Cam nasıl günümüze kadar gelmiş? Tarihler boyu cam

Cam nasıl günümüze kadar gelmiş? Tarihler boyu cam

Cam günümüzde en çok kullanılan maddelerin başında gelmektedir. Hadi birlikte camın tarihini ve camı kimin nasıl bulduğunu hangi aşamalardan geçtiğini inceleyelim.

  • Giriş

    2020-12-24 14:00:32
  • Son Güncelleme

    2020-12-24 14:00:32
  • HP
  • ABONE OL

2020 yılı itibari ile artık herkesin bildiği ve gözünde canlandığı cam genellikle şeffaf bir tabaka halinde karşımıza çıkar. Camın karşısına geçtiğimizde şeffaf olması sayesinde cama değil de dışarıya odaklanırız ama pencereden dışarı bakarken cam nasıl yapılır? Camı kim buldu? Gibi sorularla kafanızı bulandırdığınız oldu mu? Eğer olduysa hadi her şeye değinerek Cam Nasıl Yapılır inceleyelim…

Camın ilk oluşumundan günümüze kadar birçok çeşidi bulunmakta. Cam, saydam veya opak, renkli veya berrak, kurşun geçirmeyecek kadar güçlü veya çok ama çok ince yapı formlarında görülebilir. Günlük yaşamımıza değinmek gerekirse cam her yerde: Şu an da bu yazıyı okuduğunuz cihazın ekranından, metrelerce yükseklikteki gökdelenlerin cephe tasarımına kadar her alanda bulunuyor.

Cam aynı zamanda tehlikeli kesici bir maddedir ancak yeni yeni hayatımıza giren cam türleri örneğin temperli cam, temperli cam nedir diye sorarsanız kırılması zor fakat kırıldığında ise elinizi kesmeyecek şekilde dağılan cam türü olarak cevap verebiliriz fakat şu an da her alanda kullanılmıyor. Standart cam türleri ise kırıldığında kötü yaralanmalara sebebiyet verebilirler.

Dekoratif camlar veya eski dönemlerde mozaiklerde kullanılmış tessera dediğimiz taş ve cam maddelerin kullanıldığı arkeolog ve restorasyon mimarlarının daha hâkim olduğu cam türleri ise o kadar hassastır ki yanlış bir müdahalede tüm eser milyonlarca parçaya ayrılabilir. O yüzden cam maddelere temas içindeyken dikkatli olmak gerekir.

 

Camın bu özellikleri nereden geliyor?

Hayatımızın hemen hemen her alanında gördüğümüz bu materyalin bileşenleri kum, kaya ve mineral yığınından oluşuyor. Bu doğal bileşenler bir araya geldikten sonra yoğun bir ısıya maruz bırakılıyor ve bu maddeler kendi aralarında tepkimeye giriyor. Küçük kum taneciklerinden cam formuna gelirken erimiş cam yapı sıvı bir halde bu sıvı formu ara bir aşamadan geçiyor ve fırından geçiyor.

Camın atomlarına baktığımızda ise camın tamamen katı olmadığı görülüyor evet şuan da pencereniz tamamen katı ve sert bir cam değil aslında atomların tepkimesi ile bize sert ve katı hissettiriyor ama aslında dokunduğunuzda bile azda olsa göremediğiniz esneklik sağlıyorsunuz. Camın tamamen katı olmamasının sebebini ise bilim adamları jel türünde bir yapıya sahip olması diye açıklıyor. Camın fırınlanmadan önceki lav gibi erimiş hali soğutma aşamasında camın atomlarında kristalleşme olmuyor ve katı maddelerde görülen örgü yapısı oluşmuyor bunun yerine rastgele bir atom dizilişi ile oluşum sağlıyor.

Cam maddelerde geri dönüşüm nasıl oluyor? 

Kum ve kaya yapısından cama dönüştürüldükten sonra bir daha eski haline dönmesi mümkün gözükmüyor, bu yüzden camı yeniden başka bir şekle büründürmek zor ama imkansız değil. Camı tekrardan şekil kazandırıp kullanmak için yeniden bir eritme sürecine girip en baştan şekil vermek gerekiyor. Kullanılan doğal kaynakları verimliliği için cam geri dönüşümün hayati önemi büyük. Bu yüzden toplumların daha fazla kullandığı camları geri dönüşüm kutularına atması gerek bu sayede daha fazla üretmeye gerek kalmaz. Ayrıca bu döngü baz alınarak hammaddesi kullanılmadan, sınırsız cam kaynağımız olabilirdi…

Yaygın cam türleri neler? 

