Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar MİT TIR’ları davasından 27 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı

  • Giriş

    2020-12-23 22:13:42
  • Son Güncelleme

    2020-12-23 22:13:42
  • ABONE OL

MİT Tırı davasından yargılanan firari gazeteci Can Dündar, “casusluk” , “silahlı terör örgütüne yardım” suçlarından 27 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı. 

MİT Tırı davasında yargılanan Gazeteci Can Dündar için, “Siyasi ve Askeri casusluk” suçundan 18 yıl 9 ay, “Silahlı Terör Örgütüne Yardım Etmek” suçundan 8 yıl 9 ay, toplamda 27 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki kapalı görülen 13. Celseye, yurt dışında bulunan Can Dündar ve avukatları katılmadı. Davada “katılan” sıfatı ile bulunan, Cumhurhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MİT Avukatları eşlik etti. 

Mahkeme yetkilileri, sanık Can Dündar’ı “Devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçlarından 18 yıl 9 ay, “FETÖ/PDY Silahlı terör örgütüne hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Avukatı: “Suçtur, Yayınlamayın”

Can Dündar, verilerin gazetede yayımlanmasıyla alakalı olarak süreçte neler yaşadığını kendi yazdığı kitabında şu şekilde anlatıyor: “ Cumhuriyet’in avukat kadrosu, yılların deneyimiyle gazeteci dilinden anlardı. Riskleri söyler, kararı yazı işlerine bırakırlardı. Yine öyle yaptılar.(Avukat Akın toplantıyı başlatırken net konuştu: ‘Devlet sırlarını ifşa, ağır ceza gerektiren bir suçtur, tutuklanma kaçınılmazdır, ben şahsen yayımlanmasına karşı değilim fakat bu riskleri size söylemekle yükümlüyüm(Dedi).”  

Mahkeme, sanık Can Dündar’ın uzun bir süredir kaçak olarak aranması ve kaçak kararı alınmasına rağmen yargılamaya katılmaması gerekçesiyle her iki suçtan da hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi. Ek olarak mahkeme, Can Dündar hakkında daha önceki aşamalarda çıkartılan kırmızı bülten ve iade taleplerinin işlemleriyle iadesinin istenilmesine karar verdi.

İki Suçtan da İndirim Uygulanmadı

Sanık Can Dündar’ın ‘’duruşmadaki tutum ve davranışları, yargılama sürecinde yurtdışına kaçmış bulunması, halen kaçak olarak aranmakta olması, yargılama sürecinde sosyal medya platformlarından yayınladığı videolar ve yaptığı paylaşımlarla pişmanlık duyup duymadığının yeniden suç işlemeyeceğine ilişkin olumlu kanaat’e varılmaması’’ gerekçeleriyle, her iki cezadan da indirim uygulanmadı.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.