DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Çift Harcama (Double Spending) Nedir?

Çift Harcama (Double Spending) Nedir?
24.06.2022 12:13
0
A+
A-

Çift Harcama (Double Spending) Nedir?

Çift harcama nedir? Çift harcama aynı kripto paranın birden fazla kez kullanılması anlamına gelmektedir. Bunu gerçek hayatta şu şekilde örneklendirebiliriz: Bir mekana gittiniz ve içecek aldınız bu içeceğin parasını ödediniz ve kasaya girdi. Ancak bu içeceğin parasıyla bir de tatlı yemek istediniz. Çift harcamanın blok zincirdeki karşılığı da bu olmaktadır. Tabi ki bu durum gerçek hayatta parayı kasadan çalmadıkça mümkün olmamaktadır. Ancak kripto paralarda bu mümkündür. Bitcoin’de bu durumun önüne geçmek ve çift harcama saldırısını önlemek mümkündür. Bu yüzden çift harcama nedir? Bunu bilmek ve önlem almakta fayda var.

Özellikle küçük blok zincirlerinde bu saldırı büyük problem oluşturmakta ve geçmişte pek çok kez başarılı şekilde saldırılar uygulanmıştır. Geçen yıl Etherum Classic ağının %51’lik çoğunluk kontrolü ele geçirilmiştir. Ardından bazı borsalar milyonlarca doları bulan zarara uğratılmıştır.

Çift Harcamadan Nasıl Korunulur?

Kişisel olarak çift harcama saldırılarına karşı henüz ağda onay almamış işlemleri kabul etmemek mantıklı bir yöntemdir. Çift harcamadan nasıl korunulur? Yanıtını merak edenler bu yöntemi deneyebilir. Yani bitcoin ile araba veya başka bir şey satmak için en az 3 blok onayı beklemelisiniz. Borsaların bitcoin transferlerini hesaba yansıtmak için 1 blok ya da daha fazla blok onayı beklemenin asıl nedeni çift harcama saldırısından korunmaktır.

Çift Harcama Nasıl Gerçekleştirilir?

Bitcoin ağında çift harcama genellikle kullanıcı hatasından dolayı olmaktadır. Bitcoin’de gerçekleşen işlemler madencilerin onaylamasından sonra bloklara eklenmektedir. Ve bu onaylanan işlemler değiştirilememektedir. Kötü niyetli kullanıcılar, aynı varlığı bitcoin ağında onaylanmadan önce farklı bir transfer işlemi için de kullanabilmektedir. Bitcoin ağında onaylanmamış işlemleri kabul edenler çift harcama saldırısının hedefindedir. Bu yüzden çift harcama nedir? Konusunda detaylı bilgi alarak tedbirli olmalısınız.

Çift Harcama İçin Kullanılan Yöntemler

Bunun için 3 farklı yöntem vardır. İlk olarak yarış saldırısı yani arka arkaya iki işlem yayınlanmakta fakat sadece biri onaylanmaktadır. Saldırganın amacı da sadece kendisine fayda sağlayacak olan ödemeyi onaylatıp diğerini geçersiz kılmaktır. Finney saldırıları da saldırgan işlemi önceden bir bloğa ekler ve hemen yayınlamaz. Bunun yerine aynı coinleri başka bir işlemde harcayarak daha önceden kazılmış olan bloğu yayınlamaktadır. Böylece ilk ödeme geçersiz hale gelmektedir.

%51 saldırısı da bir birimin %50 oranında kontrolünün ele geçirilmesi demektir. Bu da işlemlerin sırasının değişmesine ya da bazı işlemlerin dışarıda kalmasına olanak tanır. Çift harcama için kullanılan yöntemler içinde bu saldırının olması zor bir durum olsa da daha önce gerçekleştirilmiştir.

Bitcoin Çift Harcama Sorununu Nasıl Çözdü?

Bitcoin protokolünün başlatılmasıyla çift harcama sorununu verimli şekilde çözen merkezi olmayan bir dijital nakit ağı sonunda doğmuştur. Bitcoin bir çeşit dağıtılmış defter teknolojisi olan bir blok zincirdir. Blok zincirde merkezi bir yöneticiye ya da aracıya ihtiyaç olmamaktadır. Her BTC işlemi dağıtılmış işlemlerden oluşan eşler arası ağda herkese açık şekilde yayınlanmaktadır. Bu düğümler bağımsız doğrulamaları gerçekleştirip işlemin geçerli ya da geçersiz olduğu konusunda kedi aralarında iletişim kurmaktadır. Bitcoin çift harcama sorununu nasıl çözdü? Sorusu da burada akla gelmektedir.

İşlemlerin ağ üzerinde tamamen doğrulandığından emin olmak adına blok onayı diye adlandırılan bir sistem kullanılmaktadır. Birisi aynı anda iki işlem yapmaya çalıştığında hangisinin daha fazla blok onayı olduğuna bakılmaktadır. Daha fazla onay içeren işlem doğrulanır ve transfer gerçekleştirilir. Bu sayede çift harcama nedir? Ne gibi önemler alınır gibi durumlar devreye girmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.