DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63

Ciltte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir

Ciltte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir
15.02.2022 01:51
0
A+
A-

Ciltte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir

Cilt problemi erkek kadın herkes için birer sorun oluşturur. Bu sorunlar içerisinde insanların hoşuna gitmeyeni ise cilt çatlaklarıdır. Genel görüş olarak cilt çatlaklarına herhangi bir çözüm olmadığı yönündedir. Ancak bu klişeleşmiş durumdan kurtulmak mümkün. Tam olarak olmasa da yüzde 60’lara hatta yüzde 80’lere varan bir iyileşme söz konusu olabilir.

 

Ciltte Çatlak Oluşumu Neden Olur?

İnsanın en hassas bölgeleri arasında cilt dokuları gelir. Ciltteki çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu olarak meydana gelen skar dokulardır. Sürekli kilo alıp verme, protein eksikliği, hormonal değişimler, stres ve özellikle adrenokortikotropik hormonlar çatlak oluşumunda etkin rol oynar. Bu etkilere ilave olarak; ergenlik, gebelik, aşırıya kaçan egzersiz ve steroid hormonu kullanımı da bu çatlakların oluşumunda etkili olmaktadır.

  • Adrenokortikotropik hormonlar; cilt yüzeyindeki protein kaybını tetikliyor. Bu durum sonucunda ciltte bulunan elastikiyetten sorumlu lif yıkımında artış gözleniyor. Özellikle gebelerde, obezite ve ergenlik dönemlerinde ‘Stria densa’ tipi denilen bir çatlak oluşumu görülüyor. Gebelerde anne ve bebeğin kilo almasından kaynaklı çatlaklarda büyük artışlar meydana geliyor. İri bir bebek dünyaya getiren ya da gebelik diyabeti durumlarında daha yaygın olarak çatlak oluşumları görülüyor. Bu çatlakların en fazla görüldüğü yerler; karın, bacak, kollar ve göğüs bölgelerinde.
  • Atrofik stria tip çatlak oluşumu; yoğun kortizon kullanımı, cushing hastalığı, Marfan sendromu, doğum hapları gibi sebeplerden meydana gelen çatlak tipidir. Sigara içen kişilerde bu tip çatlaklar daha fazla görülür. Bu çatlak oluşumunun temelinde proteinlere bağlanan ağır metaller yatmaktadır. Ağır metal toksitesi olan hastalarda; cilt kuruluğu ile kaşıntı en belirgin belirtiler arasındadır.

 

Cilt Çatlakları Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Ciltteki çatlak sorunları arasında en ciddiye alınması gereken ağır metal toksisitesi olan çatlak oluşumlarıdır. Mutlaka bir tedavi uygulanması uzman doktor tarafından görülmesi gerekir. Bu tip çatlak oluşumunun patofizyolojisine bakıldığında; elastin liflerinin yıkıldığı kollajen ve fibrilin yapılanması meydana geldiği görülür. Üst deride belirgin bir incelme (epidermis) ile kan dolaşımında azalma mevcut. Cilt sıklığında kollajen lifler, elastikiyetinden elastin lifler sorumludur. Ciltteki çatlakların tedavisi ve iyileştirilmesi ancak elastin liflerin yapımının artırılması ile mümkündür.

Vücutta bulunan ve gözle görülen çatlak oluşumlarının ortadan kalkması çatlak alanında yeni kollajen ve elastin liflerin yapımını sağlamak, cilt rengini normale dönüştürmek, ciltte nem kazandırmak ve inflamasyonu en aza indirgemekle mümkün olur. Bunun için uygulanan tedaviler ise; topikal silikonlu jeller, retinoid, kimyasal peeling, dermapen, altın iğne, fraksiyonel lazer olarak ön görülmektedir. Bu cihazlar sayesinde kollajen yapımı uyarılmaktadır.

Cilt Çatlaklarının Silinmesinde En Etkili Yöntem: Biodermogenesi

Biodermogenesi yöntemi; vakum ile elektromanyetik enerjinin aynı anda kullanıldığı, hücre zarının madde alışverişinde önemli role sahip sodyum potasyum kanallarını açarak detoks ve ATP yapımının uyarıldığı bir cihazdır. Bu yöntem ile cilt hücrelerinin enerjileri artırılıp protein yapımını uyarması ile aynı anda bağ dokusunda yer alan toksinleri atarak çatlak alanlarında onarımı sağlar. Bu yöntem bilimsel çalışmalar sonucunda çatlak onarımında etkili olduğu ispatlanmış bir yöntemdir. Vücudun çatlak oluşturan tüm bölgelerinde biodermogenesi yöntemi uygulanabilir. Ağrı, kabuklanma ya da lekelenmeye sebebiyet vermez. Cildinizin daha genç görünüme kavuşmasını sağlar. Selülit görünümünü ortadan kaldırır. Vücudun her bölgesinde canlı ve parlak bir görünümün elde edilmesini sağlar.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.