DOLAR
19,1791
EURO
20,9317
ALTIN
1.221,33
BIST
4.896,07

Dolar/TL’de Yeni Rekor Denemesi Gelebilir!

Dolar/TL’de Yeni Rekor Denemesi Gelebilir!
06.07.2022 18:52
0
A+
A-

Dolar/TL’de Yeni Rekor Denemesi Gelebilir! Uzman İsim Dolarda Yaşanacaklar Anlattı! ”Müdahale Edemeyecekler!”

Türk Lirası dolar ve yabancı paralar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar kurunda yaşanacaklara ilişkin ünlü ekonomistten kritik tahmin geldi! Sakın bunu yapmayın…

Dolar/TL’de yeni bir rekor denemesi görülebileceği aktarılıyor. Ekonomist Oğuz Demir, müdahale edemeyeceklerini ifade ederek yaşanan bu artışların önüne geçilemeyeceğinin altını çizdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan karar sonrasında dolar kurunda yaşanan düşüş, yeniden yerini yukarı yönlü ataklara bıraktı. 24 Haziran tarihinden alınan karar sonrasında sert düşen dolar/TL, yukarı yönlü hareketine hafta başından itibaren devam ediyor. Konuya ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Oğuz Demir ise küresel piyasalarda yaşanan son hareketliliğin ardından yükselişin devam edeceği sinyallerinin görüldüğünü ifade etti.

Dolar Kurunda Rekor Yükseliş Görülebilir!

BDDK, döviz varlığı 15 milyon TL’ye karşılık gelecek miktarın üzerinde olan şirketlerin TL krediye erişimini kısıtlamasının ardından gelen düşüşler yerini kısa bir süre sonra yükselişe bıraktı. Birçok uzman alınan bu kararların ve yapılan müdahalelerin geçici olduğuna işaret etmişti. Son 24 yılın en yüksek enflasyon rakamlarının da görülmesinin etkisiyle kurda yaşanan bu artışların enflasyonu negatif olarak etkileyeceği ifade ediliyor.

Piyasalara ilişkin kritik açıklamalarda bulunan Ekonomist Oğuz Demir, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamaları ile gündemi değerlendirdi. BDDK kararını geçici çözümler olarak değerlendiren Oğuz Demir, rekor tırmanışların görülmesinin muhtemel olduğunun da altını çizdi.

Dolar/TL’ye Müdahale Edilemeyecek!

Oğuz Demir’in piyasalara yönelik yaptığı açıklamada, doların şu anki görünümünde tamamen dünyadaki gelişmelere göre hareket ettiği ifade edildi. Türkiye’nin kırılgan bir konumda olduğunu ifade eden Oğuz Demir, dolar endeksinin yukarı gittiğini söyledi. Cari açığı yüksek olan bir ülke olduğumuzun altını çizen Demir, bu nedene bağlı olarak doların her fırsatta yukarı fırladığı aktarıldı. Geçtiğimiz haftalarda gelen kredilere ilişkin kararların ve atılan yeni adımların yetersiz kaldığına dikkat çekti.

Yapılan bu müdahalelerin artık çok sınırlı olduğuna ve müdahale için çok uçlara gidilmesi gerektiğine dikkat çeken Oğuz Demir, olası bir müdahalenin yaratacağı hasarın dolar/TL yükselişinden çok daha fazla olabileceğin kaydedildi.

Faiz Silahı Artık Devre Dışı!

TL’nin yaşadığı değer kaybının boyutları her geçen gün artmaya devam ediyor. Dolar/TL’nin yukarı yönlü hareketini durdurmak için gerekli olan ekonomik silahlar arasında rezervler ve faiz politikalarının öneminin büyük olduğuna dikkat çekiliyor. Türkiye’nin rezerv silahının olmadığına dikkat çeken Oğuz Demir, faiz silahının da kullanılmadığının altını çizdi.

Küreselde yaşanacak gelişmelere karşı ekonominin tamamen savunmasız olduğunu söyleyen Oğuz Demir, küresel gelişmelerin aleyhte yaşanamaya devam ettiği sürece anlık yükselişlerin görülmeye devam edileceği aktarıldı.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Dolar kurunda 6 Temmuz Çarşamba itibariyle hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. BDDK kararlarının etkisinin kaybolmaya başladığı hafta başından itibaren yeniden 17 lira seviyelerinin üzerine doğru bir hareket takip edildi. Küreselde FED’in aldığı agresif faiz kararları ve merkez bankalarından gelen diğer hamleler sonrasında kurda da hareketlilik başladı.

Hafta ortasında dolar/TL, 17,23 lira seviyelerinden gün kapanışına doğru hareketini sürdürmeye devam ediyor. Uzmanlardan gelen kritik açıklamalar sonrasında dolar kurunda yeniden rekor seviyelerin takip edilebileceği aktarıldı. Fiyatlarda görülen inişli çıkışlı yapı ise piyasalar için güvensizlik yaratmaya devam ediyor. KKM hesapları ile başlayan süreçte ara ara müdahaleler gelse de BDDK kararının etkisi çok daha kısa sürdü. Ekonomide ise genel kırılgan görünüm ciddi riskleri de beraberinde getirmeye devam ediyor. Takip eden yeni haftada yeni yön arayışı başlayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.