DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

Dolar Kurunda Korkutan Hareket

Dolar Kurunda Korkutan Hareket
29.06.2022 15:35
0
A+
A-

Dolar Kurunda Korkutan Hareket! Ünlü Ekonomist Yeni Seviyeyi Paylaştı! Dolar Yıl Sonu Bakın Hangi Seviyeye Gelecek!

BDDK tarafından alınan yeni karar sonrasında gerileyen dolar kurunda yıl sonu hedefleri tekrara gündem oldu. Geçici çözümlerle bir süre tansiyonu düşen dolar kurunda yeniden atakların görülmesi bekleniyor. Selçuk Geçer Kritik tahminlerini açıkladı! Dolar/TL’de son durum ne? İşte detaylar…

Tartışma yaratan piyasa tahminleri ile dikkat çeken Ekonomist Selçuk Geçer, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı sonrasında yaşanan düşüşlere dikkat çekti. Yıl sonuna kadar yeni bir rekor beklentisi olduğuna işaret eden Selçuk Geçer, rekor beklentisini yineledi. FED’in piyasalarda faiz artırımı ile devam eden tutumu ve küresel piyasalarda görülen birçok unsura dayalı olarak hali hazırda güç kazandırılmaya çalışılan dolar, izlenen politikalarla değer kaybı yaşayan TL karşısında yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Dolar Kuru Yıl Sonunda Ne Kadar Olacak?

Geçtiğimiz hafta kapanışında BDDK tarafından alınan yeni karar piyasalarda altın ve dolarda geri çekilmelerin yaşanmasına neden olmuştu. Piyasalarda görülen bu hareket sonrasında uzman isimler yıl sonu hedeflerine dair beklentilerini de açıklamaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde döviz varlığının 15 milyonun üzerinde olan şirketlerin TL kredisi kullanmalarının yasaklanmasının ardından, dolar kuru 17,36 lira seviyelerinden 16,08 lira seviyelerine kadar geriledi. Söz konusu fiyat hareketlenmesinin ardından isabetli piyasa tahminleri ile dikkat çeken Selçuk Geçer, yeni tahminleri ile yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu.

Tüm para birimlerinde yükselişin görülmeye devam edeceğine dair beklentilerini de açıklayan Selçuk Geçer, 2022 yıl sonu beklentilerini de yineledi. Daha önceki tahminlerinden de benzer seviyeleri aktaran Selçuk Geçer, üç haneli enflasyonun çok net bir şekilde gelmeye devam ettiğinin altını çizen Selçuk Geçer, dolar kurunun 17 lira bandını kısa bir süre sonra geçeceğini ve yıl sonunda da 25 lira seviyesinin görülebileceğini aktardır. Normal olmayan bir süreçte ise Türkiye’de görülecek kırılmanın dolarda 5 katlık bir artışa sebebiyet vereceğini aktardı. Dolarda her an görülecek büyük bir kırılmanın ardından tüm sistemin de çökebileceğini söyledi.

Ekonomideki Risklere Dikkat Çekti!

Türk Lirası son dönemde yaşadığı ciddi değer kaybı nedeniyle piyasalar için risk yaratmaya da devam ediyor. Yıl sonu dolar/TL hedefini 25 lira olarak açıklayan Selçuk Geçer, Türkiye’de bir kırılma olması hainde dolarda 5 katlık artış oluşabileceğini vurguladı. Söz konusu sürecin ise yüzde 90 baz puan faiz artırmaya kadar işlerin çığırından çıkabileceğinin altını çizdi. Çok sert kırılmayla karşı karşıya kalınabileceğini söyleyen Selçuk Geçer, bütün sistemin çökebileceği ve kurun tekrar patlayabileceği aktarıldı. Yüzde 90’lık faiz ortamında ise durgunluğun oluşabileceği aktarılıyor.

Türkiye ekonomisinin şu dönemde büyük riskler barındırdığını ifade eden Selçuk Geçer, dövizde yüzde 10’luk hareketin bile doları 18 liranın üzerine atma potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Faizlerin herhangi bir etkisinin olmadığını vurgulayan Selçuk Geçer, faizlerin ancak yüzde 100 olursa işe yarayabileceğini vurguladı. Altında küçük çaptı geri çekilmeler olsa da bu durumun da geçici olacağı aktarılıyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Haziran ayının son günlerinde de dolar kurunda hareketlilik görülüyor. 29 Haziran Çarşamba günü itibariyle hafta ortasında dolar/TL 16,64 lira seviyelerinden günün ikinci yarısı itibariyle işlem görmeye devam ediyor.

Gelecek döneme ilişkin bütün para birimlerinde de yükseliş bekleyen Selçuk Geçer ise sadece euro ile dolar ya da euro ile sterlin – dolar arasında ufak hareketlerin olduğunu ifade etmişti. Dolarda yıl sonu hedefi ise piyasaları endişelendirmeye devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.