DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Enflasyon Çeşitleri

Enflasyon Çeşitleri
24.06.2022 12:08
0
A+
A-

Enflasyon Çeşitleri

Ülkelerin sahip oldukları ekonomileri zamana göre değişken bir seviyede ilerleyebiliyor. Buna bağlı olarak da enflasyon farklı ölçeklerde ortaya çıkabiliyor. Bu çeşitli ölçeklerde ortaya çıkan enflasyonlar ise kendi içerisinde farklı türlere ayrılıyor. Enflasyon türleri de ortaya çıkan enflasyonun özelliklerine göre isimlendirilmektedir. Enflasyon çeşitleri de sebeplerine göre “fiyatların artış oranlarına göre” ve “nedenlerine göre” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Fiyatların Artış Oranlarına Göre Enflasyon Çeşitleri

Ilımlı Enflasyon

En düşük enflasyon çeşididir. Ilımlı enflasyon yaşan ekonomilerde ürünlerin fiyatlarındaki artış çok yüksek oranlarda olmamaktadır. Ülke ekonomisine zarar vermez bir yapıdadır. Ilımlı enflasyondan seviyesinde olan bir ekonominin daha yüksek seviyeye geçişi de çok kolay ve hızlı olmaktadır.

Yüksek Enflasyon

Yüksek enflasyon türünde ürünlerin fiyatlarındaki artış oranı yüksek ve kabul edilemez olmaktadır. Tüketicilerin alım gücünü büyük ölçüde kısıtlar ve ülke ekonomisine zarar verir. İleriye dönük tahminler yapılması oldukça zordur. Yüksek enflasyona sahip ekonomilerin ülkelerinin para birimleri de değer kaybederek güvenilirliğini yitirmektedir.

Hiperenflasyon

Enflasyon çeşitleri arasında fiyatların artış oranlarına göre en yüksek artışı ifade etmektedir. Fiyatlar oldukça hızlı bir şekilde fahiş fiyatlar ile büyüyerek artar ve bu doğrultuda toplumun da alım gücü hızla düşer. Hiperenflasyon türünde ülkenin para birimi de çok hızlı bir şekilde büyük oranda zarar eder ve kısa sürede işlevini kaybeder. Sonucunda ise engel olunmadığı takdirde yeni bir para birimine geçilmek durumunda kalınabilir.

Nedenlerine Göre Enflasyon Çeşitleri

Talep Enflasyonu

Talep enflasyonu oluşması en kolay olan türdür. Talep seviyesinin arz oranını aşmasıyla meydana gelmektedir. Bir veya birçok ürüne çok fazla talep oluşmasıyla ürünün değerinin artması şeklinde açıklanabilir.

Maliyet Enflasyonu

Arz enflasyonu olarak da bilinen bu türde ürün veya ürünlerin üretiminde kullanılan malzemelerinin fiyatlarının artması sonucu ürünün de zorunlu şekilde fiyatının artması şeklinde açıklanmaktadır. Bu enflasyon türünün meydana gelmesi ise maliyet değerinin artması ile şirketlerin kar oranlarını yükseltmek istemesiyle sonuçlanmaktadır.

Yapısal Enflasyon

Nedenlerine göre enflasyon çeşitleri arasında olan yapısal enflasyon türü arz seviyesi talep oranına yetmemesi şeklinde meydana gelmektedir. Şirketlerin kar oranlarının yüksek olmasıyla da meydana gelebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.