DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

Dolar Dalgalanması Devam Edecek

Dolar Dalgalanması Devam Edecek
02.08.2022 21:31
0
A+
A-

Doların Yaşadığı Dalgalanmaya Yönelik Uzmanından Kritik Değerlendirme! Evren Devrim Zelyut Dolarda Bakın Hangi Tarihi İşaret Etti!

FED’in faiz kararını açıklamasının ardından FED Başaknı Powell’dan gelen rahatlatıcı açıklamalar dolarda nispeten bir değer kaybına yol açtı. Değerli metaller ve diğer piyasalarda ise toparlanma görülmüştü. Bu dalgalanmalar sonrasında usta isimden dolar tahmini geldi! Ekonomist Devrim Zelyut’tan kritik değerlendirme…

Ekonomi tahminleri ile piyasalar tarafından yakından takip edilen isimlerden Ekonomist Evrim Devrim Zelyut, doların dalgalanmasına yönelik kritik değerlendirmelerde bulundu. Özellikle sonbaharı işaret eden Zelyut, ABD’nin resesyona girmesi dolar/TL paritesini de etkilediği aktarılıyor. Ancak bu durumun çok büyük bir değer kaybına yol açmadığı aktarıldı.

2022 yılının zirvesine yerleşen dolar/TL’de, FED’in en son verdiği 75 baz puanlık faiz artırma kararı sonrasında piyasalarda görülen hareketlilik dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta itibariyle yaşanan bu gelişmeler sonrasında elinde dolar olanlar ise temkinli hareket etmeye başladı. Bir yandan enflasyon, diğer yandan resesyon endişeleri ve merkez bankası kararları küresel piyasalarda etkisini göstermeye devam ediyor.

TL’de Değer Kaybı Yaşanmaya Devam Ediyor!

Piyasalara yönelik önemli tahminleri ile dikkat çeken Ekonomist Evrim Devrim Zelyut, Cumhuriyet’te yer alan habere göre dolarda yaşanan dalgalanmaları değerlendirdi. ABD ekonomisi, yükselen enflasyonun tüketici harcamalarını yavaşlatması ve faiz oranlarında artışın yatırımları azaltmasının ardından teknik resesyona girdiği aktarıldı. Geçtiğimiz yıl yüzde 40’un üzerinde değer kaybettiğinin altını çizen TL için; nisan ayı sonunda ve haziran sonunda BDDK kredi kısıtlaması kararına kadar aralıksız olarak değer kaybettiği aktarıldı. Dolar/TL söz konusu dönemde 14.8’lerde 17.5’e kadar yükseliş göstermişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından son alınan karar ile 16’ya kadar kur gerileme gösterse de 20 Aralık’tan itibaren 2022 yılının en yüksek seviyesini gördü. 18 lira seviyesini zorlayan dolar/TL için bu seviye kritik olarak gösteriliyor. Son kapanışta ise gün içinde parite 19.02’ye kadar ulaşarak bu kritik eşik aşılmış oldu. Ancak kısa süreli bir test sonrasında yeniden düşüş görüldü.

Resesyon Sonrasında Dolar/TL Paritesi Geriledi!

ABD’nin resesyona girmesinin ardından dolar/TL paritesinde nispeten bir gerileme yaşandığı aktarıldı. Fakat büyük, trafik olarak adlandırılacak bir değer kaybının yaşanmadığı aktarıldı. Doların sert bir şekilde düşeceğinin beklenmesinin yanlış olduğunu ifade eden Zelyut, ABD’de iki çeyrekte görülen daralmanın sadece teknik olarak bir resesyon olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz hafta itibariyle gün içinde görülen 10 – 20 kuruluk oynamaların FED ve ECB kararları ile ilgili olmadığını ifade eden Evrim Devrim Zelyut, söz konusu durumun piyasaya o an itibariyle giren yüklü satışların ederi odluğunu söyledi. Geçtiğimiz haftalarda ise TCMB’nin şirketleri arayarak döviz sattırdığının bilindiğinin altını çizen Zelyut, bu tür uygulamaların devam edeceğini düşündüğünü aktardı.

Sonbahar Piyasalar İçin Kritik!

İsabetli piyasa tahminleri ile yakından takip edilen Ekonomist Evrim Devrim Zelyut, ya ayarında eylüle kadar 18’in altında tutunup biraz gerileme olursa eylül ayından sonra Türkiye’nin kur probleminin devam edeceğinin muhtemel olduğunu söyledi. Turizm gelirlerinin de kesileceğini ifade eden Zelyut, sonbaharda kötü günlerin görülebileceği aktarılıyor.

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar kurunda kısa süreli olarak 18 lira seviyesinin test edilmesinin ardından yeniden hafif bir gerileme görüldü. Hafta sonu itibariyle 17.91 lira seviyesinden işlem gören dolar/TL, son dönemde yaşanan sert hareketlilik sonrasında yılın zirvesini görmeyi başardı. Dolar kurunda gelecek hafta takip edilecek piyasa verilerine göre yeni bir yön arayışının başlayabileceği ve yükseliş eğiliminin devam edebileceği aktarılıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.