Tavlanmış cam

Yavaş ilerleyen aşamaları olan tavlanmış cam türü gelişmiş soğutma mekanikleri kullanılmadan, erimiş camı, oda sıcaklığı seviyesine gelmesi beklenir.

Isıl işlem görmüş cam

Tavlanmış camın üretiminden hemen sonra tekrar 700 dereceye kadar ısı verilip soğumaya bırakılabilir. Bu işlem, basınç değişimlerinden kaynaklanan ısıl gerilmeleri ortadan kaldırarak camın dayanıklılığını iki katına çıkarır.

Temperlenmiş cam

Bu cam türü yapılırken cam temperlenir yani camın dış yüzeyi belirli oranda sıkıştırılır. Bu işlem yapılırken iç tabakalarda gerişim oluşur ve cam kırılsa dahi yukarıda da bahsettiğimiz gibi ufacık parçalara ayrılır bu sayede yaralanmalar aza indirilmiş olur. Temperli cam genellikle yapıların dış cephesinde, fırın veya aykırı sıcak olan ortamların camlarında, trafik açarlarında, sehpa ve masa gibi dekorasyon ürünlerinde, cam korkuluklarda ve banyo malzemelerinde kullanılır.

Lamine cam

Bu cam, iki ya da daha fazla cam tabakası içermektedir. Her iki panelin aynı anda kırılma ihtimali düşük olduğundan, bu tabakalardan, biri kırılırsa diğerini orta bağlantı sayesinde bir arada tutarak camı güvenli hale getirir.  Bu güvenli yapısı sayesinde Lamine cam türü risk oluşturan yerlerde daha çok görmekteyiz örneğin; vitrin camlarında, akvaryum camlarında ve zemini cam balkon yapılarında görülmektedir.

Camın tarihi

M.Ö. 3500

İlk cam eserler Anadolu’da, Mezopotamya’da keşfedildi. Tabi ki tarih bilimi bir yenisini eklenene kadar en son araştırmayı kabul eder ama günümüzde en azından daha eksi bir cam buluntusuna rastlanmadı ve ilk cam madde üretimi Anadolu’da kabul ediliyor. 

M.Ö. 650 -

Bu tarihlerde cam yapım yöntemlerini açıklayan ilk kılavuz yazılı eser yazıldı. Bu eserler daha sonra dönemin Asur kralı Asurbanipal’in kütüphanesinde bulundu. 

M.S. 1

Cam üfleme tekniğini Babiller buldu. Çoğu alanda cam üretimini hızlı ve maliyeti az şeklinde sağlayan bu yöntem antik Roma döneminde yaygınlaştı.

M.S. 100

Bu dönemi ise cam kullanımın yaygınlaştığı dönem olarak adlandırabiliriz. Camın kullanımın maliyeti fazla olduğundan sadece zengin kesim kullana biliyordu. Fakat popülerliği ve maliyeti azalınca gündelik yaşamda görünür oldu.

1000

Yeni cam furyası ile birlikte talep artışı çok yükseldi ve bununla birlikte dönemin ticaret merkezlerinden Mısır’ın birçok büyük şehirleri cam üretim merkezi konumuna geldi. 

1226

Birleşik Krallık’da bu cam reformundan geri kalmayıp; cam levha üretimine başladı. Cam balonlar M.S. 1’de bulunan üfleme tekniği ile düzleştiriliyor ve bu tarihlerde ilk pencere camı üretiliyordu. 

1450

Angelo Barovier, “kristal cam” adı verilen günümüzdekine benzer saydam ve renksiz camı icat etti.

1600

Caspar Lehmann kaya kristalini cama dönüştürmeyi başardıktan sonra seri kristal cam üretimi başladı bu sayede seri üretime geçişlerin ilk temelleri atıldı ve cam sanatının yerini yavaş yavaş günlük kullanım amaçlı cam fikirleri oluşmaya başladı.

1827

Bu tarihlerde ise camı preslemek amacı ile makineler icat edildi ve cam eşyaların seri üretimine başlanarak daha fazla yaygınlaştırıldı. Bu dönemde artık arz talep durumu oluşan bir cam sektörünün de temelleri de atılmış oldu.

1903

Amerikalı Michael Owens, otomatik cam üfleme makinesini buldu. Bu teknik ile saatte 2.500 şişeye kadar üretim yapmak mümkündü

1959

Yüzdürme cam icat edilerek camın kalınlığı ayarlama gibi etkenlerin kontrolü sağlandı . 

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.