DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

Emtia Nedir? En Değerli Emtialar Listesi

Emtia Nedir? En Değerli Emtialar Listesi
26.06.2022 17:09
0
A+
A-

Emtia Nedir? En Değerli Emtialar Listesi

Emtia borsası içinde birçok farklı ürün yer almaktadır. İlk akla gelenleri altın ve gümüş olmasına karşın emtialar, ticarete konu olan birçok farklı ürünü kapsamaktadır. Bu malların işlem gördüğü piyasalara ise emtia borsası denilmektedir. Türkiye’de 133 adet Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı emtia borsası bulunmaktadır. Emtia fiyatlarını etkileyen temel faktörler arasında ise birçok unsur sayılabilir.

Değerli metallerin yanı sıra enerji ve tarımsal ürünler olmak üzere oldukça geniş bir alanda emtiaların değerlendirilmesi mümkündür. En değerli emtialar listesi incelendiğinde ise altın, petrol, gümüş ilk sırada yer almaktadır.

Emtia Nedir?

Emtia kısaca, ticarete konu olan altın, gümüş, petrol, buğday, bakır, mısır ve pamuk gibi sayısız ürünü kapsayan ürünlerin tümüdür. Bu malların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştiği yerler ise emtia borsası olarak tanımlanmaktadır. Emtia piyasalarında yatırımcıların birçok farklı kategoride mal için işlem yapması mümkündür.

Emtia fiyatları birçok farklı unsurdan etkilenmektedir. Sıcak savaşlar, politik gerilimler, ekonomik yaptırımlar, mevsimsel değişiklikler, tedarik sorunları ve daha küresel ekonomik faktörler etkilidir. Günümüzde tarımsal emtialar da yatırımcıların ilgisini çeken temel yatırım araçları arasında yer almaktadır. İlgili borsalar üzerinden yatırımcıların emtia alım satım işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır?

En karlı emtia ürünlerine yatırım yapmak için ilgili borsalar üzerinden tıpkı hisse senedi veya kripto para alımı yapar gibi işlem yapılabilir. Emtia için bir vadeli işlem sözleşmesine yatırım yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gereken izinleri almış olan aracı kurumlar ile çalışılması gerekmektedir. Fiziki olarak emtia alım ve satım işlemleri yapılabileceği gibi, Forex, borsa ve diğer ilgili platformlar aracılığıyla da yatırımcıların işlem gerçekleştirmeleri mümkündür.

Emtia endeksi genelde aynı gibi algılansa da hisse senedi ve tahvilden farklıdır. Emtia endeksinin toplamda getirisi, endeksteki emtiaların sermaye kazançlarına ya da fiyat performansına bağlıdır. Temettü veya faiz getirisi de bu ürünlerde bulunmamaktadır. Kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların emtianın fiyatının yükselmesini beklemesi gerekmektedir. En değerli emtialar listesi kategorilerine göre ve piyasa koşullarına göre değerlendirilmelidir.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Emtia çeşitleri arasında birçok farklı ürün yer almaktadır. Ticarete konu olan ve emtia borsalarında işlem gören ürünler 4 ana kategori altında sınıflandırılmaktadır. Günümüzde emtia borsaları üzerinden yatırımcıların işlem gerçekleştirebilecekleri emtialar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Metaller: Altın, Gümüş, Platin, Bakır vb.
  • Tarım Emtiaları: Buğday, soya fasulyesi, pirinç, kakao, şeker, pamuk vb.
  • Enerji Emtiaları: Ham petrol, doğalgaz, ısıtma yağı vb.

Ticarete konu olacak hemen hemen tüm ürünler emtia borsalarında işlem görmeleri halinde yatırım amaçlı kullanılabilir. Bu ürünler aynı zamanda fiziki olarak da alınıp satılabilmektedir. Türkiye’de de son dönemde emtia yatırımlarının arttığı görülmektedir. Dünya genelinde emtia piyasalarını etkileyen birçok temel faktör bulunmaktadır. Küresel piyasalarda emtia yatırımı yapmak isteyenlerin bu gelişmelere ve veri akışına göre işlem gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

En Değerli Emtialar Hangileridir?

Emtia borsası canlı fiyatları takip etmek doğru bir emtia yatırımı yapmak için önemlidir. Belirli dönemlerde farklı emtialar değeri ile popülerlik kazanabilir. Kıymetli madenler dünya genelinde en değerli emtialar olarak değerlendirilmektedir. Altın, gümüş, platin ve paladyum gibi unsurlar değeri açısından ilk sırada yer alacaktır. Buna ek olarak petrol, doğalgaz gibi enerji emtialarının da küresel düzeyde görülen enerji krizleri, ekonomik yaptırımlar ve üretim sorunlarına bağlı olarak yükselişi görülebilir. En değerli emtialar listesi içinde ayrıca gıda ve iklim krizi ile tarımsal emtialarda da yükseliş görülmüştür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.