DOLAR
19,1767
EURO
20,9100
ALTIN
1.221,18
BIST
4.896,07

Cloud Gaming Sistemi Nedir?

Cloud Gaming Sistemi Nedir?
27.09.2022 01:17
0
A+
A-

Cloud Gaming Sistemi Nedir?

Cloud gaming, Türkçeye bulut oyun veya oyun akışı adıyla geçen bir sistemdir. Bulut bilişiminin en yeni sistemlerinden birisi olup oyuncuları uzak bir sunucuda çalıştırılan bir bilgisayar veya konsol oyunun internet üzerinden anlık görüntüyle bağlamasıdır. Cloud Gaming yardımıyla oyuncuların klavye, fare ve oyun konsolundaki hareketleri uzak sunucuda çalıştırılan oyuna anlık olarak aktarır ve böylece oyuncular telefon, tablet, akıllı TV veya bilgisayarlarından internet olduğu sürece oyun oynayabilir.

 

Cloud Gaming’in Avantajları Nelerdir?

Piyasada önemli bir yer tutan oyun sektörü bulut sistemiyle kendi piyasasına yenilikler kattı. Hala daha kendini yenilemeye devam eden oyun sektörü bulut sistemiyle oyunculara yepyeni bir dünya açtı ve herkesin bu avantajlardan faydalanmasını sağladı. Cloud gaming sisteminin avantajları şunlardır:

  • Uzak bir sunucuya bağlanmayı sağlayan cloud gaming sistemi ile oyuncuların yeni çıkan oyunları oynayabilmek için güçlü donanım özelliklerine sahip olan bilgisayarlara ihtiyacı kalmamıştır. Düşük bütçeli bilgisayar, telefon ve tablet ile cloud gaming sistemi sizi uzakta bir sunucuya bağlar ve o sunucudan oyun oynamanızı sağlar.
  • Son yıllarda çıkan oyunların boyutları çok fazla ve bilgisayarınızda yeterli hafıza olmayabilir. Cloud gaming sistemi ile oyunları bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmadan oynayabilirsiniz.
  • Oyunlara sürekli güncelleştirme geldiği için bazen güncelleştirmeleri tamamlamak için uzun süreler beklemeniz gerekebilir. Cloud gaming sistemi ile bu sorun ortadan kalkar ve tek tıkla oyununuzu oynamaya devam edebilirsiniz.
  • Düşük bütçeli ekipmanlarınızla oyunları yüksek çözünürlük ayarlarında ve 60 FPS’in altına düşmeden daha eğlenceli bir şekilde oynayabilirsiniz.
  • Çok yüksek maliyetli donanımlar ve ekipmanlar almak yerine küçük bir meblağ karşılığında oyunları dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Cloud gaming sistemi sunan firmalara aylık veya yıllık ücretler ödenir ve böylece oyunlarınıza düşük maliyetli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Cloud Gaming Sistemi ile Kusursuz Oyunlar

İnternetinizin hızı ne kadar yüksekse oyunlarınızı bir o kadar kusursuz oynayabilirsiniz. Cloud gaming sistemini kullanan ünlü firmalar arasında GeForce Now, Xbox Cloud Gaming ve Google Stadia vardır. Google Stadia her ne kadar istenilen performansı gösteremese de GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming bulut sistemi ile oyun oynama keyfini arşa çıkaran önemli firmalardandır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.