Can Dündar kimdir?

Can Dündar kimdir?

Gazeteci olarak tanınan ve Türkiye’nin politikası hakkında da belgeseller yazan Dündar’ın hayatı merak ediliyor. Can Dündar kimdir ve kaç yaşındadır? Can Dündar’ın mesleği nedir? İşte Can Dündar hakkında bilinmeyenler…

  • Giriş

    2020-12-24 20:26:39
  • Son Güncelleme

    2020-12-24 20:26:39
  • ABONE OL

Gazeteci olarak tanınan ve Türkiye’nin politikası hakkında da belgeseller yazan Dündar’ın hayatı merak ediliyor. Can Dündar kimdir ve kaç yaşındadır? Can Dündar’ın mesleği nedir? İşte Can Dündar hakkında bilinmeyenler…

CAN DÜNDAR KİMDİR VE KAÇ YAŞINDADIR?

Can Dündar 16 Haziran 1961 yıllarında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Öznur Dündar, babasının adı ise Ali Rıza Dündardır. Dündar tek çocuklu bir aileden gelmiştir kardeşi yoktur. İlkokul ve ortaokulu zamanların da Ankara’da okumuştur. Daha sonra öğrenim hayatını Ankara Atatürk Lisesinde okuyarak buradan mezun olmuştur. 1982 yıllarında Ankara Üniversitesinde Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulunda okuyarak mezuniyetini tamamlamıştır.

CAN DÜNDAR’IN MESLEĞİ NEDİR?

Can Dündar meslek hayatına ilk olarak üniversite zamanların da gazeteci olarak ilk adımlarını atmıştır. 1979 yıllarından başlayarak Nokta, Yankı, Söz, Haftaya Bakış, Hürriyet ve Tempo’da farklı zamanlar içerisinde çalışmıştır. Burada çalışmalarını yaptıktan sonrada 1986 yıllarında Birleşik Krallıkta London School of Journalism’i başarıyla bitirmiştir. Yalnız bunları okumakla kalmayıp 1988 yıllarında da Orta Doğu Teknik Üniversitesinde İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerinde okuyarak burada yüksek lisansını başarıyla bitirmiştir. Televizyonculuk zamanlarına ise 1988 yıllarında TRT kanalında Seynan Levent ile çalışmaya başlamıştır. 1989 ile 1995 yılları aralığın da 32. Gün programına katılarak çalışmalarına devam etmiştir.

Show Tv de Mehmet Ali Birand’la 1993 ile 1994 yılları arasında da Çapraz Ateş adlı televizyon programını hazırlamışlardır. Gazetecilik ve belgeselcilik kariyerlerine de 19 Eylül 2006 yıllarında Neden? Adlı tartışma programını yaklaşık 3 yıl boyunca hazırlamaya çalışarak sunumunu gerçekleştirmiştir. 2009 ile 2010 yılları aralığında ise NTV kanalında sunulan Canlı Gazeteyi hazırlayarak sunumunu gerçekleştirmiştir. Aynı kanal içerisinde bu sefer 2010 ile 2011 yılları aralığında da Canlı Ana Haber bülteni sunuculuğu yapmıştır. Kariyerindeki belgesel çalışmalarından da bahsedecek olursak Mehmet Ali Birand ve Bülent Çaplı ile 1991 yıllarında Demirkırat adlı belgesel filmini beraber hazırlamakla kalmayıp yine birlikte 1994 yıllarında da 12 Mart adlı belgesel filmini başarıyla hazırlamışlardır.

Belgesel üzerine sadece bu çalışmalarıyla kalmayarak Türkiye’nin güzellik kraliçelerini anlatan bir Cumhuriyetin Kraliçeleri adındaki belgeselini hazırlamıştır ayrıyeten Atatürk’ün son 300 günün anlatan sarı zeybek belgesellerini başarıyla yine Can Dündar hazırlamıştır. Türkiye tarihinin gölgede kalan kahramanlarının öykülerine önem verdiği için 1994 ile 1995 yılları arasında bu öyküleri anlatan Gölgedekiler adında etkileyici bir belgesel serisi hazırlamıştır.

Yaptığı geniş çaplı çalışmalarına köşe yazarlığını ekleyerek 1994 yıllarında bu alana Aktüel’de başlamıştır. Burada çalışmasına başlamasıyla devamını da aynı yıllarda Yeni Yıl Gazetesinde 5 yıl süre ile çalışarak köşe yazısı çalışmalarını devam ettirdi. Meslek hayatında köşe yazarlığı ve belgesel çalışmaları yaptığı sırada doktorasına ODTÜ’de devam etmiştir ve 1996 yıllarında terör olaylarının televizyon üzerindeki işlenişini eleştiren bir tavır başlığıyla doktorasını tamamlamıştır. Yüksek Lisans dersini ODTÜ’de vermiştir. Politik ve tarihi olayların dışına 10 bölümlük Aynalar adlı belgesel programı ile anlatmıştır. Popüler kültür ile ilgili çalışmalar yapmıştır. 1998 yılında Atatürk’ün öğrencilik zamanlarındaki ülke durumunu ve Atatürk ile birlikte gerçekleşen değişimleri gösteren Yükselen Bir Deniz adlı belgesel yayınlamıştır.

Can Dündar çok sayıda belgesel yapmaya yine aynı şekilde devam etmiştir. Sabah gazetesinde köşe yazarlığı 1999 yılından 2001 yılına kadar iki sene boyunca burada çalıştı. Daha sonra Milliyet gazetesinde köşe yazarlığına devam etti. Can Dündar meslek hayatı boyunca sürekli okumuş, çalışmış ve durmadan kendini geliştirmek için alanında yapabileceği her dalda çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.