DOLAR
19,1791
EURO
20,9317
ALTIN
1.221,33
BIST
4.896,07

Dolar/TL 2022 Yılının Zirvesini Gördü!

Dolar/TL 2022 Yılının Zirvesini Gördü!
19.07.2022 14:50
0
A+
A-

Dolar/TL 2022 Yılının Zirvesini Gördü! Piyasalar Endişeli! Fransız Banka Dolar/TL Yıl Sonu Tahminini Açıkladı! Tartışma Büyüyor…

Dolar/TL 2022 yılının en yüksek seviyelerini test etmeye başladı. Küresel bankalardan gelen tahminler ise piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Fransız SocGen, dolar/TL tahminini yayınladı. İşte dövizde son durum…

Türk Lirası son yılların en büyük değer kaybını yaşamaya devam ediyor. Özellikle artan enflasyon ve ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere, diğer ülke merkez bankalarından gelen faiz artırma kararları TL’nin iyice değer kaybetmesine neden oldu. Aralık 2021’de başlatılan kur korumalı mevduat sistemi ile nispeten durdurulan dolar kuru, 2022 yılının zirvesini test etmeye başladı. Küresel bankalardan gelişen ülke para birimlerine yönelik yapılan yeni tahminler ise dikkat çekti.

TL için ayrı bir parantez açan Societe Generale (SocGen), ABD’de resesyon riskinin önümüzdeki aylarda piyasaları daha domine etmesini bekledikleri açıklandı. Dolar/TL için 2022 yılı sonu tahmini ise tartışma yarattı. Avrupa’nın önde gelen ana finans şirketlerinden biri olan ve Avrupa dışında da güçlü ilişkilere sahip Fransa merkezli Societe Generale, dolar/TL tahminiyle dikkat çekti.

Dolar/TL’de Yıl Sonu Tahmini Belli Oldu!

Dolar/TL’nin 2022 yılı sonunda ulaşacağı seviyeler tahmin edilmeye devam ediyor. Fransa’nın en eski bankalarından biri olan ve Avrupa’nın önde gelen finans şirketlerinden olan Societe Generale (SocGen), gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik tahminleri arasında TL için ayrı bir değerlendirmede bulundu. SocGen tarafından yıl sonunda dolar/TL’nin 22’ye kadar çıkacağı tahmini yapılıyor. Phoenix Kalen liderliğindeki banka analistleri, özellikle kısa vadede gelişen ülke para birimlerinde çok daha fazla sorun yaşanabileceğine işaret etmeye devam ediyor. Öte yandan dolarda yaşanan küresel düzeydeki güçlenmeye karşı da yatırımcıların temkinli olması gerektiği yönünde görüş bildirilmeye devam ediyor.

Küresel piyasalarda nispeten azaldığı görülen risk algısı doların güçlenmesine neden olurken, dolar/TL kurunda bu senenin en yüksek seviyelerinin de görülmesi dikkat çekiyor. Zayıflayan Çin ekonomik verilerinin yakında gelişen ülkelerdeki büyüme beklentilerinin de olumsuz etkilenmesine neden olacağı aktarıldı. SocGen raporuna göre ayrıca, Çin ekonomisinde toparlanma eğiliminin zorluk yaşamasıyla beraber emtia fiyatlarında düşüş yaşanabileceği de aktarılıyor. Emtia ithalatçısı ülkelerin, ihracatçı ülkelerden çok daha iyi bir performans sergileyebileceği kaydedilmiştir.

Dolar/TL 2022 Yılının Zirvesini Gördü!

Dolar kurunun sert yükselişi sonrasında KKM hesaplarının devreye sokulması ile 2021 yılı sonu itibariyle az da olsa dolar kurunun tansiyonu kısa bir süreliğine düşürülmüştü. Küresel piyasalarda düşen risk algısı, FED faiz artırma kararları ve diğer birçok etken sonrasında dolar kuru 2022 yılında da zirve yarışına kısa bir aranın ardından devam etmeye başladı. Dolar/TL bu yılın en yüksek seviyelerini test etmeye başlamasının ardından yeniden piyasalarda olumsuz etkiler yaratmaya başladı.

17,56 lira seviyesinin üzerine test etmesinin ardından 2022 yılının en yüksek seviyesini gören dolar/TL, yılbaşından bu yana yüzde 30’un üzerinde bir değer kazandı. Türkiye’nin risk primi ise 859 baz puandan işlem görüyor. Gösterge tahvil faizi ise yüzde 23,15 seviyelerinde hareket etmeye devam ediyor. Euro/dolar paritesinde ise 1,01 üzerindeki seyir takip ediliyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

ABD dolarının son zamanlarda kazandığı değer sonrasında euro dahil birçok farklı para birimi ve emtia karşısında değeri yükseldi. TL karşısında da değer kazanan dolar, 2022 yılının da zirvesine tırmandı. SocGen analistleri yıl sonunda dolar/TL’nin 22 lira olacağını tahmin ediyor. 19 Temmuz Salı gününde ise dolar/TL haftanın ikinci işlem gününde 17,57 lira seviyesi ile yükselişine devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.