Gelişmekte olan ülkeler küçülebilir

Gelişmekte olan ülkeler küçülebilir

Düşük dolar politkası global sorunlara yol açabilir, IMF'nın raporunda gelişmekte olan ülkeler küçülebilir.

 • Giriş

  2020-12-01 06:26:16
 • Son Güncelleme

  2020-12-01 06:26:16
 • ABONE OL

FED (Amerika Merkez Bankası)'nın 2008 krizinden bu yana hep uyguladığı düşük faiz politikası, dolarının diğer para birimlerine değer kaybettirmesine sebep oldu.

Eski Başkan Trump'ın önceki açıklamalarında çok kez diğer para birimlerine karşı güçlü dolar görmek istemediğini söylemişti.

Düşük dolar politikasının global anlamda gelişmekte olan ülkeler için bazı sonuçları var. Hala başkanlık koltuğuna geçememiş olan Biden, Trump'ın izlediği ve söylemlerinde bellirttiği dolar politikasını devam ettiricek mi? Bu sorunun cevabını ABD'deki başkanlık koltuğu sorunu çözüldüğünde önümüzdeki aylarda görebileceğiz.

 • Fed’in parasal genişleme politikası, gelişen teknolojiyi teknolojiyi ülkelerin para politikasında esneklik tanıyor. Rekor seviyedeki düşük faizlerin olduğu bir ortamda gelişen teknolojiyi teknolojiyi ülkeler de politika faiz oranlarını aşağı çekebiliyorlar.
 • Fed’in şu anki bilançosunun 7 trilyon doları aştığını görüyoruz. Bilançoyu büyültme politikasının da gelişen teknolojiyi teknolojiyi ülkeleri bir hayli olumlu yönde etkilediği aşikar.
 • IMF’nin yapmış olduğu tahmine göre gelişen teknoloji ülkeler 2020 senesinde %3 daraldıktan sonra 2021 yılında %6’lık bir büyüme ile toparlanacak.
 • IMF’nin gelişmiş ülkelerin bu yıl %8 küçülüp önümüzdeki sene %5 büyüyeceğini öngörüyor. Bu tahminleri göze aldığımızda gelişen ülkelerin görece daha hızlı toparlanacağı bekleniyor.
 • Bu iyimserliğe rağmen bu senede görmüş olduğumuz üzere beklentiler çok hızlı bir biçimde 180 derece değişebiliyor. Buna örneğin sabit sermaye yatırımlarının orta ve uzun vadedeki görünümünü gösterebiliriz.
 • Salgın sonrası çoğu işletmenin fabrika, üretim tesisi gibi yatırımlarının Çin’den geri çekip farklı ülkelere ya da kendi ülkelerine çekme olasılığı konuşuluyor.
 • Burada Amerika-Çin arasındaki gerginliğin sonunda bir uzlaşma olup olmayacağı da etkili olacak. Büyük şirketlerin sağlık gerekçeleriyle fabrikalarını kendi ülkelerine çekmeleri kuşkusuz para girişini kısıtlayan etkenlerin başında gelecek. IMF, 2020 büyüme tahminlerinde Amerika’nin % 8 daralacağını, Çin’in ise % 1 büyüyeceğini öngörüyor.
 • Bu senaryonun gerçekleşmesi dahilinde Amerika’nin gayrisafi yurt içerisinde hasılası 19,7 milyar dolar, Çin’in 14,28 milyar dolar olacak. Önümüzdeki senelerde Çin’in GSYH bazında Amerika’yi geçebileceğini göze aldığımızda bu yılki ekonomik daralmanın iki ülke arasındaki makası daraltacağını görüyoruz.
 • Önümüzdeki yıllar için gelişen teknolojiyi teknolojiyi ülkelerin değerlendirebileceği fırsatlar tüm hızıyla devam ediyor. Yine de dünyada ve ABD’daki politik iklimin piyasalara önemli bir ölçüde belirsizlik havası yarattığını göz ardı edemeyiz. Bu belirsizliğe rağmen, dünyadaki maliye ve para politikalarının ibreyi yeniden gelişen teknolojiyi teknolojiyi piyasalara döndürdüğünü söylemek mümkün... Salgında bundan sonra gelecek dalgaların iyi yönetildiği ve öncekiler kadar şiddetli olmadığı bir senaryoda para girişlerinin devam edeceğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.