DOLAR
19,1791
EURO
20,9317
ALTIN
1.221,33
BIST
4.896,07

Doları Olan Bir Kez Daha Düşünsün! 20 Temmuz

Doları Olan Bir Kez Daha Düşünsün! 20 Temmuz
20.07.2022 15:08
0
A+
A-

Dolar 35 Lirayı Görebilirdi Dedi ve Ekledi… Piyasa Kurdu Necmettin Batırel’den Tartışma Yaratacak Dolar Kuru Tahmini! Doları Olan Bir Kez Daha Düşünsün!

Doları Olan Bir Kez Daha Düşünsün! Yaptığı her açıklamada doların düşeceğini iddia eden Necmettin Batırel, yine benzer bir tahmin geldi. Batırel’e göre dolar kesin düşecek! 2022 yılının zirvesini gören dolar/TL’de son durum ise yakından takip ediliyor! İşte tartışma yaratan o tahminler…

2022 yılının en yüksek seviyesine yeniden gelirken bazı ekonomistlerden akıllara durgunluk veren açıklamalar gelemeye devam ediyor. Dolar kurunun düşeceğine dair sürekli görüş bildiren Necmettin Batırel, dolar kurunun yakında düşeceğine dair yeni yaptığı bir açıklama ile dikkatleri bir kere daha üzerine çıktı. 2021 Aralık ayında alınan KKM kararı sonrasında bir süre düşük seviyelerde yatay ilerleyen dolar kuru, kısa bir aranın ardından 2022 yılının zirvesine geldi. Bir televizyon programına katılan Necmettin Batırel, piyasalara ilişkin, özellikle dolar kuru hakkında yaptığı yorumlarla gündem oldu. Enflasyona ilişkin de tartışma yaratan açıklamalarda bulunan Necmettin Batırel, piyasalarda neler olacağına dair beklentilerini paylaştı.

Dolar Alacakları Uyardı!

Türkiye Gazetesi Yazarı Necmettin Batırel, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında dolar kuru hakkında kritik değerlendirmelerde bulundu. Doların yükselmesinin yüzde 100’ü aştığını ifade eden Necmettin Batırel, enflasyon oranında da artması normalde artması gerektiğini ifade etti. Bir köpük oluştuğunu ifade eden Necmettin Batırel, bu noktada vatandaşların hükümetin kararlarının arkasında durması gerektiği yönünde telkinlerde bulundu. Dolar kurunda tüm zamanların zirvesinin görülmeye devam ettiği son günlerde, dolar alınmaması gerektiğini ifade eden Necmettin Batırel, ‘’dolar düşecek, kesin düşecek’’ ifadelerine yer verdi.

Dolar kurunda yaşanacak söz konusu düşüşe bağlı olarak enerji maliyetlerinin de gerilemesini beklediğini ifade etti. TL’nin değer kazanması ve petrolde de gerileme ile akaryakıt fiyatlarında da bu düşüşün etkilerinin görüleceği aktarıldı. Devamında ise enflasyonun da gerileyerek normalleşme eğiliminin görülmeye başlayabileceği aktarıldı. Öte yandan dolar kurunun yükselişini durdurmak için alınan bazı kararları da olumlu bulduğunu aktaran Necmettin Batırel, bu sistemlerin başarılı olduğunu iddia etti.

‘’Dolar 30 – 35 Lirayı Görebilirdi!’’

Dolar kurunun hızlı yükselişi sonrasında hükümet tarafından dolar kurunun daha da yükselişinin engellenmesi için Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi devreye sokulmuştu. Buna ek olarak farklı birçok enstrüman ve BDDK kararı da beraberinde uygulamaya kondu. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yükselen kura da zaman zaman müdahaleler yapıldı.

Alınan söz konusu kararlar sonrasında bir süreliğine de olsa dolar kurunda yükseliş durdurulsa da 2022 yılının ikinci yarısında da yukarı yönlü hareket hızlandı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Necmettin Batırel ise KKM’nin başarı olduğunu, KKM olmasaydı dolar kurunun 30 – 35 lira olabileceğini aktardı. Söz konusu uygulamalar yapılmasaydı ortalığın aya kalkacağını söyleyen Necmettin Batırel, yine ekonomiye ilişkin yorumları ile gündemde ilk sırada yerini aldı.

Enflasyon 10 Puan Düşecek!

Enflasyona ilişkin yorumları da son dönemde tartışma yaratan Necmettin Batırel, daha önceki açıklamalarında enflasyonun sorumlusunun bazı finans profesörleri olduğuna işaret etmişti. Yeni yazısında ise son dönemde akaryakıt fiyatlarında gelen indirimle beraber sebze ve meyvede yaşanan bolluğun temmuz ayında enflasyonu 10 puan seviyelerinde aşağı çekeceğini iddia etti.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

‘’Şakkadanak’’ çıkışı ile gündem olan Necmettin Batırel’in dolar kuruna ilişkin tahminleri düşüş eğilimine sahipken piyasalarda dolar kurunda hareketlilik devam ediyor. Dolar/TL 20 Temmuz Çarşamba itibariyle 17,59 lira seviyesi ile 2022’nin en yüksek seviyelerini zorlamaya devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.