DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

Dinar Nedir, Hangi Ülkenin Para Birimi? Tarihçesi

Dinar Nedir, Hangi Ülkenin Para Birimi? Tarihçesi
26.06.2022 17:04
0
A+
A-

Dinar Nedir, Hangi Ülkenin Para Birimi? Tarihçesi

En pahalı para birimi arasında Kuveyt dinarı ilk sırada yer almaktadır. Dünya genelinde birçok farklı ülkede kullanılan bir para birimi olarak öne çıkan dinar, sadece Kuveyt’te kullanılmamaktadır. Genelde Arap ülkelerinde kullanılan bir para birimi olması ve en değerli para birimi arasında Kuveyt dinarının yer alması nedeniyle bu ülke ile özdeşlemiştir. Kökeni oldukça eski tarihlere kadar uzanan dinar, gümümüzde en değerli para birimleri arasında yer almaktadır.

Arap ülkelerinde kullanımına çok sık rastlanan dinar, tarihi süreç içinde sayısız medeniyet ve ülke tarafından kullanılmıştır. Günümüzde de kullanılan bir para birimi olması ve yüksek değere sahip olması dikkat çekmektedir. Dinar tarihçesi ve kullanım alanları ile güçlü bir para birimi olarak tanımlanabilir.

Dinar Nedir?

Dinar günümüzde en değerli para birimlerinden biridir. Genelde Arap ülkelerinde kullanılan ve eski Yugoslavya’nın da para birimidir. Kullanılan her bu her bir dinar diğerlerinden birçok yönüyle farklıdır. Bağımsız olarak her ülkenin kendi merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. Tarihi süreçte ise oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir.

Günümüzde yaygın olarak Arap ülkeleri tarafından kullanılıyor olsa da Balkanlarda da bazı ülkelerin dinar kullandıkları görülmektedir. Eski Yugoslavya’nın para birimi olmasıyla da öne çıkan bir para birimi olmayı başarmıştır.

Dinar Ne Zaman Ortaya Çıktı, Tarihçesi Nedir?

1 dinar değeri oldukça yüksektir. Değeri son derece yüksek olan bir para birimi olarak dinarın kökenine de bakmak gerekebilir. Dinar, kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar dayanan bir para birimidir. Grek – Latin kökenli bir para birimi olsa da sonradan Arapçaya geçmiştir. İslam medeniyetlerinde çoğu zaman altın para anlamında kullanılmıştır. Tarihi süreç içinde Roma’dan Arapların para birimi olarak evrilmiştir.

Yaygın olarak tarihte altın sikkelerin dinar olarak anıldığı görülmektedir. Günümüzde ise ağırlıklı olarak Arap ülkeleri tarafından dinar kullanıldığı ve Arapların para birimi olarak öne çıktığı görülmektedir. Birçok ülkede dinar kullanımına rastlanmaktadır. Dinar tarihçesi ve kullanım alanları ile günümüzde en değerli para birimi olarak değerlendirilmektedir.

Dinar Hangi Ülkenin Para Birimi?

Dinar nerenin parası sorusuna tek bir ülkeyi işaret ederek yanıt vermek mümkün değildir. Dinar çoğunlukla Arap ülkeleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak şu an için en değerli para birimi olan Kuveyt dinarı ile özdeşlemesi nedeniyle Kuveyt öne çıkmaktadır. Dinar kullanan ülke sayısı günümüzde bir hayli fazladır. Ancak bu ülkeler ortak bir para birimi olarak kullanmazlar. Her ülkenin kendi yasaları ve merkez bankaları tarafından bağımsız olarak kontrol edilmektedir. Bu nedenle ülkelerin ekonomik koşullarına göre değeri de değişecektir.

Dinar tıpkı dolar ve diğer birçok para biriminde olduğu gibi tek bir ülke tarafından kullanılmaz. Köklü bir geçmişe sahip olan dinar, Kuveyt dinarı, Cezayir dinarı ve Irak dinarı gibi kullanıldığı ülkelerin isimleri ile anılmaktadır.

Dinar Kullanan Ülkeler Hangileri?

Dinar kullanılan ülkeler arasında Arap ülkeleri öne çıkmaktadır. Batı’da ise Makedonya ve Sırbistan Denar olarak kullanmaktadır. Günümüzde dinar kullanan ülkeler kısaca şunlardır:

  • Kuveyt
  • Cezayir
  • Bahreyn
  • Irak
  • Ürdün
  • Libya
  • Tunus

Makedonya ve Sırbistan tarafından dinar para birimine yakın olarak denar kullanılmaktadır. Piyasalarda dinar kullanan her bir ülkenin farklı bir kısaltma ile işlem görmektedir. Kuveyt dinarı KWD ile gösterilirken, Bahreyn dinarı BHD olarak gösterilmektedir. Dinar tarihçesi itibariyle köklü ve günümüzde kullanıldığı ülkeler itibariyle de güçlü bir para birimi olarak öne çıkmayı başarmıştır Her bir dinar diğerinden farklı ve bağımsızdır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.