithal mallara yönelimi hızlandırır. İthal mallara yönelim arttıkça kur artışı tetiklenir. Bu sarmal olarak sürekli devam eder. Bu durumun diğer bir sonucu da döviz değer kazandığından ihracatın azalımı şeklinde olmaktadır.
  • Enflasyonun artış trendinde olduğu dönemlerde firmaların ve tüketicilerin kullandığı kredilerin faiz oranları da yükselmeye başlar. Bu da işletmelerin sermaye ihtiyaçlarında artış görünmesine neden olarak borçluluğu arttırır.
  • Bu dönemlerde finansal raporlamalar yapmak ve yatırım kararları zorlaşacağından firmalar açısından risk ve avantajları beraberinde getirir.
  • Firmaların karlarında fiktif artışlar yaşanabilir.
  • Enflasyon dönemlerinde ülke kurundan para birimi bulundurmak zararlara yol açtığından yatırımlar dövize veya parasal olmayan yatırımlara yönelir.
  • Bu dönemlerde ekonomik güven kaybolur ve devamlılığı halinde zorunlu harcama kalemleri haricinde tüketim yavaşlaması meydana gelir.
  • Enflasyon dönemlerinde sınırlı bulunan kaynaklar yanlış yönlendirilir. Buda gelir dağılımının dengelerini bozarak toplumsal etkiler bırakır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.