DOLAR
21,1468
EURO
22,9458
ALTIN
1.325,43
BIST
5.114,97

Elektrikli Araç Alınır Mı?

Elektrikli Araç Alınır Mı?
24.06.2022 12:07
0
A+
A-

 Elektrikli Araç Alınır Mı?

Dünyamızda gün geçtikçe tükenen ve azalan kaynaklar nedeni ile alternatif enerji kaynakları ile çalışan araçlar önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle tüm dünyayı saran salgın hastalık döneminde bu konunun önemi bir kez daha gündeme gelmiş olup bu noktada yaşanan tedarik krizleri nedeni ile elektrikli araçların üretilmesine öncelik verilmeye başlanmıştır. Elektrikli araçların performansları ile ilgili önceki senelerde diğer araçlara kıyasla zayıflıklar olduğu düşünülse de artık bu görüş yavaş yavaş kırılmaya başlanmıştır. Bu araçların kullanıcı sayılarının artması ile birlikte performansları ile ilgili olumsuz düşünceler yerine fayda maliyet analizlerine bırakmıştır. Elektrikli araç alınır mı? Sorusunun yanıtı bu doğrultuda evet tabi ki alınır olmaktadır. Çünkü özellikle artan yakıt maliyetlerine kıyasla oldukça maliyet avantajı sağlayan bu araçlar geleceğin arabaları olarak nitelendirilmektedir.

Elektrikli Araç Faydaları

Elektrikli araçlar hem kullanıcılarına sunduğu bir dizi avantajlar hem de çevreye sağladığı yararlar nedeni ile tercih edilmesi gereken sistemlerdir. Elektrikli araçları tercih etmek için bir sürü sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları şe şekildedir;

  • Elektrikli araçlar en başta çevre dostu ürünler olduğu için sürdürülebilir yaşam koşulları oluşturmada önemli araç gruplarını oluşturmaktadır. Bu yanı ile doğaya olan sorumluluğumuzun bir kısmını yerine getirmemize olanak tanır. Karbon salınımı yapmayan elektrikli araç grubu bu özellikleri ile doğa dostu ürünler olarak bilinmektedir.
  • Ciddi yakıt tasarrufu sağlayan araçlardır. Özellikle yaşadığımız yılda artan yakıt maliyetleri araçların sürekli kullanımına engel teşkil etmektedir. Elektrikli araçlar motor verimliliğine göre değişen değerlerde farklılaşabilmekle birlikte ortalama olarak 100 kilometrede 18 kWh elektrik tüketmektedir. Benzinli bir araç ise aynı mesafeyi yaklaşık yedi litre benzin tüketerek ulaşmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere arada ciddi oranda maliyet avantajı bulunmaktadır.
  • Performans olarak bakıldığında elektrikli araçların donanımları ve markasına göre fosil yakıtlı araç gruplarının performansından eksik kalmadığı görülmektedir. Sadece yukarıda sayılan faydaları bile göz önüne alındığında tercih için yeterli bir sebep olarak görülmektedir.

Avrupa ülkelerinin pek çoğunda yüzdesel olarak bakıldığında elektrikli araç tercihlerinin bir önceki seneye göre epey yükseldiği görülmektedir. Ülkemizde de yapılması gereken teşviklerle bu araç türlerine yönelim hızlandırılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.