DOLAR
19,1675
EURO
20,9286
ALTIN
1.213,95
BIST
4.992,15

Dolar 25 Liraya Gidecek Mi?

Dolar 25 Liraya Gidecek Mi?
06.07.2022 11:15
0
A+
A-

Dolar/TL 17 Liranın Üzerine Fırladı Piyasalar Karıştı! Piyasa Kâhini Yine Bildi! Dolar 25 Liraya Gidecek Mi?

Dolar/TL yeniden 17 liranın üzerine çıkarak piyasalarda panik havası yarattı. Piyasaların usta isimlerinden Selçuk Geçer ise bu seviyelere işaret etmişti! Peki, dolar/TL yıl sonunda ne kadar olacak? İşte dövizde son durum…

Türk Lirası tarihinin en büyük değer kayıpları ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Yabancı paralar karşısında eriyen TL, enflasyon nedeniyle de alım gücü her geçen gün düşüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 24 Haziran’da dövize ilişkin yeni bir karar almıştı. Bu karar sonrasında 16 lira seviyelerine kadar gerileyen dolar kuru yine bu seviyelerde kalıcı olmadı. Yeniden 17 lirayı aşmasının ardından uzmanların kalıcı bir önlem alınmadığı sürece bu tür hareketlerin daha sık görüleceği tahminleri de gerçekleşti. Öte yandan piyasaların yakından takip edilen isimlerinden Selçuk Geçer, 17 lira seviyesinin kısa sürede aşılacağını söylemişti. Yeni dolar yorumu ise dikkat çekti.

Karar Sonrası En Yüksek Seviye Görüldü!

Dolar kurunda BDDK kararı bir süre önce düşüş eğiliminin görülmesini sağlamıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından döviz varlığı 15 milyonun üzerinde olan şirketlerin TL krediye erişimini engellenmesinin ardından 17,54 ile 20 Aralık’tan bu güne kadar yeni zirveyi gören dolar kuru, 16 liraya gerilemişti. Birçok uzman tarafından kur korumalı mevduat sisteminde olduğu gibi kalıcı bir düşüş yaratmayacağı ifade edilmişti.

BDDK ‘nın kararı sonrasında dolar/TL yüzde 1’in üzerinde yükselişle en yüksek seviyesini gördü. BDDK’nın ticari kredi sınırlama kararı sonrasında en yüksek seviyenin yeniden görülmesinin ardından dolar/TL’de yükselişin daha ne kadar devam edeceği ise merakla bekleniyor. Dolar kurunda yaşanan artışlar ise başta akaryakıt fiyatları olmak üzere hayatını her alanında zam olarak vatandaşların cebine yansıyor.

Selçuk Geçer’den Dolar Tahmini!

Türkiye’nin 3 haneli enflasyona doğru gittiğini ifade eden Selçuk Geçer, hala zararın eşiğinde olunduğunun altını çizdi. Enflasyonun yüzde 104’lere kadar gidebileceği konusunda kritik uyarılarda bulunan Selçuk Geçer, yatırımcılara enflasyonun düşmesini beklememeleri gerektiğini söylemişti. Doların kısa süre içinde yeniden 17 lirayı geçeceğini de aktaran Selçuk Geçer, bu tahmininin de haklı çaktı. Piyasalarda uzun süredir görülen riskli hareketlerin devam edeceği ifade ediliyor.

Türkiye ekonomisinin büyük bir risk barındırdığını ifade eden Selçuk Geçer, dövizde yaşanan ufak hareketlerin bile doları 18 liranın üzerine çıkarabileceğini vurguladı. Faizlerin artık işe yaramadığını ifade eden Selçuk Geçer, faizlerin ancak yüzde 100 olursa bir işe yarayabileceğini aktardı. Dolarda 5 katlık artışın olabileceğine de dikkat çeken Selçuk Geçer, çok sert kırılmalar sonrasında bütün sistemin çökebileceğini ve faizlerin yüzde 90 oranında artmasında kuş bile kıpırdamayacağını ifade etti.

Euro Dolar Karşısında Düşüş Yaşadı!

Euronun dolar karşısında yaşadığı düşüş ise piyasalarda dikkat çeken bir diğer unsur olarak değerlendiriliyor. Euro bugün ABD doları karşısında 2002 yılı Aralık ayından bu yana en düşük seviyelerini gördü. 2022 Aralık ayından bu yana ilk defa 1,02976 seviyesinin görülmesinin ardından piyasalarda da endişeler artmaya başladı.

Dolar/TL Ne Kadar?

5 Temmuz Salı gününde dolar/TL günü yine 17 lira seviyelerinden tamamladı. BDDK kararı sonrasında 16 liraya kadar gerileyen dolar/TL, yurt içinde ve dışardan gelen yeni haber akışı sonrasında kısa bir aranın ardından 17 liranın üzerine çıktı. Uzmanların yıl sonu dolar hedefi 25 liraya kadar dayanırken, bayramdan önceki haftada görülen yeni yüksek seviyeler ise dikkat çekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.