CHP'den 'Deprem Bakanlığı kurulması' önerisi

CHP'den 'Deprem Bakanlığı kurulması' önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, bu nedenle Deprem Bakanlığı kurulması gerektiğini bildirdi.

  • Giriş

    2021-01-01 17:22:03
  • Son Güncelleme

    2021-01-01 17:22:03
  • AA
  • ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1999'da çıkan deprem yönetmeliği öncesinde yapılan binaların büyük kısmının sıkıntılı olduğunu, bu binaların parsel bazında zemin etütlerinin olmadığını, zemin etütlerinin iyi belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Elazığ, Malatya ve İzmir'deki depremlerde büyük kayıplar yaşandığını hatırlatan Öztunç, İstanbul depreminin meydana gelmesi halinde çok büyük facia yaşanacağına işaret etti.

Öztunç, "Hükümet çevre politikasını değiştirmeli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ayrılmalı. Çevre Bakanlığı ayrı bakanlık olmalı. İçerisinde Orman Genel Müdürlüğü olabilir. Türkiye'de Deprem Bakanlığı olmalı. Dünyada bunun örnekleri var, mesela Japonya. Çünkü Türkiye bir deprem ülkesi. Bu bir gerçek bundan kaçma şansımız yok." şeklinde konuştu.

Depremden önce kentsel dönüşüm, güçlendirme çalışmalarının yapılması ve deprem anında neler yapılabileceği konusundaki eğitimlerin iyi verilmesi gerektiğini anlatan Öztunç, "Deprem olduğu zaman enkaz altından çıkarılan insanlar başarı olarak görülüyor. Ama öncesine iyi bakmak gerekiyor. Bu da büyükşehir belediyelerine, il ve ilçe belediyelerine merkezi idarenin desteğiyle sağlanabilir. Türkiye'deki deprem kuşağı fay hattı üzerindeki tüm il, ilçe, büyükşehir, kasaba, köy bütün yerleşim alanlarındaki binaların yapı stoklarının envanteri çıkartılmalı. Hangileri depreme dayanıklı, hangileri değil. Rapor tutulmalı ve veriler toplanmalı. Öncelikle bunun yapılması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

"Deprem çalıştayı gerçekleştireceğiz"

Ortaya bir risk analizi çıkarılması gerektiğini vurgulayan Öztunç, şöyle devam etti:

"CHP'li belediyelerin katılımıyla önümüzdeki mart-nisan aylarında deprem çalıştayı gerçekleştireceğiz. Genel Başkanımız açılış konuşmasını yapacak. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehir belediyelerinin katılacağı, belediyelerin, yurt dışından ve yurt içinden önemli hocalarımızın olacağı deprem çalıştayı gerçekleştireceğiz. Çalıştayda Türkiye'nin deprem gerçeği üzerinde durulacak, fay hatları nerelerden geçiyor belirlenecek. Kaç kişinin bu fay hatlarından etkilendiği ortaya çıkarılacak. İstanbul üzerinde ağırlıklı olarak durulacak."

CHP'li belediyelerin yapıların depreme dayanıklı olup olmadığının analizini yapmaya başladığını dile getiren Öztunç, "Büyükşehirlerde deprem ve afet işleri daire başkanlıkları kuruluyor. İzmir'de, İstanbul'da vardı. Adana, Aydın kuruyor." dedi.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.