DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Elinde Doları Olanlara Kritik Uyarı! 18 Temmuz

Elinde Doları Olanlara Kritik Uyarı! 18 Temmuz
18.07.2022 17:32
0
A+
A-

Piyasaları Altüst Eden Tahmin! İslam Memiş Zengin Edecek Yöntemi Açıkladı! Elinde Doları Olanlara Kritik Uyarı!

Piyasalarda yatırımcıların tedirginliği sürüyor. Ünlü Finans Analisti İslam Memiş ise yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu. Elinde doları olanları zengin edecek formülü açıkladı! İşte detaylar…

FED’in ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından da faiz artırma kararının alınmasının ardından, doların euro karşısında yaşadığı değer artışı tablosunun tam tersine döneceğine dair beklentilerini açıkladı. Doların diğer pek çok yatırım aracı karşısında ve euro karışışında yaşadığı değer artışının manipülasyon tehlikesine de sahip olduğunun altını çizdi. Özellikle son dönemde enflasyon ile mücadele eden ABD Merkez Bankası (FED), bu kapsamda faizleri sert bir şekilde artırma kararı almıştı. Faiz artırımı stratejisi ile doların güç kazanması da piyasalarda altın gibi daha birçok yatırım aracının değerinde düşüşlere neden oldu. Öte yandan tarihinde ilk defa euor/dolar paritesi de dolar lehine değişti.

Dolar Mı, Euro Mu Daha Çok Kazandırır?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, isabetli piyasa tahminleri ile son dönemin yakından takip edilen isimlerinden biri olmayı başarıyor. ABD Merkez Bankası (FED), para politikasına ilişkin piyasalarda şahin tutum sergilemesinin ardından, yükselen faiz oranlarıyla dolar değerini bir hayli güçlendirdi. Geçtiğimiz hafta itibariyle ABD’de haziran ayı enflasyon rakamlarının da beklentilerin üzerinde gelmesi FED’in son toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artışının daha yapılabileceği beklentilerinin güçlenmesine neden oldu. Bazı çevreler ise bu yeni faiz artışının 100 baz puan seviyelerinde olabileceği yorumunu da güçlendirmiş durumda.

Doların son dönemde diğer tüm yatırım araçları karşısında ezici bir rol üstlenmesinin ardından kenarda doları olanlar ise ne yapacağını merak etmeye başladı. Euro karşısında da güçlenmesiyle yatırımcıların endişeleri devam ediyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş ise elinde doları olanlara, bugün doların değil, euronun zengin edebileceğini düşündüğünü söyledi.

Dolar Euro Karşısında Değer Kaybedebilir!

Yakın zamanda doların euro karşısında değer kaybedebileceğine dair beklentilerini açıklayan İslam Memiş, konuya ilişkin kaleme aldığı yazısında önemli detaylara ve öngörülere yer verdi. Geçici enflasyon söylemeleri ile piyasaları FED’in manipüle ettiğine işaret eden İslam Memiş, özellikle euro/dolar paritesinin 1 seviyesine gerilemesinin özellikle Türkiye gibi euro ile ihracat yapan ülkeleri olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Bu durumun sürekli böyle kalacağına dair bir gerekçe olmadığına işaret eden İslam Memiş, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz artırımını başlatmasıyla beraber EUR/USD paritesinde hızlı bir toparlanma olabileceğini aktardı. Şu an euro ve dolar paritesinde görülen seviyenin tamamen manipülasyon olduğunun altını çizdi.

İslam Memiş Dolar İçin Tarih Verdi!

Avrupa Merkez Bankası tarafından faiz artırımına başlanmasının ardından toparlanma görüleceğini aktaran İslam Memiş, Eylül ve Ekim aylarında 1.0650 seviyesine kadar yükselişlerin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Daha önce de altını çizdiğini hatırlatan İslam Memiş, piyasalarda şu an için manipülasyon ve soygun olduğunu ifade etti. Yatırımcıları uyaran İslam Memiş, piyasalarda görülen bu belirsizlik unsurlarına karşı temkinli olmaya davet ediyor.

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar tüm para birimleri ve enstrümanlara karşı değer kazanmaya devam ederken, Türk Lirası en çok değer kaybeden para birimlerinden biri olmaya devam ediyor. Uzun süredir devam eden kötü görünüm kapsamında, dolar/TL 18 Temmuz Pazartesi itibariyle, yeni haftanın ilk işlem gününde 17,43 lira seviyelerine kadar ulaştı. Piyasalarda hafta boyunca takip edilecek yeni haberler ve verilere göre dolar/TL’nin yeni yön arayışına başlaması bekleniyor. Piyasalardaki mevcut görünüm ise risk teşkil etmeye devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.